تاریخ انتشار: ۰۹:۵۲ - ۱۴ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 04
کد خبر: ۲۳۰۵۱

محل دفن پله اسطوره برزیلی کجاس؟ + بیوگرافی

ستاره برزیلی سال‌های نه چندان دور فوتبال؛ تنها چند روز پس از بازگشت جام جهانی به قاره امریکا فوت کرد؛ محل دفن او نیز مانند خودش عجیب و جادوئی است.

محل دفن پله اسطوره برزیلی کجاس؟ + بیوگرافی

به گزارش تلنگر؛ پله ستاره‌های سال‌های گذشته فوتبال برزیل و اسطوره فوتبال دنیا در بلندترین قبرستان جهان به خاک سپرده شد. این قبرستان ۸۰۰ میتر با ورزشگاه سانتوس فاصله دارد.

این قبرستان که یک ساختمان چند طبقه است و با قبرستان‌های مرسوم جهان تفاوت‌هایی دارد، قبرستانی عمودی است.    


این گورستان ۳۲ طبقه است و حدود ۱۶۰۰۰ قبر دارد. پله درخواست کرده است که در طبقه نهم دفن شود تا بتواند مراقب ورزشگاه سانتوس باشد!

محل دفن پله اسطوره برزیلی کجاس؟ + بیوگرافی

بیوگرافی پله

پله اسطوره دنیای فوتبال نامش پرتغالی است، نام خانوادگی اول یا مادری او آرانتس و نام خانوادگی دوم یا پدریش ناسیمنتو است.
ادسون آرانتس دو ناسیمنتو که به نام مستعار خود به نام پله تغییر داد؛ او به‌عنوان یکی از بهترین بازیکنان تمام دوران فوتبال شناخته می‌شود و توسط فیفا به عنوان «بزرگ‌ترین» شناخته بازیکن فوتبال دنیا معرفی شد.

او یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های ورزشی قرن بیستم بود. در سال ۱۹۹۹ از سوی کمیته بین المللی المپیک به عنوان ورزشکار قرن انتخاب شد و در لیست تایم از ۱۰۰ فرد مهم قرن بیستم قرار گرفت. در سال ۲۰۰۰، پله توسط فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان بهترین بازیکن قرن انتخاب شد و به همراه دیگو مارادونا یکی از دو برنده مشترک جایزه بهترین بازیکن قرن فیفا بود.

۱۲۷۹ گل او در ۱۳۶۳ بازی، که شامل بازی‌های دوستانه نیز می‌شود زده شده است و به عنوان یک رکورد جهانی در گینس ثبت شده. پله در سن ۱۵ سالگی برای سانتوس و در ۱۶ سالگی برای تیم ملی برزیل بازی کرد. او در طول دوران حرفه‌ای بین المللی خود، سه جام جهانی فوتبال را به دست آورد: ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰، تنها بازیکنی است که این کار را انجام داد.

او پس از مسابقات سال ۱۹۵۸ به او ری (پادشاه) ملقب شد. پله با ۷۷ گل در ۹۲ بازی بهترین گلزن برزیل است. در سطح باشگاهی، او با زدن ۶۴۳ گل در ۶۵۹ بازی، بهترین گلزن تاریخ سانتوس بود. در دوران طلایی برای سانتوس، این باشگاه را به کوپا لیبرتادورس ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ و جام بین قاره‌ای ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ هدایت کرد.

«بازی نیروبخش و تمایل به گل‌های دیدنی» پله به ارتباط عبارت «بازی زیبا» با فوتبال اعتبار دارد، موضوعی که او را به ستاره‌ای در سراسر جهان تبدیل کرد و تیم‌هایش برای استفاده کامل از محبوبیت او به تور‌های بین‌المللی رفتند. پله در دوران بازی خود برای مدتی پردرآمدترین ورزشکار جهان بود. پله پس از بازنشستگی در سال ۱۹۷۷، سفیر فوتبال در سراسر جهان بود و فعالیت‌های بازیگری و تجاری زیادی انجام داد.

پله با میانگین یک گل در هر بازی در طول دوران حرفه‌ای خود، علاوه بر پیش بینی حرکات حریفان در زمین، در زدن توپ با هر دو پا نیز مهارت داشت. در حالی که او عمدتاً یک مهاجم بود، می‌توانست در عمق زمین حرکت کند و نقش بازی‌سازی را ایفا کند، با دید و توانایی پاس‌های خود به او کمک کند و همچنین از مهارت‌های دریبل خود برای عبور از حریفان استفاده کند. در برزیل، او به دلیل موفقیت هایش در فوتبال و حمایت صریح از سیاست‌هایی که شرایط اجتماعی فقرا را بهبود می‌بخشد، به عنوان یک قهرمان ملی مورد ستایش قرار گرفت.

محل دفن پله اسطوره برزیلی کجاس؟ + بیوگرافی

ظهور او در جام جهانی ۱۹۵۸، جایی که او به یک ستاره سیاه پوست ورزش جهانی تبدیل شد، منبع الهام بود. پله در طول دوران حرفه‌ای خود و در دوران بازنشستگی خود جوایز فردی و تیمی متعددی را برای عملکردش در این رشته، موفقیت‌های رکوردشکنی و میراثش در ورزش دریافت کرد.

او در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ در سن سن ۸۲ سالگی درگذشت.

انتهای مطلب

برچسب ها: پله فوتبال برزیل
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی