تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - 2022 November 06
کد خبر: ۲۲۶۳۵

دلار در بازار تهران 38 هزار و 700 تومان شد!

قیمت دلار در بازار با افزایش چشم گیر نسبت به روز گذشته روبرو شد شد. دلار این روز‌ها دائماً نرخ‌های افزایشی عجیبی را تجربه می‌کند نرخ‌هایی که با ادعا‌های دولت در زمان شروع به کار همخوانی ندارد.

دلار در بازار تهران 38 هزار و 700 تومان شد!

به گزارش تلنگر؛ ساعت 11:07بر اساس آخرین اطلاعات این پایگاه از بازار قیمت دلار به 38 هزار و هفتصد تومان رسید

ساعت 8:00-دولت شعار یا همان دولت سید ابراهیم رئیسی این روز‌ها توان کنترل چیز‌هایی را ندارد که وزرایش در دولت روحانی آن‌ها را مایه بی‌آبرویی دولت می‌دانستند، دلار امروز با افزایش یک هزار و ۴۰۰ تومانی، ۳۶ هزار و ۲۵۰ تومان در بازار قیمت خورد و رکورد تاریخی جدیدی بر جای گذاشت.
افزایش قیمت دلار در حالی است که هفته گذشته هر دلار آمریکا از ابتدا تا انتهای هفته دو کانال بالا رفته بود و از ۳۲ هزار و ۹۹۰ تومان در ابتدای معاملات هفته به ۳۴ هزار و ۸۵۰ تومان افزایش‌یافته بود.

نرخ دلار از ابتدای آبان ماه تاکنون نیز بیش از ۳ هزار تومان گران شده است. هر دلار آمریکا در ابتدای ماه جاری در محدوده ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد.

علت افزایش قیمت دلار چیست؟

اما چرا دلار دیروز در بازار روندی صعودی به خود گرفت؟ در این خصوص یک مقام مسئول در بازار متشکل ارزی گفته است؛ هم‌زمان با راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی، برخی صراف‌ها فروش ارز به مراجع حضوری را متوقف کرده بودند که همین امر باعث نوساناتی در قیمت شد.

توکلی درباره علت افزایش قیمت ارز طی ساعات نخست معاملات دیروز صبح در بازار ارز، عنوان کرده؛ ازآنجایی‌که دیروز روز نخست آغاز به کار سامانه برخط بازار متشکل ارزی بود، اختلالی در فرایند توزیع به وجود آمد که با ورود سریع بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی، مشکل تا حدودی رفع شد.

وی با تأکید بر این‌که هدف از راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی، کوک‌کردن به مردم و صرافی‌ها در فرایند خریدوفروش ارز بوده و بیشتر جنبه توصیه‌ای دارد، متذکر شده؛ در بخشنامه بانک مرکزی هم تأکید شد که تمامی صرافی‌ها موظف‌اند مشتریانی که از طریق این سامانه اقدام به خرید ارز کرده‌اند را در اولویت قرار دهند و به معنای عدم پاسخگویی به مراجعه حضوری نیست.

این مقام مسئول در بازار متشکل ارزی تأکید کرده که هدف از راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی به‌هیچ‌وجه ایجاد محدودیت در خریدوفروش ارز نبوده است.
توکلی یادآور شده؛ دیروز متأسفانه تعدادی از صرافی‌ها به تقاضای مشتریان حضوری برای خرید ارز جواب نمی‌دادند و همین امر هم موجب ایجاد نوساناتی در بازار شد، ولی با اطلاع‌رسانی تکمیلی به صراف‌ها، تأکید کردیم که هم به مراجعین حضوری و هم خریداران آنلاین پاسخگو باشند.

مدیر داخلی بازار متشکل ارزی با اشاره به سیاست‌های متفاوت بازار ساز برای مدیریت نوسانات اخیر ارزی، گفته؛ یکی از اقدامات مهم بانک مرکزی برای پدیده صف، راه‌اندازی سامانه برخط بود. البته در کنار این سیاست، عرضه اوراق گواهی سکه نیز می‌تواند کمک خیلی خوبی به بازار کند. مردم می‌توانند برای مدیریت ریسک و نقدینگی خود از اوراق گواهی سکه استفاده کنند.

وی گفت با توجه به فرایند توزیع ارز از طریق سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران، امیدواریم تقاضای خرید ارز با آرامش و رعایت حال متقاضیان خرید بهتر مدیریت شود و تمام توان صرافان درگیر شود تا با کمک به عرضه بیشتر، بهتر و سهل‌تر، آرامش به بازار بازگردد.

توکلی گفته؛ با توجه به جذابیت نرخ بازار متشکل برای صادرکنندگان، عرضه در بازار توافقی بیشتر شده که بر این اساس و همچنین حضور بازار ساز، امیدواریم بازار به آرامش خوبی برسد.

بانک‌ها هم ارز می‌فروشند!

در این میان، بانک مرکزی در تازه‌ترین اقدام برای مدیریت بازار ارز، اعلام کرد که متقاضیان ارز می‌توانند علاوه بر مراجعه به صرافی‌ها به شعب منتخب چهار بانک ملی، صادرات، ملت و تجارت مراجعه کنند.

بر اساس این گزارش، در راستای تسهیل و تأمین تقاضای ارز به‌صورت اسکناس از ۱۵ آبان علاوه بر صرافی‌های مجاز، امکان تأمین ارز حداکثر به میزان ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار از طریق شعب منتخب و واحد‌های ارزی بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران برای اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال با ارائه کارت ملی نیز فراهم‌شده است.

انتهای مطلب

برچسب ها: قیمت دلار
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی