تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - ۱۷ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 07
کد خبر: ۲۳۰۸۵

مسئولان ممنوع خروج می شوند؟

این طرح براساس مطالبات مردم و تجربیات تلخی که از ماجرای فرار برخی مفسدان اقتصادی به جا مانده، تهیه شده است؛ اما با توجه به اینکه چارچوب این طرح چندان قابل بستن و محدود کردن نبود، قرار شد تا در کمیته‌های تخصصی کمیسیون حقوقی و قضایی بررسی بیشتری بر روی آن صورت بگیرد.
مسئولان ممنوع خروج می شوند؟

به گزارش تلنگر؛ عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در توضیح جزئیات این طرح گفت: از آنجا که در قانون مصوب سال ۱۳۹۴، ضمانت‌های اجرایی کافی پیش‌بینی نشده بود و با وجود ابلاغ آیین‌نامه اجرایی این قانون در سال ۱۳۹۸، اما در عمل مفاد این قانون اجرا نمی‌شود، چرا که نه برای متخلفان و نه برای مقامات ناظر ضمانت اجرایی محکمی در نظر گرفته نشده است.

مجلس شورای اسلامی در این هفته در روز‌های یکشنبه (۱۸ دی)، سه‌شنبه (۲۰ دی) و چهارشنبه (۲۱ دی) تشکیل جلسه خواهد داد و سؤال محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو از محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری و سؤال علی خضریان نماینده تهران و تعدادی دیگر نمایندگان از حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در دستور کار این هفته صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌گانه دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، طرح اصلاح بند (ب) ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی و طرح یک‌فوریتی حمایت مالی از افشاگران فساد نیز در دستور کار این هفته صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

وکلای مردم در خانه ملت در این هفته طرح نحوه مواجهه با قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر، لایحه یک‌فوریتی پروتکل موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت‌های عضو، لایحه اصلاح ماده (۸) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه و طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش‌وپرورشی غیردولتی را بررسی خواهند کرد.

همچنین طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور، طرح تأمین نیروی انسانی آموزش‌وپرورش، طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، طرح تشدید مجازات همکاری کنندگان با کشور‌های متخاصم علی امنیت و منافع ملی، طرح اصلاح ماده (۱۰۰) قانون شهرداری‌ها و طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در دستور کار این هفته صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

در این هفته قرار است در صحن مجلس، طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه صنعت، طرح الحاق یک تبصره به ماده (۴) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، لایحه اصلاح قانون نحوه استفاده از خانه‌های سازمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران و لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قرقیزستان توسط نمایندگان مجلس بررسی شود.

طرح اصلاح قانون بسیج سازندگی، طرح تبیین وضعیت شاخص‌های اقتصادی در پایان هر دولت، لایحه اصلاح تبصره (۵) الحاقی به ماده‌واحده قانون سرباز قهرمان، طرح تأسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی یا استانی، لایحه اصلاح تبصره (۱) ماده (۲) قانون حمایت از هنرمندان استادکاران و فعالان صنایع‌دستی و لایحه مبارزه با قاچاق انسان و اعضای بدن و مجازات عبور دهندگان غیرمجاز افراد از مرز‌های کشور برای دستور این هفته صحن علنی مجلس پیش‌بینی‌شده است.

این هفته نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، طرح اصلاح ماده (۵۴) قانون احکام دائمی برنامه‌های کشور در مورد شهرک‌های صنعتی و تسری آن به شهرک‌های کشاورزی، طرح قانون استفساریه ماده ۶ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، طرح تقویت و توسعه علوم پژوهش و نوآوری دفاعی را بررسی خواهند کرد.

همچنین طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی، طرح ممنوعیت خروج مسئولین و مدیران نظام جمهوری اسلامی پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی و لایحه اجازه مشارکت جمهوری اسلامی ایران در افزایش سهام سرمایه دوره ششم بانک توسعه اسلامی برای دستور این هفته صحن علنی مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی‌شده است.

انتهای مطلب/ی.ن

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی