تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۱۵ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 05
کد خبر: ۲۳۰۶۹

اولین استادیوم ملی فوتبال به اسم پله نامگذاری شد

اینفانتینو رئیس فیفا در مراسم خاک سپاری پله اسطوره فوتبال گفته بود که در حال صحبت با روسای فدراسیون های عضو فیفا است تا استادیوم های سراسر جهان به اسم (( پله )) تغییر نام دهند.
اولین استادیوم ملی فوتبال به اسم پله نامگذاری شد

به گزارش تلنگر؛ رئیس فیفا گفته بود: از هر کشوری عضو فیفا است می خواهیم یک استادیوم فوتبال به نام پله داشته باشد تا 50 یا 100 سال دیگر،وقتی کودکی پرسید ( پله چه کسی بود )، ما میتوانیم او را به یاد بیاوریم، در حال حاضر بعد از درخواست رئیس فیفا  جزیره کیپ‌ورد در این راه پیش‌قدم شد.

درگذشت پله، اسطوره فوتبال برزیل، چند روزی است دنیای فوتبال را متأثر کرده است. مرگ تنها فوتبالیستی که سه بار فاتح جام جهانی شده بود باعث شد همه نگاه‌ها در این روز‌ها به برزیل دوخته شود.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، بعد از درگذشت پله به فدراسیون‌های عضو توصیه کرد برای پاسداشت خاطره این اسطوره برزیلی در کشورشان نام دست‌کم یک ورزشگاه را به پله تغییر بدهند. امروز از جزیره آفریقایی کیپ‌ورد خبر رسید که توصیه او در این کشور اجرایی شده است.
ژوزه اولیسس اِسیلوا، نخست‌وزیر کیپ‌ورد، با انتشار بیانیه‌ای از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد نام ورزشگاه ملی

این کشور را که در پایتخت، مونته‌واکا، واقع‌شده است به پله اختصاص خواهد داد. این استادیوم ۱۵ هزارنفری ازاین‌پس به نام «پادشاه فوتبال» شناخته خواهد شد.

نخست‌وزیر این کشور از مردم کیپ‌ورد خواست نظر خود را درباره این تصمیم با او در میان بگذارند. اِسیلوا گفت هنوز درباره این تصمیم با فیفا نامه‌نگاری نشده است. نخست‌وزیر این کشور آفریقایی گفت: «کیپ‌ورد و برزیل فرهنگ و تاریخ مشترکی دارند. ما دو کشور هستیم که زبان مشترک و هویت‌های مشابه به هم پیوندمان می‌دهد. سلطان پله در برزیل به دنیا آمد، ولی به ستاره‌ای جهانی تبدیل شد، به شمایلی برای توده‌ها. او بود که نشان داد ورزش این قابلیت را دارد که دنیا را متحد کند. حالا ما می‌خواهیم به او ادای احترام کنیم. پله برای همیشه در برزیل، در کشور ما و در سراسر دنیا یک مرجع خواهد بود. الگویی که نسل‌های مختلف را به هم پیوند می‌دهد.»

کیپ‌ورد مثل برزیل سال‌ها مستعمره پرتغال بود و زبان رسمی این کشور پرتغالی است. اشاره نخست وزیر کیپ‌ورد به تاریخ و زبان مشترک و هویت یکسان این کشور با برزیل به این واقعیت ناظر است.

جالب اینجاست که واکنش‌های مردم کیپ‌ورد به این تصمیم نخست‌وزیر کشورشان غالبا منفی بوده است. بسیاری از نظراتی که زیر پست استوا در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده نشان می‌دهد مردم کیپ‌ورد اکثراً بااینکه نام یک فوتبالیست خارجی روی استادیوم ملی‌شان باشد مخالف‌اند.

رئیس فیفا، که امروز در مراسم خاک‌سپاری پله شرکت کرده بود، در سخنانی گفت: «ما به‌عنوان فیفا به سلطان فوتبال دنیا ادای احترام می‌کنیم. همین‌جا از همه کشور‌های عضو فیفا می‌خواهیم یکی از استادیوم‌های خود را به نام پله نام‌گذاری کنند تا نسل‌های آینده هم اهمیت او را بدانند.»

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: پله استادیوم
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی