تاریخ انتشار: ۱۶:۳۷ - ۱۷ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 07
کد خبر: ۲۳۰۸۹

چگونگی از بین بردن بوی سیگار

گاهی بوهای بعد ناشی از استعمال سیگار به مشام میرسد که مخصوصا برای افراد غیر سیگاری آزار دهنده می باشد.
چگونگی از بین بردن بوی سیگار

به گزارش تلنگر؛ دود سیگار انواع مختلف دارد و دودی که به صورت بوی سیگار روی لباس، پوست، مو و محیط اطراف ما مینشیند و باقی می ماند به نام دود ثالثیه شهرت دارد .

برای از بین بردن بو و دود حاصل از کشیدن سیگار که در فضای خانه پخش‌شده باید ابتدا اقدام به باز کردن پنجره‌ها، روشن کردن دستگاه تهویه هوا و هود کنید.

راه‌های از بین بردن بوی سیگار

برای این‌که از شر بوی ناشی از کشیدن سیگار خلاص شوید، روش‌های مختلفی وجود دارد. راه‌های از بین بردن بوی سیگار شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 برای این‌که بوی این نوع دخانیات که در فضای خانه پخش‌شده خنثی شود باید در محیط منزل شمع روشن کنید.
 بوی و دود سیگار با استفاده از سرکه سفید از بین می‌رود برای این منظور کافی است درون کاسه‌ای مقداری سرکه بریزید سپس در فضای منزل که دود پخش‌شده قرار دهید تا بو و دود سیگار جذب آن شود علاوه بر این، این نوع ترکیب را می‌توانید به‌صورت اسپری در محیط خانه استفاده کنید.
 در ظرف گودی سرکه و آب گرم به مقداری مساوی بریزید در مرحله بعد پارچه حوله‌ای را به‌طور کامل داخل این محلول قرار دهید سپس پارچه را فشار دهید تا محلول آغشته شده به آن گرفته شود سپس در بالای سرخود پارچه را تکان دهید تا دود و بوی سیگار از بین برود.
 روشن کردن زغال یکی دیگر از روش‌های از بین بردن بو و دود این نوع دخانیات هست که باید در ظرف فلزی چند زغال گداخته قرار دهید و در نزدیکی منبع سیگار و در قسمتی از فضای خانه که دید نداشته باشد، قرار دهید.

از بین بردن بوی سیگار از وسایل منزل

هنگامی‌که فردی داخل منزل سیگار می‌کشد نه‌تن‌ها دود آن در فضا پخش می‌شود بلکه باعث بو و دود گرفتن وسایل منزل خواهد شد برای از بین بردن بوی سیگار از وسایل منزل به روش‌های مختلفی می‌توانید، اقدام کنید.
اگر روکش مبل یا فرش منزل شما دود و بوی سیگار گرفته است باید قبل از این‌که اقدام به شستن آن‌ها کنید کمی پودر شیرین روی روکش مبل و فرش بریزید و بگذارید چند ساعت بماند، سپس با جاروبرقی آن‌ها را تمیز کنید. برای جلوگیری از بو گرفتن روکش مبل یا فرش باید کمی زغال فعال یا جوش‌شیرین کف زیرسیگاری قرار دهید.

اگر سطوح و دیوار‌ها به دود و سموم ناشی از دخانیات آغشته شده‌اند باید قبل از این‌که به شستن آن‌ها اقدام کنید با ترکیب جوش‌شیرین، سرکه و آب آن‌ها را تمیز نمایید درصورتی‌که برای شما مقدور است بعد از لایه‌برداری با استفاده از پلی‌استر، رنگ یا دیگر پوشانده‌ها، سطح موردنظر را بپوشانید.

هواکش‌ها و دستگاه‌های تهویه که به دود و سموم سیگار آغشته شده‌اند باید به‌صورت مرتب تمیز شوند و قسمت‌هایی که قابلیت شست و شوی آن‌ها وجود دارد، شسته شوند. مواد سمی، بو و دود ناشی از کشیدن سیگار با هر روشن و گرم شدن لوستر و لامپ در محیط پخش می‌شوند به همین دلیل تمیز کردن این وسایل امری مهم و ضروری هست.

از بین بردن بوی سیگار از لباس

بوی گرفتن لباس یکی از مشکلات افراد سیگاری هست حتی فردی که نزدیک شخصی که مشغول سیگار کشیدن است، نشسته باشد لباس او هم بو و دود سیگار را می‌گیرد برای از بین بردن بوی سیگار از لباس باید به یک سری نکات طلایی توجه کنید که از این نکات می‌توان موارد زیر را نام برد:

 لباسی که دود و بوی سیگار می‌دهد را باید جدا از دیگر لباس‌ها شسته شود قبل از شست‌وشو باید در مخلوط آب و مواد شوینده مدتی لباس بوگرفته را قرار دهید داخل این محلول می‌توانید از سرکه و جوش‌شیرین استفاده کنید.
 فرد سیگاری باید وسایل شخصی و البسه خود را دور از دسترس کودکان قرار دهد.
 تا زمانی که بخواهید اقدام به شستن لباسی که بوی دود سیگار گرفته کنید باید آن را داخل کیسه‌ای دربسته قرار دهید.
 هرگونه بو در هنگام شستن لباس باید از آن خارج شود در این زمان به کار بردن اسیر‌های خوشبوکننده می‌تواند، مؤثر واقع شود.
 اگر لباسی که دود و بوی دخانیات گرفته است بعد از شستن بوی آن از بین نرفته، باید لباس را به خشک‌شویی که پاک‌کننده ارزن دارد، تحویل دهید.

اثر بوی سیگار بر روی جنین و نوزاد

بوی ناشی از کشیدن سیگار می‌تواند به‌سلامتی جنین و نوزاد آسیب برساند از عوامل خطرساز اثر بوی سیگار بر روی جنین و نوزاد می‌توان به سندروم ناگهانی مرگ نوزاد، مشکل یادگیری در نوزاد، زایمان زودرس، کمبود وزن نوزاد و سقط‌جنین اشاره کرد.

مضرات دود سیگار

دود سیگار دارای ۴۰۰۰ ماده شیمیایی هست که این مواد برای سلامتی مضر هستند و می‌توانند سرطان‌زا باشند یکی از مضرات دود سیگار اثرات منفی آن روی سیستم قلبی و عروقی هست و می‌تواند باعث سکته قلبی و عروق کرونری شود.

۲۰ تا ۳۰ درصد افرادی غیر سیگاری که در محل کار یا خانه خود در معرض دود سیگار هستند، دچار سرطان ریه می‌شوند. خانم‌های باردار اگر سیگار مصرف کنند نه‌تن‌ها به جنین داخل رحم خود آسیب می‌زنند بلکه باعث افزایش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شوند. موجب اختلال در وضعیت تنفس کودکان می‌شود.

مادران باردار از مصرف سیگار باید جلوگیری کنند اطراف نوزاد فرد سیگاری به‌هیچ‌عنوان نباید سیگار بکشد نوزاد را به پشت فردی که در حال سیگار کشیدن است، بخوابانید تا دود سیگار وارد ریه‌ها و دهان نوزاد نشود تا از خس‌خس کردن سینه و سرفه در نوزاد جلوگیری شود. تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در معرض دود ناشی از سیگار هستند، نسبت به دیگر کودکان بیشتر دچار عفونت گوش می‌شوند.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: سیگار
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی