تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - 2022 November 15
کد خبر: ۲۲۶۹۸

بازار دلار از دست دولت خارج شده است

این روزها قیمت دلار کاملا از دست دلار خارج شده است؛ وضعیتی که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند می‌تواند کشور را به یک بحران اقتصادی سوق دهد.
بازار دلار از دست دولت خارج شده است

به گزارش تلنگر؛ بازار دلار این روزها از دست دولت خارج شده است و عملا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کنترلی روی آن ندارند؛ وضعیتی که اگر به همی شکل ادامه پیدا کند می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور ایجاد کند.

گفته می‌شود نرخ دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است. همین امر موجب شده عده‌ای از معامله گران روند حرکتی نرخ دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند.

چرا قیمت دلار افزایش یافت؟

افزایش قیمت دلار در بازار دو سه روز گذشته در حالی است که بانک مرکزی با برنامه‌های جدید خود از جمله افزایش شعب فروش دلار توافقی، عرضه ارز در سامانه برخط بازار متشکل و...  به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.

سیگنال صالح آبادی به بازار دلار صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته گفت: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند، باید بدانند که از روز‌های آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم.  خریداران در سررسید‌های مشخصی می‌توانند اوراق را به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید طی امروز یا فردا منتشر می‌شود.

امید بازار دلار به برجام کم شده است

انتظارات تورمی در بازار ارز معامله گران معتقدند پس از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به گفتگو‌های هسته‌ای وین در یک ماه اخیر، چشم‌انداز بهبود روابط تجارت خارجی کشور جای خود را به انتظارات تورمی داد.

اثر نا آرامی‌های اخیر  در بازار دلار از طرفی هم  نا آرامی‌های اخیر در برخی استان‌های کشور نیز به متلاطم شدن جو بازار‌ها دامن زده و سبب شده تمایل افراد نسبت به تبدیل سرمایه‌های خود به دارایی‌های امنی مانند ارز‌های خارجی و سکه افزایش یابد. این افزایش تقاضا که عمدتا با هدف محافظت از سرمایه در برابر موج تورمی صورت گرفته بود تعادل عرضه و تقاضا را در معاملات بازار برهم زده و با ایجاد شرایط مازاد تقاضا سبب افزایش نرخ ارز و سکه شد.

قطنامه احتمالی سازمان ملل علیه ایران تاثیر منفی بر بازار دارد

بحث پیش نویس قطعنامه علیه ایران در بین معامله گران بازار  دلار برجسته شده است. در شرایطی که پیش نویس قطعنامه روی میز شورای حکام قرار گرفته بورل در تازه‌ترین اظهارات خود درباره مذاکرات هسته‌ای گفت برجام در بن بست است با این حال به تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرف‌های عضو این توافق ادامه می‌دهد.

ترس از ترافیک تحریمی در بازار دلار

از طرفی هم این روز‌ها ایران شاهد ترافیک شدید تحریم‌های سیاسی بوده است. اتحادیه اروپا روز گذشته  ۳۲ شخص و نهاد ایرانی را تحریم کرد.  دولت انگلیس  نیز روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری خبر داد.

حمله امریکا به ایران

همچنین رابرت مالی گفته دیگر تمرکز آمریکا بر روی توافق هسته‌ای نیست و در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته آمریکا در کنار متحدان و شرکایش  ایستاده و از طریق تحریم و دیگر روش‌ها، به حسابرسی درخصوص کسانی که مسئول بدرفتاری هستند خواهد پرداخت.

قیمت دلار همچنان در پیشروی 

برخی از تحلیلگران ارزی با اشاره به تمام عوامل یاد شده معتقدند در صورتی که بازار ساز با تزریق عرضه جلوی راه بازیگران افزایشی نرخ دلار  قرار نگیرد احتمال رشد قیمت دلار  وجود دارد. گفته می‌شود نرخ دلار در معاملات پشت خطی دیشب به مسیر صعودی روز گذشته ادامه داده است.

همین امر موجب شده عده‌ای  از معامله گران روند حرکتی نرخ دلار در بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کنند.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی