تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - 2022 November 12
کد خبر: ۲۲۶۶۹

شکست برجام؛ هدیه‌ای برای چینی‌ها؟

با شکست مذاکره برجام؛ این بار دیگر دولت باید به شعارهای خود بازگردد و برنامه‌ریزی کند زندگی بدون برجام را برای مردم؛ اما گویا دولت رئیسی ناامید از انجام اصلاح در کشور قصد دارد راه توسعه را از شرق و شمال بپیماید و به سمت چین و روسیه بیشتر میل کند؛ اقدامی که‌می‌تواند تن نیمه جان کشور را به نابودی بکشاند.
شکست برجام؛ هدیه‌ای برای چینی‌ها؟

به گزارش تلنگر؛ آن روز که پیغام می‌دادند که ما بهتر مذاکره می‌کینم و بگذارید دولت عوض شود؛ خودهایشان به توانایی‌هایشان باور داشتند و فکر می‌کردند انقلابی‌های دولوکس قرار است معجزه کنند. چنان شیفته رفتار نسل جدید سیاسیون انقلابی (اصولگرای تندرو) بودند که گوششان را بر روی حرف همه بسته بودند.

امروز اما دولت ناامید از داخل و نامطمئن به دستاوردی در برجام چشمش به شرق و شمال است که مگر معجزه‌ای از طرف آنها شود و دولت شعار و وعده را از منجلاب در بیاورد. 

در دولت رئیسی احتمال دارد نگاه به برجام و به تبع آن دیپلماسی، به‌خصوص با همسایگان، در یک سیاست و استراتژی خلاصه شود و آن راهبرد نگاه به شرق است.
در حوزه امنیتی، جمهوری اسلامی ایران، به‌خصوص با تماشای وضع کنونی اوکراین، امنیت و منافع وجودی‌اش را به مساله دیگری گره نخواهد زد و به دنبال ایجاد حداکثر بازدارندگی امکان‌پذیر براساس شرایط است.

در بخش اقتصادی اما، تهران روی کمک پکن حساب ویژه‌ای باز کرده و در واقع اینجا صحنه تماشای برجام با لنز اقتصادی دولت است، به طوری‌که با حصول توافق، فروش نفت به‌خصوص به چین بیشتر شده و به دنبال آن درآمد دولت افزایش خواهد یافت.
همچنین با احیای برجام، گفتگو در سطح منطقه‌ای که هم‌اکنون با عربستان در جریان است، سبب تنش‌زایی و دورشدن منطقه از بحران و زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران خواهد شد؛ موضوعی که به دلیل وضع مبهم کنونی ثبات در خاورمیانه، انجام نپذیرفته است. مشخص نیست که منظور دولت ایران از مزایای اقتصادی برجام، توسعه اقتصادی با اولویت بالا همزمان با ادغام بیشتر در اقتصاد جهانی است یا تاثیر اقتصادی ساده مبتنی بر افزایش درآمد‌های حاصل از فروش نفت و برخی قرارداد‌های تجاری با چین.

مشخصا توسعه اقتصادی پایدار و ادغام در اقتصاد جهانی، با تحریم‌های غیربرجامی، قرار داشتن در سازمان‌هایی نظیر شانگ‌های و حتی بریکس، قرار داشتن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و بدون جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به سبب ریسک تحریم یا بازگشت جمهوری‌خواهان به قدرت در سال ۲۰۲۴ میلادی، اتفاق نمی‌افتد. به این سبب است که نگاه دولت به برجام اقتصادی است و با هدف تاثیرات اقتصادی حداقلی برای کشور و در راستای هموار کردن مسیر راهبرد نگاه به شرق خواهد بود.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی