تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - ۱۰ دی ۱۴۰۱ - 2022 December 31
کد خبر: ۲۳۰۰۹

رشد عجیب تولید ایران خودرو!

خودرو های داخلی بیشترین سهم را در 32 سال اخیر و از زمان آغاز همکاری خارجی در سبد ایران خودرو دارد.
رشد عجیب تولید ایران خودرو!

به گزارش تلنگر ؛ مهدی خطیبی گفت: در سال جاری برنامه ایران خودرو،پیشبرد اهداف طرح تحول کیفیت محصولات است و با تلاش و کمک متخصصان داخلی به درجه ای از بلوغ در تولید محصول دست یافته ایم.

گذر ایران خودرو از آمار تولید بیش از 460 هزار دستگاه طی 9 ماهه نخست سال 1401 در حالی اتفاق افتاد که این خودروساز در سال 1400 مجموعاً موفق به ثبت این آمار شده بود و البته بخشی از این آمار نیز به خودروهای ناقص مربوط می‌شد و این در حالی بود که ایران خودرو از خرداد تا آبان سال جاری با قطعیت برنامه عبور مستقیم محصولات، بیش از 2100 میلیارد تومان صرفه‌جویی را به ثبت رساند که در صورت تقسیم این صرفه‌جویی روی شمار، گام بزرگی درزمینهٔ تولید اقتصادی محصولات مشاهده می‌شود. 

رشد تولید در صنعت خودرو ایران در حالی در سال 1401 رقم خورده که این صنعت هنوز با مشکلات ناشی از تحریم و ضعف در تأمین برخی قطعات با فنّاوری بالادست و پنجه نرم می‌کند و این مشکلات بخشی از گلوگاه‌های تولید خودرو ناقص در سال گذشته بوده‌اند که با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح تا حد قابل‌توجهی رفع و موجب رشد 40 تا 50 درصدی تولید در سال جاری‌شده‌اند.

ایران خودرو با گذر از آمار تولید کل سال 1400، در شرایطی به سه‌ماهه سوم سال قدم می‌گذارد که بر اساس بررسی آمارهای تولید سال‌های گذشته، این ماه‌ها معمولاً پرتیراژ ترین ماه‌های تولید خودرو در کشور بوده‌اند و گروه صنعتی ایران خودرو نیز در نظر دارد تا تولید هفتگی 14 هزار دستگاهی را طی سه‌ماهه پایانی سال دنبال کند که در پی آن شمار  پیش‌بینی‌شده تا پایان سال 1401 در این شرکت خودروسازی حدود 600 تا 650 هزار دستگاه خواهد بود که معادل حدود 80 درصد از تولید کل خودرو کشور در سال 1400 است.

همچنین ایران خودرو در آذرماه موفق به گذر از آمار تولید 63هزار دستگاه خودرو در ماه شد که از اردیبهشت‌ماه سال 1397 تاکنون آماری بی‌سابقه است. بازگشت به بهترین آمارهای صنعت خودرو در دوران پیش از تحریم، دستاوردی است که با سبد محصولات بومی و اختصاصی شکل‌گرفته و خبری از حضور گسترده برندهای خارجی همکار در آن نیست.

همچنین این آمار در دورانی رقم خورده که خودروهای پرتیراژی نظیر سمند و پژو 405 دیگر در خطوط تولید ایران خودرو حضور ندارند و رشد تولید خودروها برای محصولاتی نظیر رانا پلاس، دنا پلاس و تارا رقم می‌خورد و به‌مرور خطوط تولید مملو از محصولات بومی به‌جای برندهای با منشا خارجی می‌شوند تا صنعت خودرو مسیری ضد تحریم را در پیش بگیرد و با دستاوردها و فرصت‌های بومی به رشد و شکستن آمارهای غیرقابل دستیابی گذشته ادامه دهد.

بررسی روند تولید محصولات ایران خودرو در سال جاری نشان می‌دهد که این خودروساز با افزایش قابل‌توجه تولید محصولی مانند تارا در سال آینده و همچنین اضافه شدن محصولات جدیدی نظیر TF21 و کراس اوور ری را، تا حد قابل‌توجهی ضمن حفظ روند کنونی تولید، توانایی زدیک شدن به برنامه 900 هزار دستگاهی را خواهد داشت. ایران خودرو با ثبت این آمار عملاً موفق به ثبت آمار تولید کل خودرو در کشور به‌تنهایی را خواهد داشت که دستاوردی قابل‌توجه است که با مواد اولیه‌ای متفاوت از سال‌های پیش از تحریم و سال‌های نخست و سخت تحریم، رقم خورده .

مطمئناً این خودروساز با تلاش بیشتر در مسیر رفع گلوگاه‌های تولید خودرو کامل که با همکاری دیگر ارگان‌ها و دستگاه‌ها تسهیل خواهد شد، همان‌طور که امسال نشان داد، می‌تواند در سال بعد نیز عملکرد بی‌سابقه‌ای را به نمایش بگذارد.

حضور در بازارهای صادراتی با محصولات بومی قابل‌رقابت با برندهای جهانی نیز از دیگر دستاوردهای این خودروساز به شمار می‌رود که می‌تواند در رشد درآمدهای ارزی و همچنین افزایش تولید نقش بسزایی داشته باشد.

انتهای مطلب/ی.ن
 

برچسب ها: ایران خودرو
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی