تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 07
کد خبر: ۲۲۸۵۷

حذف شدگان یارانه نقدی چه کنند؟

کسانی که درخواست دریافت یارانه نقدی داشتند و سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکنون به آنها یارانه نداده است؛ این مطلب را بخوانند.
حذف شدگان یارانه نقدی چه کنند؟

به گزارش تلنگر؛ تکلیف جاماندگان یارانه روشن شد؛ چرا که حدود 4 میلیون 300 هزار نفر حدود 6 میلیون نفر حذف شده یارانه بگیران؛ درخواست باز‌بینی وضعیتشان را ارائه دادند.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها در اطلاعیه اخیر خود اعلام کرده که کل افراد محذوف اردیبهشت ۱۴۰۱، ۵ میلیون و ۹۳۰ هزار نفر بودند که از این تعداد ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه حمایت درخواست بازبینی ثبت کردند.

از این تعداد ۳ میلیون نفر در دهک‌های درآمدی ١ـ٩ شناخته شدند و مجدداً یارانه ایشان برقرار و معوقات یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز شد. با توجه به آنکه دهک‌بندی خانوار توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انجام شده است؛ بنابراین مسئولان این وزارتخانه در جریان موضوع هستند.

افرادی که به دهک اعلامی اعتراض دارند، همچنان می‌توانند از طریق سایت وزارت رفاه درخواست بازبینی و بررسی دهند، چنانچه جز دهک یک تا ۹ قرار گیرند، مشمول یارانه می‌شوند.

سخنگوی ستادهدفمندی یارانه‌ها افزوده؛ افرادی که تا قبل از ۱۴۰۱ یارانه آن‌ها حذف شده بود یا انصراف داده بودند، می‌توانند از طریق سازمان هدفمندی ثبت‌نام کنند.
او خاطرنشان کرده؛ اگر سامانه اعتراض وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای اعتراض افراد قطع است، مسئولان این وزارتخانه باید پاسخگو باشد.

برنامه و اهداف هدفمندی یارانه‌ها چه بود؟

هدفمندسازی یارانه‌ها از مهم‌ترین بخش‌های طرح تحول اقتصادی است که قرار بود نظام یارانه دهی در کشور را مدیریت، کوچک و نهایتا از بین ببرد. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام نوع تخصیص تغییر کرد  که منجبر به حذف حدود ۶۰ درصدی حمایت مالی دولت در سال ۱۳۹۰ از کمپانی‌ها شد و به جای آن این مبلغی از درآمد موضوع به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و مابقی قالب پروژه‌های عمرانی و فرهنگی و صنعتی انجام گیرد.

این کار در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دههٔ ۱۳۹۰ انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود. بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی، مرحله نخست این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوار‌های بیشتری به زیر خط فقر شد.

انتهای مطلب

برچسب ها: یارانه نقدی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی