تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - ۱۵ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 05
کد خبر: ۲۳۰۶۸

توضیحاتی در مورد سلولیت چشمی

وقتی باکتری ها وارد چشم می شوند، سلولیت چمی به وجود می آید که یک بیماری چشمی و در عین حال عفونی است.

توضیحاتی در مورد سلولیت چشمی

به گزارش تلنگر؛سلولیت چشمی عبارت است از التهاب بافت حفره چشمی به دلیل عفونت های ویروسی، قارچی یا باکتریایی که معمولا از ساختمان ها و بافت های عفونی مجاور به خصوص سینوس های عفونی به چشم منتقل می شود.

علائم آن تورم، قرمزی، پر خونی، درد در ناحیه چشم و افزایش گلبول‌های سفید خون در این بیماران است.

علت بروز سلولیت چشمی

سلولیت چشمی از سرایت عفونت از دستگاه تنفسی فوقانی یا گسترش مجاورتی از کانون‌های عفونی مجاور مثل گل مژه یا عفونت مجرای اشکی یا سینوزیت و همچنین آسیب‌های موضعی پوست، آبسه، گزش حشرات یا زرد زخم ناشی می‌شود.

علائم سلولیت چشمی

تورم، قرمزی، پر خونی، درد در ناحیه چشم و افزایش گلبول‌های سفید خون از علائم اصلی این بیماران است و علائم دیگری که ممکن است در بیماران دیده شود، شامل محدودیت حرکات چشم، کاهش دید و تب است.

درمان سلولیت چشم

شروع آنتی‌بیوتیک درمانی

استفاده از کمپرس گرم

قطره ضد احتقان بینی در مواردی که ناشی از سینوزیت باشد.

در موارد نادر و شدید بیماری، درمان با آنتی‌بیوتیک پاسخ نمی‌دهد و درمان جراحی برای تخلیه آبسه و ترشحات عفونی سینوس استفاده می‌شود.

سلولیت چشمی به دلیل نزدیکی به مغز در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند اثرات جدی و جبران ناپذیری ایجاد کند؛ بنابراین اهمیت درمان در شروع به موقع آن است.

باید توجه کرد که دقت در درمان به موقع و سریع بیماری‌های عفونی در عفونت‌های اطراف چشم نقش عمده‌ای در پیشگیری دارد.

سلولیت چشمی خفیف در کودکان اغلب به صورت سرپایی و با تجویز آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و با پیگیری در فواصل نزدیک درمان می‌شود، اما در کودکان کمتر از یکسال یا در مواردی که بیماری همراه با علائم شدید مانند تب بالا، استفراغ و بی‌حالی است حتماً به بستری در بیمارستان و تجویز آنتی‌بیوتیک وریدی نیاز است. 

انتهای مطلب/ی.ن

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی