تاریخ انتشار: ۱۴:۴۲ - ۱۴ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 04
کد خبر: ۲۳۰۵۹

هشدار سیل در 9 استان

هشدار خطر سیل در ۹ استان اعلام شد. برف و کولاک در راه است.سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، احتمال وقوع تگرگ، وزش باد شدید موقت خبر داد.
هشدار سیل در 9 استان

به گزارش تلنگر؛ سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های ناشی از این مخاطره آمادگی ناوگان حمل ونقل و راهداری‌ها، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبرو‌ها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفر‌های غیر ضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و... را توصیه می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز بانفوذ سامانه بارشی از جنوب غرب و غرب کشور در استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، شمال و غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان به‌تدریج در بخش‌هایی از غرب و جنوب اصفهان، همدان، زنجان، جنوب استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران در استان‌های جنوبی همراه با رعدوبرق در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی‌شده است.

بیشینه بارش در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال بوشهر خواهد بود.

جمعه در نوار غربی کشور، مناطق جنوبی، شمال شرق و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده و برای هرمزگان و جنوب فارس رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

شنبه در بخش‌هایی از شمال شرق، شرق، جنوب شرق، ارتفاعات البرز و غرب کشور و یکشنبه در شمال شرق و شرق کشور ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود. از بعدازظهر یکشنبه نیز در سواحل غربی دریای خزر بارش باران و در شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر و بارش پراکنده باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

امروز در شهر‌های صنعتی و پرجمعیت آلودگی هوا ادامه خواهد داشت. همچنین امروز برای سواحل دریای خزر و اردبیل روند افزایش دما انتظار می‌رود. امروز دریای عمان و تنگه هرمز به‌تدریج خلیج‌فارس و پنجشنبه خلیج‌فارس مواج خواهد بود. همچنین پنجشنبه و جمعه دریای خزر مواج پیش‌بینی‌شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی
زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶
نوع مخاطره: بارش باران و برف، احتمال کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: کردستان، کرمانشاه، لرستان، غرب و جنوب اصفهان، نیمه جنوبی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و غرب زنجان و همدان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: ایلام، کرمانشاه، لرستان، همدان، اصفهان، مرکزی، قم، نیمه غربی کرمان و هرمزگان، خراسان رضوی، یزد، سمنان، تهران، زنجان، قزوین، البرز، مازندران، گیلان و نیمه جنوبی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶: ایلام، لرستان، کرمانشاه، جنوب کردستان، جنوب خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، غرب سمنان، شرق و شمال خوزستان، نیمه جنوبی فارس و غرب کرمان.
اثر مخاطره: یخ‌زدگی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، احتمال ریزش سنگ در جاده‌های کوهستانی، احتمال تأخیر در پرواز، احتمال افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محلی و محدود در معابر و ترافیک شهری.

توصیف سامانه: سامانه با بارش‌های شدید
زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶
نوع مخاطره: بارش باران، همراه با رعدوبرق، احتمال تگرگ، وزش باد شدید و در ارتفاعات برف
منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، ایلام، فارس، بوشهر و جنوب لرستان.
پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب لرستان و ایلام.
جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶: جنوب فارس، هرمزگان و جنوب بوشهر.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفر‌های بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال صاعقه، تأخیر و لغو پروازها، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ انرژی به‌ویژه برق و گاز

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبرو‌ها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفر‌های غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف انرژی، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول

توصیف سامانه: کاهش محسوس دما توأم با بارش برف
زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
زمان پایان: بعدازظهر پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵
نوع مخاطره: بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب لرستان.
پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان.
اثر مخاطره: انسداد جاده‌ها و محور‌های مواصلاتی به‌ویژه محور‌های روستایی سردسیر، لغزندگی جاده‌ها و معابر عمومی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در انتقال حامل‌های انرژی سوخت، برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی مسئول و دستگاه‌های امدادرسان برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در شهر‌ها و محور‌های مواصلاتی، پرهیز از رفت‌وآمد‌های غیرضروری در سفر‌های بین‌شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت حامل‌های انرژی.

توصیف سامانه: وزش باد با سمت شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج
زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
زمان پایان: عصر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶
نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر: شمال خلیج‌فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.
اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناور‌های سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا و غواصی، محدودیت در تردد‌های دریایی به‌ویژه تردد با شناور‌های سبک و نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی، جمع‌آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج
زمان شروع: صبح پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵
زمان پایان: صبح جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶
نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع اموج در مناطق ساحلی ۱تا ۱.۵ متر و در مناطق دور از ساحل بیش از ۲ متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان
اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناور‌های سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: محدودیت در تردد‌های دریایی به‌ویژه تردد شناور‌های سبک و نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی، جمع‌آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

پایان مطلب/ی.ن

برچسب ها: سیل برف و کولاک
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی