تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 08
کد خبر: ۲۲۸۶۶

تاکید پوتین بر وجود سلاح هسته‌ای برای دفاع از روسیه

رئیس جمهور روسیه در جنگ با اوکراین که این روزها نتوانسته است به اهدافش در این کشور برسد تاکید کرد برای دفاع از کشورش ترسی در استفاده از بمب اتم ندارد.
تاکید پوتین بر وجود سلاح هسته‌ای برای دفاع از روسیه

به گزارش تلنگر؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که روزهای خوبی را به دلیل جنگ اوکراین طی نمی‌کند در تهدید علنی اعلام کرد که برای دفاع از کشورش اگر مجبور شود از بمب اتم استفاده خواهد کرد.

تاکید پوتین به وجود سلاح هسته‌ای برای دفاع از روسیه، پیش بینی زلنسکی درباره پایان درگیری اوکراین، ادعای پنتاگون درباره عدم هماهنگی با کی‌یف در حمله به روسیه و اعتراف مرکل به هدف اصلی غرب در امضای توافقات مینسک، از رودیداد‌های مهم پیرامون جنگ هستند.

"ولادیمیر پوتین"، رئیس‌جمهوری روسیه معتقد است که درگیری‌ها در اوکراین نه توسط طرف روسی، بلکه توسط کسانی که در نتیجه کودتای دولتی رخ داده در کی‌یف در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسیدند، آغاز شد. وی در عین حال یادآور شد همه شرکای خارجی در هنگام گفت‌وگوها، وقتی به آن‌ها یادآوری می‌شود که قرار بود ضامن اجرای توافقات مینسک باشند، سکوت می‌کنند. پوتین این موضوع را روز چهارشنبه در دیدار با اعضای شورای توسعه جامعه مدنی و حقوق بشر روسیه بیان کرد.

 رئیس جمهور روسیه گفت: «اگرچه عملیات ویژه حفاظت از دونباس ممکن است یک روند طولانی داشته باشد، ولی تاکنون نیز نتایج جدی برای روسیه به همراه داشته - مانند گسترش قلمرو این کشور، و اینکه دریای آزوف، که زمانی پتر کبیر برای آن جنگید، به دریای داخلی روسیه تبدیل شده است.»

پوتین افزود: «و البته مهمترین موضوع مردمی هستند که در همه این مناطق زندگی می‌کنند. نتایج همه پرسی انجام شده نشان داده که آن‌ها می‌خواهند در ترکیب روسیه باشند و خود را بخشی از این فضا، فرهنگ، آداب و رسوم و زبان مشترک ما بدانند. این مهمترین نتیجه است. آن‌ها اکنون با ما هستند و صحبت بر سر میلیون‌ها نفر است.»

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که دریافت غرامت از اوکراین برای خسارات وارده به منطقه دونباس و دیگر سرزمین‌های جدید روسیه موضوع اضافی نخواهد بود. وی در عین حال از برنامه جداگانه‌ای برای بازسازی مناطق آزاد شده پس از پایان عملیات ویژه خبر داد.

ولادیمیر پوتین،   در بخش دیگری از سخنانش این واقعیت را مورد تایید قرار داد که خطر جنگ هسته‌ای در حال افزایش است، اما روسیه چنین سلاح‌هایی را تنها به‌عنوان وسیله‌ای دفاعی و امکانی برای حمله تلافی جویانه می‌داند.

رئیس‌جمهوری روسیه توضیح داد: «ما یک استراتژی برای استفاده از ابزار دفاعی داریم - یعنی چگونه سلاح هسته‌ای را برای دفاع  از کشور مورد استفاده قرار دهیم - و همه این‌ها حول به اصطلاح حمله تلافی جویانه تنظیم شده است: یعنی تنها در صورتی که به ما حمله شود، ما به آن پاسخ خواهیم داد.»

پوتین تاکید کرد که روسیه، برخلاف ایالات متحده، تسلیحات هسته‌ای خود را به هیچ کشور دیگری منتقل نکرده و نمی‌کند، اما در صورت لزوم با تمام امکانات موجود از متحدان خود دفاع خواهد کرد.

رئیس جمهور روسیه همچنین با اشاره به اینکه گروه‌های ملی گرا در لهستان به طور جدی برای تصرف مناطق غربی اوکراین برنامه ریزی می‌کنند، یادآور شد که تنها ضامن واقعی برای حفظ تمامیت ارضی اوکراین امروز، می‌تواند روسیه باشد که به حفظ سرزمین‌های غربی این کشور کمک کرده است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و هشتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

مجله تایم رئیس جمهوری اوکراین را "شخصیت سال" معرفی کرد

مجله آمریکایی تایم، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را به عنوان شخصیت سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است. این مطلب شب گذشته، چهارشنبه، توسط سخنگوی این نشریه در گفتگو با  شبکه تلویزیونی ABC اعلام شد.

نشریه تایم بطور مرسوم در آخرین شماره ماه دسامبر خود "شخصیت سال" را اعلام کرده و عکس آن را نیز روی جلد چاپ می‌کند.

مقاله تهیه شده درباره زلنسکی از وقایع رخ داده پس از شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین صحبت می‌کند. در عین حال این مسئله را مورد  توجه قرار داده  که رهبر اوکراین "نترسید و کشورش را ترک نکرد".

زلنسکی: درگیری در اوکراین سال آینده پایان خواهد یافت

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بامداد امروز، در مصاحبه با روزنامه "پولیتیکو" پیش بینی کرد که درگیری نظامی در این کشور در سال آینده پایان خواهد یافت.  

ضمن آنکه، خبرنگار پولیتیکو زلنسکی را با نفوذترین فرد اروپا معرفی کرد. وی در واکنش به این دیدگاه گفت: "من معتقدم که اوکراینی‌ها نیز در سال آینده تاثیر گذارترین خواهند بود، البته در زمان صلح این مسئله ثابت خواهد شد. "

در عین حال، روز گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز یادآور شد که عملیات نظامی در اوکراین ممکن است زمان زیادی به طول بینجامد.
پنتاگون هماهنگی با اوکراین برای حمله به خاک روسیه را تکذیب کرد

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون، بامداد امروز، پنج شنبه، اعلام کرد که ایالات متحده هیچ ارتباطی با حملات نیرو‌های مسلح اوکراین به خاک روسیه ندارد.  
وی در طی یک نشست مطبوعاتی گفت: «البته ما با همکاران اوکراینی خود در تعامل هستیم: آن‌ها تصمیمات میدانی مربوط به روند عملیات را می‌گیرند و ما به آن‌ها کمک نظامی می‌کنیم.»

به گفته سینگ، طرف آمریکایی به جز اطلاعاتی که آزادانه در اختیار عموم است، هیچ جزئیاتی در مورد حملات صورت گرفته به چند فرودگاه در خاک روسیه در اختیار ندارد.

 این مقام وزارت دفاع همچنین تاکید کرد که واشنگتن علاقه‌ای به درگیری با مسکو یا تشدید بحران اوکراین ندارد، اما قصد دارد تا زمانی که لازم باشد تسلیحات نظامی مورد نیاز کی‌یف را تامین کند.

وزارت خزانه داری آمریکا بررسی کشتی‌های نفتی در آب‌های ترکیه را  غیرضروری دانست

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا شب گذشته، چهارشنبه، در گفتگوی تلفنی با سادات اونال، معاون وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه نیازی به بازرسی‌های اضافی از کشتی‌ها در آب‌های کشور ترکیه ندارد.

طبق اطلاعات این وزارتخانه، «معاون وزیر بر این واقعیت تأکید کرد که رژیم سقف قیمت فقط برای محموله‌های نفتی با منشأ روسیه اعمال می‌شود و نیازی به بازرسی مضاعف از کشتی‌هایی که از آب‌های سرزمینی ترکیه عبور می‌کنند نیست».

مقامات دو کشور همچنین تاکید کردند که هم ایالات متحده و هم ترکیه علاقه‌مند هستند که بازار‌های جهانی سوخت با کمبود مواجه نشوند. برای این منظور، به نظر مشترک هر دو طرف، یک رژیم ساده برای رعایت الزامات ترانزیت نفت از طریق تنگه‌های آبی ترکیه مورد نیاز است.

آژانس خبری بلومبرگ روز گذشته گزارش داد که ۲۶ کشتی حامل نفت از جمهوری قزاقستان در مسیر تنگه‌های بسفر و داردانل ترکیه گیر افتاده اند. این کشتی‌ها در حال انتقال بیش از ۲۳ میلیون بشکه نفت هستند.

پیشتر،   روزنامه فایننشال تایمز نیز گزارش داد که پس از شروع محدودیت‌ها بر قیمت نفت روسیه، ترافیکی از نفتکش‌ها در سواحل ترکیه شکل گرفته است.
پوتین از حضور ۱۵۰ هزار نیروی بسیجی در منطقه عملیاتی اوکراین خبر داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در نشست شورای توسعه جامعه مدنی و حقوق بشر اعلام کرد که از ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره فراخوانده شده در چارچوب  بسیج محدود اعلام شده در کشور، تنها ۱۵۰ هزار نفر آن‌ها در منطقه عملیات ویژه حضور دارند. به گفته وی، از کل ۳۰۰ هزار رزمنده بسیج شده، ۱۵۰ هزار نفر در منطقه عملیاتی هستند، یعنی تنها نیمی از آن‌ها در منطقه عملیاتی هستند.

پوتین توضیح داد: «۷۷ هزار نفر از این نیرو‌ها در واحد‌های رزمی بسر برده و بقیه در خطوط دوم یا سوم جبهه نبرد هستند، جایی که وظایف مربوط به نیرو‌های دفاع ارضی را انجام می‌دهند یا در منطقه آموزش می‌بینند. ۱۵۰ هزار نفر دیگر - یعنی نیمی از کل افراد بسیج شده - اصلاً در منطقه عملیاتی حضور ندارند. آن‌ها هنوز در میادین آموزشی و در مراکز آموزشی وزارت دفاع هستند و در آنجا آموزش‌های تکمیلی را می‌گذرانند. آن‌ها یک نیروی ذخیره رزمی برای کشور محسوب می‌شوند.»

عدم اطمینان مقام اوکراینی از امکان بازگرداندن برق به شهر کی‌یف

سرگئی کاوالینکو، رئیس شرکت انرژی اوکراین اعلام کرد که در حال حاضر، مهندسان برق این کشور درک روشنی از زمان امکان بازگرداندن انرژی به کی‌یف ندارند.  

وی گفت: «در ساحل چپ رود دنپر در شهر کی‌یف، آن‌ها هنوز نتوانستند یکی از تأسیسات اصلی تولید برق را راه‌اندازی کنند، بنابراین قطعی برق در این بخش از شهر بیشتر طول می‌کشد.»

رئیس شرکت انرژی اوکراین گفت: شبکه برق رسانی سایر منابع هم اکنون بیش از حد بارگذاری شده و به همین دلیل نمی‌تواند انرژی کافی را برای مناطق حاشیه چپ شهر تامین کند. بدین ترتیب تنها ۳۰ درصد از مشترکین این شرکت در ساحل چپ دنیپر برق دارند.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز روز گذشته، چهارشنبه، هشدار داده بود که پایتخت اوکراین ممکن است آب، روشنایی و گرما را از دست بدهد. به گفته وی، نقاط گرمایشی تهیه شده توسط مسئولان برای همه پایتخت نشینان کافی نخواهد بود. در حال حاضر حدود ۵۰۰ نقطه از این دست وجود دارد، در حالی که ۳ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند.
کاخ سفید: آمریکا قصد دارد سیستم دفاع هوایی اوکراین را تقویت کند
کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید شب گذشته، چهارشنبه، اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد سیستم دفاع هوایی اوکراین را تقویت کند.  
وی در یک کنفرانس خبری گفت: ما در ارتباط نزدیک با اوکراینی‌ها در خصوص رفع نیاز‌های امنیتی آن‌ها هستیم. ما در حال کار بر روی ارائه سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین هستیم. البته در مورد این موضوع خاص (در مورد سامانه‌های پاتریوت)، امروز چیزی برای اعلام ندارم.
در عین حال، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا مشخص نکرد که آیا آن‌ها انتقال سامانه‌های موشکی ضد هوایی پاتریوت (SAM) به کی‌یف را مناسب می‌دانند یا خیر.
پیشتر گزارش شده بود که آلمان و لهستان بر سر استقرار سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت در نزدیکی مرز‌های اوکراین به توافق رسیده‌اند.
پیش از این، در اواخر ماه نوامبر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که متحدان در این بلوک توافق کردند که تا زمانی که نیاز باشد به حمایت خود از کی‌یف ادامه دهند.   به گفته وی، کشور‌های عضو این ائتلاف در حال بحث در مورد تحویل احتمالی سامانه‌های پاتریوت به کی‌یف هستند.
بیشتر بخوانیدتحولات اوکراین| اجرایی شدن تحریم نفتی روسیه و سقف قیمت برای فروش آن
تحولات اوکراین| دبیر شورای امنیت ملی اوکراین خواستار نابودی روسیه شد
تحولات اوکراین| بلینکن از کمک نظامی ۴۰ میلیارد دلاری ناتو به اوکراین خبر داد


مرکل اعتراف کرد: توافقات مینسک تلاشی در جهت دادن زمان برای قوی شدن کی‌یف بود
آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان، روز چهارشنبه اعتراف کرد که توافقات مینسک به منظور فرصت دادن به اوکراین و کمک به آن برای قوی‌تر شدن امضا شده بودند.  
این سیاستمدار آلمانی در مصاحبه با Die Zeit یادآور شد  که همه کشور‌های شرکت کننده در توافقنامه مینسک درک می‌کردند که درگیری در اوکراین فقط به حالت تعلیق درآمده است و با امضای آن خود مشکل حل و فصل نخواهد شد. خانم مرکل گفت: «توافقنامه مینسک در سال ۲۰۱۴ تلاشی برای دادن زمان کافی به اوکراین بود تا خود را قوی کند. مقامات کی‌یف هم از این زمان به خوبی استفاده کردند، همانطور که امروزه می‌توان مشاهده کرد. اوکراین سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ اوکراین پیشرفته و قوی نبود.»
صدراعظم سابق آلمان همچنین ابراز عقیده کرد که حتی در طول دوره اجرای توافقات، کشور‌های عضو ناتو می‌توانستد به اندازه‌ای که اکنون این کار را انجام می‌دهند به اوکراین کمک نظامی کنند.
وزارت خارجه روسیه: غرب از توافقات مینسک برای پمپاژ سلاح به کی‌یف استفاده کرد
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در تفسیر اظهارات آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان درباره اهداف پنهان غرب در امضای توافقات مینسک اعلام کرد: «بدین ترتیب اکنون همه می‌دانند که غرب از ابتدا قرار نبود به توافقات مینسک عمل کند، اما آن‌ها از این زمان به دست آمده برای پمپاژ سلاح به کی‌یف استفاده کردند.»
زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت: «این بدان معناست که برلین، و بطور کلی، کل غرب جمعی قرار نبود از توافقات مینسک پیروی کند و به قطعنامه شورای امنیت پایبند بماند، و تنها هدف این بود که ارتش اوکراین را با سلاح پمپاژ کنند. بدین ترتیب غرب جمعی تمام جنایاتی را که رژیم کی‌یف در منطقه دونباس و دیگر مناطق اوکراین به نام ضربه زدن قاطع به روسیه مرتکب شده نادیده گرفته و در آن‌ها شریک است.»
نخست وزیر گرجستان: تفلیس از کی‌یف حمایت نظامی نخواهد کرد
ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور از اوکراین حمایت نظامی نخواهد کرد.  
وی در مصاحبه با شبکه راشا تودی گفت: ما قبلاً هم به صراحت اعلام کرده ایم که این کار را انجام نخواهیم داد. به عنوان یک کشور مستقل، گرجستان هرگز در یک مناقشه نظامی از یکی از دو طرف آن حمایت نخواهد کرد. این موضع گیری ما روشن است و بار‌ها آن را اعلام کردیم.» 
به گفته رئیس کابینه وزرای گرجستان، بار‌ها به صورت آشکار و پشت در‌های بسته درخواست‌هایی از طرف اوکراین برای گشودن "جبهه دومی" علیه روسیه مطرح شده است، اما مقامات تفلیس همواره با این درخواست مخالفت کرده و بر مواضع خویش ایستادند.  
در اوایل ماه دسامبر، گاریباشویلی در نشست دولت گرجستان نیز گفت که مخالفان دولت  مزدوران گرجی را برای جنگ به اوکراین می‌فرستند. به گفته وی، از ماه فوریه و آغاز جنگ تاکنون، ۳۳ نفر از اتباع گرجی در جبهه نبرد اوکراین جان باخته اند.

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی