تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶ - ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - 2022 November 16
کد خبر: ۲۲۷۰۱

راه جدید خرید سکه طلا

مردم در این روزها تلاش می کنند سرمایه های خود را به شکلی با تبدیل به طلا یا ارز و یا هر کالای بهادار دیگری در برابر کاهش قیمت ریال حفظ کنند یکی از راه ها خرید سکه است.

 به گزارش تلنگر چگونه می توان سکه خرید؟ دولت اخیرا راهکاری ارائه داده است که متقاضیان از طریق بورس سکه بخرند اما چگونه می شود از بورس سکه خرید؟  این گزارش را بخوانید.

اوراق سکه به‌عنوان یک ابزار جدید سرمایه‌گذاری از چهارشنبه ۱۸ آبان در بورس عرضه شد. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آن روز حداقل ۱۵ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان بود و سقف قیمت آن به ۱۶ میلیون و ۲۵۵ هزار تومان می‌رسید. قیمت پایانی یک قطعه سکه امامی در آن روز، حدود ۱۵ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان گزارش شده است، ولی متقاضیان برای خرید اوراق سکه که معادل یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است، ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان پرداخت کردند.

به گزارش فرارو، خریداران اوراق سکه از بورس، طبق قانون مجاز هستند از زمان تحویل اوراق، نسبت به خرید‌وفروش آن‌ها اقدام کنند. واگذاری اوراق به غیر هم امکان‌پذیر است، ولی زمان سررسید اوراق سکه، شش‌ماه تعیین شده. به این معنی که خریداران اوراق سکه از بورس، شش‌ماه دیگر می‌توانند درباره تعیین تکلیف آن‌ها تصمیم بگیرند.

اوراق سکه برخلاف اوراق ارزی، قابلیت خرید و فروش و امکان فروش به‌غیر را دارند و گزینه‌های دلچسب‌تری برای سرمایه‌گذاران به‌حساب می‌آیند. بخشی از جذابیت اوراق سکه را می‌توان ظرف هفت روز گذشته بررسی کرد. آن‌هایی که در روز اول، سکه را با قیمت ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان خریداری کرده‌اند، پس از گذشت یک‌هفته در سه‌شنبه ۲۴ آبان، سکه را در جایگاهی بین ۱۶ میلیون و ۳۲۵ هزار تومان تا ۱۶ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان ردیابی کردند. در بورس هم قیمت اوراق دور و بر ۱۶ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان چرخید. این یعنی خریداران هر سکه ظرف یک‌هفته، تا اینجا حداقل ۳۶۰ هزار تومان معادل دو درصد سود کسب کرده‌اند.

روند قیمت سکه امامی در بازار

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۵ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۵ میلیون و ۹۰۲ هزار تومان
شنبه ۲۱ آبان ۱۵ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان
یکشنبه ۲۲ آبان ۱۶ میلیون و ۳۵ هزار تومان
دوشنبه ۲۳ آبان ۱۶ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان
سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۶ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان


فروش اوراق سکه در بورس توسط بانک مرکزی با چه هدفی انجام می‌شود و فایده خرید اوراق سکه در بورس برای مردم عادی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، فروش سکه در بورس توسط بانک مرکزی با انگیزه جمع‌آوری تقاضا و مهار قیمت سکه در بازار انجام می‌شود.

پیش از این، سکه فیزیکی در قالب ثبت‌نام به خریداران واگذار می‌شد که شیوه فروش، عرضه و در نهایت دریافت مالیات از خریداران انتقاداتی را به‌دنبال داشت. برنامه عرضه سکه در بورس تلاش می‌کند نقاط ضعف پیش‌فروش سکه را پوشش دهد.

در بخشنامه عرضه سکه در بورس آمده خریداران اوراق سکه بانک مرکزی از پرداخت مالیات معاف هستند. به اشخاص حقیقی اجازه داده شده حداکثر معادل ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید خریداری کنند، اما خرید واحد‌های مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری طلا محدودیت ندارد.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، شش ماه پس از عرضه اولیه، با امکان تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت نهایی در زمان تسویه نقدی بر اساس نرخ میانگین خریدوفروش گواهی‌های سپرده سکه و اوراق سکه بانک مرکزی در معاملات روز قبل بورس کالای ایران مشخص خواهد شد.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش اوراق زودتر از موعد سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز بفروشند. بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد می‌شود. خریداران اوراق سکه، همچنین می‌توانند از آن‌ها به‌عنوان وثیقه بانکی استفاده کنند.

فروش اوراق سکه به هر شخصی که کد بورسی دارد و منعی برای معامله نداشته باشد، امکان‌پذیر است و او می‌تواند نسبت به خرید این اوراق اقدام کند. سررسید اولین اوراق عرضه شده در ۱۷ آبان، شش‌ماه بعد در ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ فرا می‌رسد. خریداران می‌توانند پیش از دریافت سیگنال‌های مثبت مبنی بر دستیابی به سود مورد نظر قبل از این تاریخ اوراق خود را بفروشند و با شادی به بقیه امورات خود برسند یا اینکه تا روز موعود چشم‌انتظار بمانند. با توجه به اینکه خرید سکه به‌صورت فیزیکی دردسر دارد و خطر سرقت آن‌ها را هم نمی‌توان دست‌کم گرفت، خرید اوراق سکه در بورس از این نظر هم می‌تواند جذابیت داشته باشد.

روش اوراق سکه در بورس هر روز از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پس از کشف قیمت آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۵ ادامه پیدا می‌کند. در صورتی که سهمیه روزانه فروش سکه به اتمام نرسد، راس ساعت ۱۵، عرضه به‌صورت حراج تک‌قیمتی صورت می‌گیرد. مهمترین هدف انتشار اوراق سکه، تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری است و اشخاص حقیقی و صندوق‌های طلا می‌توانند نسبت به خرید آن با همین هدف اقدام کنند. ممکن است بعضی‌ها نسبت به بازه شش‌ماهه سرمایه‌گذاری سکه تردید داشته باشند. برای این گروه، بررسی گزارش رسمی بانک مرکزی درباره متوسط قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در نیمه نخست امسال می‌تواند کارگشا باشد.

 

روند قیمت اوراق سکه در بورس

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
شنبه ۲۱ آبان ۱۵ میلیون و ۸۹۹ هزار تومان
یکشنبه ۲۲ آبان ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
دوشنبه ۲۳ آبان ۱۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان
سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۶ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان

منبع: فرارو

برچسب ها: سکه طلا بورس
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی