تاریخ انتشار: ۱۵:۳۳ - ۰۳ دی ۱۴۰۱ - 2022 December 24
کد خبر: ۲۲۹۵۸

مکرون در کشورهای عرب دنبال چیست؟

مانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه چندی است که روابطش با کشورهای عربی را افزایش داده است؛ این مهم می‌تواند تاثیرات زیادی بر بازار جهانی نفت داشته باشد.
مکرون در کشورهای عرب دنبال چیست؟

به گزارش تلنگر؛ فرانسه این روزها بیشتر از گذشته به کشورهای عربی نظر دارد و مکرون تلاش بیشتری برای بهبود روابط با این کشورها می‌کند.

در زمانی که نفوذ فرانسه در آفریقا در حال کاهش است، رئیس جمهوری فرانسه سفر‌های خود را به کشور‌های عربی و دیدارهایش را با رهبران عرب در سال ۲۰۲۲ به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سال ۲۰۲۲ دست کم به شش کشور عربی سفر کرد. وی در پاریس نیز با تعدادی از رهبران عربی دیدار کرد. مکرون همچنین با رهبران عربی در نشست‌های بین‌المللی مختلف دیدار‌هایی داشت که نشان دهنده توجه وی به منطقه عربی است که میزبان چندمین مناسبت جهانی از جمله نشست آب و هوا و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بود. جنگ روسیه در اوکراین نیز حیاتی بودن نقش کشور‌های عربی در تضمین امنیت انرژی اروپا را نشان داد.

عامل داخلی نیز تأثیر زیادی در توجه رئیس جمهور فرانسه به منطقه عربی داشت. مکرون بعد از اینکه برای بار دوم به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شد از زیر بار فشار راست‌های افراطی که مخالف اعراب و مسلمانان هستند بسیار آزاد شده است. بیشتر سفر‌های وی به کشور‌های عربی و دیدارهایش با رهبران عرب بعد از دوره دوم ریاست جمهوری‌اش بوده است.

اولین سفر مکرون بعد از انتخاب مجدد به عنوان نخست وزیر فرانسه به ابوظبی بود. وی برای حضور در مراسم تشییع جنازه خلیفه بن زاید، رئیس سابق امارات به این کشور سفر کرد. اما این سفر از "دیپلماسی تشییع جنازه" خالی نبود. مکرون با محمد بن زاید، رئیس جدید امارات دیدار کرد. محمد بن زاید نیز بعد از دو ماه از این دیدار به پاریس رفت.

مکرون در ابوظبی با محمد ولد الغزوانی، رئیس جمهور موریتانی دیدار و با او درباره اوضاع منطقه ساحل گفتگو کرد. مکرون بین ۲۵ تا ۲۷ اوت برای بستن صفحه اختلافات دیپلماتیک و تاریخی و امنیتی با الجزایر به این کشور سفر کرد. این سفر دیپلماتیک در پایان دادن به رکود روابط میان دو کشور موفق بود. مکرون با عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر دیدار کرد و اولین نشست میان رهبران نظامی و امنیتی دو طرف از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ برگزار شد.

مکرون ششم نوامبر برای حضور در نشست آب و هوا به شرم الشیخ مصر رفت. وی در حاشیه این نشست با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و عبدالمجید تبون دیدار کرد.

مکرون بین ۱۹ و ۲۰ نوامبر به تونس سفر و با قیس سعید، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد. مکرون همچنین بین ۱۴ تا ۱۸ ماه میلادی جاری دو بار به دوحه که میزبان جام جهانی فوتبال بود، سفر و با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار کرد.

رئیس جمهور فرانسه اواخر مه از امیر قطر در پاریس استقبال کرد. مکرون ۲۰ دسامبر در نشست سران "بغداد ۲" در اردن با مشارکت ۱۰ کشور و در رأس آن عبدالله دوم، پادشاه اردن، رئیس جمهور مصر و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق شرکت کرد.

این نشست مناسبتی برای دیدار عبدالله دوم و مکرون بود و دو طرف درباره چالش‌های عراق، سوریه، لبنان و مساله فلسطین گفتگو کردند.

مکرون از تعداد زیادی از رهبران عربی نیز در کشور خود استقبال کرده است. از جمله این رهبران حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، رئیس امارات، امیر قطر، رئیس جمهور مصر، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هستند.

مکرون ژوئیه از ولیعهد عربستان در پاریس استقبال و در حاشیه نشست گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی نیز با او دیدار کرد.

مکرون تلاش می‌کند تا شکست سیاست خود در آفریقا را به ویژه در مالی و آفریقای مرکزی با افزایش حضور خود در منطقه عربی جبران کند.

در سال ۲۰۲۲ مکرون با بیشتر رهبران عربی دیدار کرد. او تنها با رهبران سوریه، لیبی، سودان، کویت، عمان، مراکش و لبنان دیدار نکرد. وی تلاش می‌کند تا در بیشتر پرونده‌ها و بحران‌های عربی حتی در کشور‌هایی که با رهبران آن‌ها دیدار نکرده است مثل لیبی، سوریه و سودان حاضر باشد.

وی به دنبال کمپین انتخاباتی در کشورش گزینه‌های جدی را در برخورد با کشور‌هایی مثل الجزایر و مراکش و تونس در پیش گرفت. وی به بحران ویزا با الجزایر و مراکش پایان داد. وزیر کشور فرانسه دسامبر به الجزایر و وزیر خارجه فرانسه به مراکش سفر کرد.

مکرون می‌خواهد روابط خود را با کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و الجزایر در پرونده انرژی و به ویژه گاز برای جبران گاز روسیه تقویت کند. همچنین قرار است رئیس جمهور فرانسه سال آتی به مراکش سفر کند. این سفر می‌تواند به بحران میان دو کشور پایان دهد.

فرانسه می‌خواهد با افزایش حضور خود در منطقه عربی ثابت کند که همچنان یک قدرت بزرگ است هر چند که نقش این کشور در آفریقا کاهش یافته است و می‌تواند در بحران‌های داغ خاورمیانه و شمال آفریقا نقش کارآمدی داشته باشد.

مکرون همچنین می‌خواهد راه را بر افزایش نفوذ روسیه و چین در منطقه نزدیک به کشورش ببندد.

مکرون همچنین اعلام کرده که طی هفته‌های آتی طرح‌هایی را برای حل بحران سیاسی لبنان ارائه خواهد کرد.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی