تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - 2022 November 09
کد خبر: ۲۲۶۴۸

حکومت باید دست به اصلاحات بزند!

مجموعه نظام باید در خصوص علل اعتراضات و رفتار اجتماعی آن دست به تحقیق بزنند؛ این مهم‌ترین کاری است که این روز‌ها می‌تواند به نجات کشور و آشتی ملی منجر شود.
حکومت باید دست به اصلاحات بزند!

به گزارش تلنگر؛ مردم این روز‌ها سرخورده و ناراحت هستند؛ این خشم از مدت‌ها پیش در وجودشان نهادینه‌شده و امروز خود را نشان داده است. این موضوعی پنهان از نگاه سیستم امنیتی کشور نبوده و قطعاً آن‌ها با هر تحرکی که موجب تحریک این خشم شوند مخالف بودند؛ اما چه شد که به حرف کارشناسان در خصوص عدم تحریک مردم گوش ندادند؟

برخی مسئولان از ضرورت اصلاحات سخن می‌گویند و گفته می‌شود که باید در شیوه‌های حکمرانی تغییراتی به وجود آید تا از این رهگذر صدای منتقدان و معترضانی که قصد بر هم زدن امنیت را هم ندارند، شنیده شود.

باید درباره اعتراضات بررسی جامعی داشته باشیم و ببینیم مثل همه‌جای دنیا اعتراضات صنفی که به‌حق است، شنیده می‌شود یا نه. مطالبه یک عده از جوانان این است که بتوانند شغل مناسب داشته باشند، معاششان تأمین شود و بتوانند در موعد مناسب ازدواج کنند. چون اولویت در کشور ما اقتصاد نبوده است، مشکلات انباشته‌ای به وجود آمده است. واقعیت این است که باید اولویت کشور اقتصاد باشد. اگر چنین باشد کشورمان دچار چنین چالش‌هایی نمی‌شد.

اگر همین جمله یعنی اولویت کشور ما اقتصاد باشد را بتوانیم جامه عمل بپوشانیم، بسیاری از مشکلات و بحران‌های اقتصادی و حتی سیاسی و اجتماعی حل می‌شود. ما اکنون ۳۰ درصد نفتمان را ارزان می‌فروشیم و نمی‌توانیم پولمان را در دنیا به‌صورت قانونی جابه‌جا کنیم که این‌ها ضربه می‌زند. وقتی معیشت مردم حل نشد، مباحث فرهنگی ما هم آسیب دید.

یک عده ممکن است اصلاً نظام جمهوری اسلامی را قبول نداشته باشند که بحثشان جداست، اما هدف جریان‌های مختلف سیاسی تعالی جمهوری اسلامی است، اما راه‌های رسیدن به این هدف متفاوت است. این‌ها باید در کنار هم قرار بگیرند و دنبال حذف هم نباشند. سرمایه‌های سیاسی اگر در کنار هم قرار بگیرند اتفاقات بسیار خوبی رخ می‌دهد. پس حاکمیت باید بستری فراهم کند که جریان‌های سیاسی کنار هم بنشینند و خود این جریان‌ها هم بپذیرند که نظر اکثریت باید حکم‌فرما باشد و تحمل و ظرفیت تصمیم‌گیری جمعی را داشته باشند.

برای اداره تیم ملی می‌رویم از خارج آدم می‌آوریم. نمی‌گویم کار غلطی بوده است، اما در سیاست خیلی برخورد‌های تندی با همین نیرو‌های داخلی خودمان داریم. ببینید آقای ظریف به‌عنوان یک نیروی داخلی و باتجربه رفت و برجام را به ارمغان آورد. چرا باید این برخورد‌ها با او شود ولو اینکه اختلاف‌نظر‌هایی وجود داشته باشد. آیا آقای ظریف از یک خارجی برای ما کمتر بود؟ درهرحال باید این روش‌ها کنار گذاشته شود و همه باهم برای ساختن کشور تلاش کنند و این اختلاف‌نظر‌ها باعث حذف یکدیگر نشود.

انتهای مطلب

برچسب ها: اغتشاش حکومت
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی