تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۰۳ دی ۱۴۰۱ - 2022 December 24
کد خبر: ۲۲۹۵۵

واکنش چین به اعلام کمک نظامی امریکا به تایوان!

کشور چین در پی اعلام امریکا برای کمک نظامی بیشتر به تایوان به این موضوع واکنش نشان داد.
واکنش چین به اعلام کمک نظامی امریکا به تایوان!

به گزارش تلنگر؛ تصمیم امریکا برای افزایش کمک‌های نظامی به تایوان با واکنش چین مواجه شد؛ چینی‌ها که تایوان را به رسمیت نمی‌شناسند این موضوع را دخالت در امور داخلیشان تلفی کردند.

چین که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، به بودجه نظامی سال آینده آمریکا که در آن کمک‌های نظامی به تایوان افزایش یافته، واکنش شدیدی نشان داد و «مخالفت قاطعانه» خود را اعلام کرد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که بودجه نظامی ۸۵۸ میلیارد دلاری آمریکا – که تا سقف ۱۰ میلیون دلار برای کمک امنیتی و تسریع روند خرید سلاح برای تایوان در نظر گرفته – چشم‌اندازی دارد که «باعث بروز آسیب‌های جدی به صلح و ثبات تنگه تایوان می‌شود».
چین هرگز گزینه حمله نظامی برای پس گرفتن تایوان را رد نکرده است. در مقابل، تایوان ادعای مالکیت چین را قویاً رد کرده و مدعی است که سرنوشت مردم این جزیره باید به دست خودشان رقم بخورد، نه دولت مرکزی چین.

بر خلاف واکنش‌های شدید چین، تایوان از این بودجه استقبال کرد و گفت که مبلغ در نظر گرفته شده برای کمک به این جزیره نشان‌دهنده اهمیتی است که واشنگتن به تقویت روابطش با تایپه می‌دهد.

به رغم نبود روابط دیپلماتیک میان تایپه و واشنگتن، آمریکا اصلی‌ترین حامی بین‌المللی و تامین‌کننده تسلیحاتی تایوان است و این مسئله به گره‌ای در روابط واشنگتن و پکن تبدیل شده است.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: این بودجه با نادیده گرفتن حقایق در مورد «تهدید چین» اغراق کرده، بی‌پروایانه در امور داخلی چین دخالت کرده و وجهه حزب کمونیست چین را تخریب می‌کند. چین این‌ها را شیطنت و تحریک سیاسی می‌داند.

انتهای مطلب

برچسب ها: امریکا چین
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی