تاریخ انتشار: ۱۲:۰۱ - ۱۲ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 02
کد خبر: ۲۳۰۲۸

کشف های مهم تغذیه ای 2022

تغذیه یکی از احتیاجات ذاتی انسان است که مهمترین عامل بقایای زندگی و طول عمر می باشد. تغذیه صحیح پدیده رشد را میسر میسازد.
کشف های مهم تغذیه ای 2022

به گزارش تلنگر؛ در سال گذشته مطالعات بی‌شماری  در حوزه تغذیه منتشر شد که ارتباط شگفت‌انگیزی را بین آن چه می‌خوریم و می‌نوشیم و سلامتی ما آشکار می‌کند. با گزارشی که از منابع مختلف گردآوری شده به ۵ مورد از مهم‌ترین این کشف‌ها اشاره می‌کنیم.

پروتئین و کاهش ابتلا به فشار خون

بر اساس مطالعه‌ای که ماه مارس در مجله Hypertension منتشر شد، خوردن انواع غذا‌های پر پروتئین مانند لوبیا، غذا‌های دریایی، غلات کامل و گوشت بدون چربی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به فشارخون بالا کمک کند. محققان عادت‌های غذایی بیش از ۱۲ هزار بزرگ‌سال چینی را به مدت شش سال پیگیری کردند. احتمال ابتلا به فشارخون بالا در افرادی که چهار یا بیشتر از چهار منبع پروتئین را در روز مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که فقط یک یا دو منبع پروتئین مصرف می‌کردند، ۶۶ درصد کمتر بود.

کره و لبنیات پرچرب سالم‌تر از تصور شما

غذا‌هایی مانند کره به دلیل محتوای زیاد چربی اشباع‌شده و ارتباط آن‌ها با کاهش سلامت قلب، مدت‌ها ناسالم تلقی می‌شدند، اما تحقیقات منتشر‌شده در Scientific Reports در ماه آگوست نشان می‌دهد که انواع خاصی از چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند سلامت را بهبود بخشند. مقادیر متوسطی از چربی اشباع‌شده بنام C۱۵ که در کره و لبنیات پرچرب یافت می‌شود، ممکن است سلامت و تندرستی را بهبود بخشد.

فیبر غلات کامل محافظ سلامت قلب

فیبر بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل است و می‌تواند در مجموعه‌ای از غذا‌ها یافت شود. با‌این‌حال، یک مطالعه در ماه مارس نشان می‌دهد که فیبر موجود در غلات کامل ممکن است حتی از فیبر موجود در میوه و سبزیجات برای قلب سالم‌تر باشد. بر اساس مطالعه‌ای که روی بیش از ۴ هزار بزرگ سال انجام و نتایج آن در JAMA Network Open منتشر شد، منابع فیبر مانند نان تیره، سبوس و غلاتی مانند جو دوسر می‌تواند به کاهش التهاب و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

ارتباط خوردن برخی ماهی‌ها با سرطان پوست

مدت‌هاست که مشخص‌شده ماهی فواید زیادی برای سلامتی دارد، مانند کاهش کلسترول و متعادل کردن قند خون، اما مطالعه‌ای که در ماه ژوئن در مجله Cancer Causes and Control منتشر شد، ارتباط بین خوردن ماهی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست را نشان داد. ماهی‌هایی مانند ماهی تن می‌توانند حاوی جیوه سمی، آرسنیک و دیگر مواد شیمیایی مرتبط با سرطان باشند، اما به گفته محققان، ماهی همچنان می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد و به تحقیقات بیشتری درباره خطرات آن نیاز است.

زنان گیاه‌خوار بیشتر از گوشت‌خواران در معرض شکستگی لگن

بر اساس مطالعه‌ای که در ماه آگوست در BMC Medicine منتشر شد، محققان دریافتند زنان گیاه‌خوار ۳۳ درصد بیشتر از کسانی که به‌طور متعادل گوشت می‌خورند، احتمال شکستگی لگن دارند. به گفته محققان، دلایل احتمالی شامل داشتن شاخص توده بدنی پایین‌تر یا کمبود‌های تغذیه‌ای در این زنان است.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: تغذیه
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی