تاریخ انتشار: ۰۸:۰۳ - ۰۳ دی ۱۴۰۱ - 2022 December 24
کد خبر: ۲۲۹۵۲

بورس بعد دلار خیز می‌گیرد؟

دلار به دلیل ارز مرجع بودن در ایران با افزایشش پایه‌های قیمتی تولیدکنندگان را تغییر می‌دهد؛ تغییری که روی بورس تاثیر خواهد گذاشت.
بورس بعد دلار خیز می‌گیرد؟

به گزارش تلنگر؛ با رشد قیمت دلار؛ به دلیل افزایش قیمت پایه‌ها بورس باید خود را آماده خیزش کند.

با رشد قیمت دلار، بورس هم باید صعود کند. البته رشد بورس نسبت به دلار معمولا با تاخیر اتفاق می افتد. ابتدا باید اثر رشد دلار در صورت های مالی شرکت ها پدیدار شود، پس از آن بازار سهام نیز همسو با بازار ارز حرکت می کند.

با توجه به رشد قیمت دلار، درآمد شرکت ها هم افزایش می یابد. در حال حاضر قیمت دلار نیما که شرکت ها ارز خود را با این نرخ تسعیر می کنند با نرخ دلار بازار آزاد فاصله چشمگیری دارد که این فاصله در حال کم شدن است.

باید این نکته را در نظر گرفت که رشد اخیر قیمت دلار مدت زیادی نیست که اتفاق افتاده و تا اثر آن در صورت های مالی شرکت ها دیده شود چند ماه زمان می برد.
البته سرمایه گذاران، با محاسباتی که در این مورد انجام می دهند، سعی می کنند تا حدودی این اثرگذاری را پیش خور کنند اما همچنان جا برای رشد بورس هست و می توان انتظار بالا رفتن بازار سهام را داشت.

با توجه به اینکه بورس هم اخیرا رشد کرده، می توان گفت که بازار سهام به طور منطقی و به طور آهسته در حال بالا رفتن است که این بهترین حالت ممکن برای رشد بازار سهام محسوب می شود.

صعود بدون هیجان بورسمعمولا رشدهایی که به صورت هیجانی و پرشتاب هستند، با یک افت سنگین مواجه می شوند اما زمانی که بورس مثل حالت فعلی، به طور آهسته و بدون هیجان بالا می رود، سهام شرکت ها دست به دست می شود و قیمت ها ضمن ساختن کف های جدید، شرایط را برای رشدهای بعدی مهیا می کنند.
روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد بازار سهام با کاهش 500 میلیارد تومانی به 4200 میلیارد تومان رسید. این سیگنالی منفی برای معاملات است. اما از آنجا که بازار در چهارشنبه ها معمولا به دلیل تعطیلات آخر هفته با فشار عرضه مواجه می شود، کم شدن ارزش معاملات هم طبیعی است.

این به شرطی است که کم شدن ارزش معاملات ادامه دار نباشد و دوباره در بازار شاهد معاملات بالای 5000 میلیارد تومان باشیم. تا مدتی پیش ارزش معاملات کمتر از 3000 میلیارد تومان، اتفاقی عادی بود، اما حالا که بازار در حال رشد است، ارزش معاملات هم باید بالا برود که اگر این طور نباشد، رشد بازار ادامه دار نخواهد بود.

احتمال اول؛ رشد شاخص هااتفاق مثبت درباره بازار سهام این است که خروج پول از آن بسیار کم شده و قدرت خریداران نیز چندین روز به طور متوالی بیشتر از قدرت فروشندگان بوده است. این ها نکات امیدوارکننده ای است.

با این شرایط برای بازار امروز می توان رشد شاخص ها را متصور بود. چنانچه رشد شاخص ها با رشد ارزش معاملات همراه باشد، در نیمه دوم زمان معاملات، شتاب رشد بازار بیشتر هم خواهد شد.

انتهای مطلب

برچسب ها: بورس دلار
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی