تاریخ انتشار: ۱۳:۳۷ - ۱۲ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 02
کد خبر: ۲۳۰۳۱

برگشت آمریکا به مذاکره!

تحلیلگران مسائل سیاست خارجی گفته اند غربی ها بعد از سال نو با دیدن اینکه از شعله ور کردن آتش اغتشاشات و گذاشتن تحریم های پی در پی علیه تهران، نتوانستند کاری کنند به پای مذاکره باز می‌گردند!.

برگشت آمریکا به مذاکره!

به گزارش تلنگر؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خود در مورد مزاکرات هسته ای با ایران با تاکید بر اینکه ( در حال حاضر مشخص است که توافق نزدیک نیست) به نا آرامی های اخیر در شهر های ایران اشاره کرد و گفت: ما همانند باقی جهان تمرکزمان را روی شجاعت مردم ایران گذاشته ایم و نه بر روی مذاکرات.

هرروز که می‌گذرد بیشتر این تحلیل تقویت می‌شود که باید برجام را مرده فرض کرد، اما در این میان هستند کسانی که معتقدند «حداقل یک‌بار دیگر دیپلمات‌ها شانس خود را برای احیای برجام امتحان خواهند کرد».

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفتگو با نامه نیوز درباره سرنوشت مذاکرات برجامی گفت: در موضوع برجام هنوز راهبردی عوض نشده است. یعنی آنچه در برجام حاکم است همین نوسانات تاکتیکی است نه تغییر راهبرد. راهبرد آمریکا و حتی اروپا در موضوع دیپلماسی با ایران تلاش برای تضعیف قدرت چانه‌زنی تهران است. یعنی از هر عاملی برای تضعیف توان چانه‌زنی ایران استفاده می‌کنند.

وی افزود: حتی بایدن هم به‌رغم وعده‌های انتخاباتی‌اش وقتی سرکار آمد سعی کرد سیاست فشار حداکثری ترامپ را در قبال ایران ادامه دهد، لذا با آغاز ریاست جمهوری‌اش ۲۰ فرمان اجرایی را برای جداسازی خط دولتش از خط دولت ترامپ امضا کرد، اما درباره برجام از این کار پرهیز کرد، چون معتقد بود با فشار حداکثری ایران در وضعیتی تضعیف‌شده پای میز مذاکره می‌آید.

این استاد دانشگاه با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران اظهار کرد: آمریکا و اروپا چنین تصور می‌کنند که ناآرامی‌ها توان چانه‌زنی ایران را تضعیف کرده است، از همین منظر می‌خواهند سیاست بی‌نیازی از مذاکره را دنبال می‌کنند، به همین دلیل در علن نوعی خود را مستغنی از مذاکره نشان می‌دهند.

وی افزود: در ایران یکسری موضع‌گیری‌ها به آمریکا و اروپا کمک می‌کند که آن خط بی‌نیازی به مذاکره را جلو ببرند، مثال روشنش موضع‌گیری کسانی است که پیشینه ضد برجامی داشتند و حتی خوشحال بودند ترامپ از برجام خارج شد، آن‌ها حتی در مذاکرات احیای برجام نیز تمام تلاش خود را انجام دادند تا دیپلماسی به نتیجه نرسد، بااین‌وجود الآن از مذاکرات برجامی و دیپلماسی هسته‌ای صحبت می‌کنند. این تغییر رویکرد نشانه موضع‌گیری از موقعیت ضعف است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی یادآور شد: وقتی مخالفان جدی برجام امروز از دیپلماسی هسته‌ای صحبت می‌کنند، این تغییر موضع، آمریکایی‌ها را به ادامه سیاست تضعیف قدرت چانه‌زنی ایران جری‌تر می‌کند. معتقدم در وضعیت کنونی هر چه ایران از احیای برجام صحبت کند به ضرر سیاست خارجی کشور است.

فلاحت پیشه بابیان اینکه غربی‌ها قطعاً بعد از تعطیلات سال نو میلادی به‌پای میز مذاکره برمی‌گردد، اما ما باید برای آن روز آماده‌باشیم، افزود: ۴ اقدام قبل از آغاز دوباره مذاکرات باید انجام دهیم نخست سازوکار‌های درونی حل اختلاف فعال شود و تا حد امکان این اختلافات پایان بپذیرد.

ثانیا ثبات نسبی نیز بر فضای اقتصاد کشور حاکم شود، سوم آن‌هایی که شانس احیای برجام را در ۲ سال گذشته از بین بردند امروز باید پاسخ بدهند، چون بایدن در مقطعی حاضر شد سیاست فشار حداکثری را تعدیل کند، اما طرف ایرانی از دیگر بازیگران بازی خورد و باعث شد فرصت‌ها از دست برود و برجام احیا نشود. چهارم آنکه تیمی را به مذاکره بفرستیم که باهدف توافق کردن به محل مذاکرات برود، نه باهدف برهم زدن توافقات احتمالی.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: برجام
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی