تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 05
کد خبر: ۲۲۸۳۷

تجربه تورم 50 درصدی در سه ماهه پایان سال

با توجه به سیاست‌های پولی دولت؛ پیش بینی می‌شود با تورم حدود 50 درصدی در پایان سال مواجه باشیم.
تجربه تورم 50 درصدی در سه ماهه پایان سال

به گزارش تلنگر؛ کسری بودجه و افزایش یکباره هزینه‌های دولت به واسطه افزایش حقوق بی‌رویه و موارد اینچونینی در شروع سال باعث بحران نقدینگی در دولت شده و بانک مرکزی را مجبور به چاپ پول کرده است.

دولت بودجه که ندارد، در نتیجه مجبور می‌شود پول چاپ کند. در نتیجه افزایش نقدینگی در سه ماهه آخر سال احتمالا معادل ۲۳ درصد نیمه اول هم بشود. در این شرایط احتمالاتورم امسال به ۵۰ درصد برسد.

دولت رکورد 10 ساله چاپ پول را شکسته است و انتظار دارد تورم ایجاد نشود؛ فکر می2کند می‌تواند این حجم از نقدینگی را کنترل کند اما نقدینگی چون سیلی تمام زیرساخت‌های اتقادی کشور را نابود خواهد کرد و ما با تورمی بی سابقه روبرو خواهیم بود.

 تورم طی ۱۰ سال گذشته همیشه ناشی از افزایش نقدینگی بوده است. وقتی نقدینگی افزایش پیدا کند، اگر تولید به همان نسبت رشد نداشته باشد، در نهایت قیمت‌ها بالا می‌رود.

در واقع حجم زیادی نقدینگی در جامعه وجود داشته باشد و مردم با این پول بروند خرید کنند؛ در صورتی که تولید کالا در کشور یا واردات کالا افزایش نیافته باشد. در نتیجه مقدار زیادی پول در پی خرید مقدار کمی کالاست. این اتفاق باعث افزایش نرخ تورم می‌شود. در این شرایط، تورم ۴۰ درصدی امسال امکان دارد به عدد‌های بالاتر هم برسد.

بحران نقدینگی در سه ماهه آخر سال

به طور معمول افزایش نقدینگی در سه ماهه آخر سال اوج می‌گیرد؛ آن هم به دلیل این‌که آخر سال می‌خواهند حقوق و عیدی کارمندان بازنشستگان و کارگران را پرداخت کنند و هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

دولت بودجه که ندارد، در نتیجه مجبور می‌شود پول چاپ کند. در نتیجه افزایش نقدینگی در سه ماهه آخر سال احتمالا معادل ۲۳ درصد نیمه اول هم بشود. در این شرایط من احتمال می‌دهم که تورم امسال به ۵۰ درصد برسد.

انتهای مطلب

 
 

 

 

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی