تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۱۸ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 08
کد خبر: ۲۳۰۹۵

چگونه نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنیم؟

یکی از مهمترین مسائلی که توسط زوجه در دنیای امروز بعد از طلاق مطرح می شود نحوه حذف نام همسر از شناسنامه است. باتوجه به افزایش آمار طلاق در جامعه نیز بیش از پیش شاهد چنین تقاضایی هستیم.
چگونه نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنیم؟

به گزارش تلنگر؛ به‌موجب ماده ۳۳ قانون ثبت‌احوال، کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود.

برای حذف اسم چه زن و چه مرد از شناسنامه قوانین و شرایطی وجود دارد که با آگاهی از آن‌ها بهتر می‌توان اقدام نمود. چندین شرایط و، اما و اگر وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید این مسیر را برای خود کوتاهتر کنید. با داشتن شرایط حذف نام همسر تنها با استفاده از مدارک فرد، سند طلاق و یا فوت، سند ازدواج مجدد یا گواهی باکره بودن خانم، به حذف اسم همسر از شناسنامه اقدام کرد. 

دلایل حذف اسم همسر از شناسنامه چیست؟

ازدواج بزرگترین و زیباترین جشنی است که هر فردی در زندگی خود تجربه می‌کند. اما متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی، یا بخاطر عدم تفاهم و وجود پاره‌ای از مشکلات ریز و درشت، منجر به جدایی دو فرد شده یا به علت فوت، همسران از هم جدا می‌شوند. در این بین وجود نام همسر در شناسنامه می‌تواند خاطرات تلخ گذشته را یادآوری کند. حتی برای ثبت نام شغل و … نیاز به کپی شناسنامه از صفحات اول و دوم است، شاید برای همه خوشایند نباشد که دیگران از ازدواجی که منجر به طلاق شده آگاه شوند.

برای همین افراد اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه می‌کنند. اما آیا این کار برای همه امکان پذیر است؟ آیا همه افراد این حق را دارند؟ جهت آشنایی با چگونگی حذف اسم همسر از شناسنامه چه برای آقا و چه برای خانم، چندین شرط وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط حذف اسم زن از شناسنامه مرد

چنانچه آقایی بخواهد اسم همسر خود را از شناسنامه حذف کند، طبق ماده ۳۳ قانون ثبت احوال، این کار امکان پذیر است. برای این شرایط دو حالت وجود دارد:

– از همسر خود طلاق گرفته باشد: چنانچه آقا مجددا ازدواج کند و ثبت رسمی کرده باشد، می‌تواند درخواست تعویض شناسنامه و حذف اسم همسر از شناسنامه دهد. این کار از نظر انسانی نیز درست است چرا که فرض بر این می‌شود که همسر دوم، از ماجرای ازدواج آقا اطلاع دارد.

– همسر او فوت کرده باشد: چنانچه همسر آقایی فوت کرده باشد و او مجددا ازدواج کند، می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه را به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان ارائه دهد.

شرایط حذف اسم مرد از شناسنامه زن

چنانچه زنی بخواهد درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه‌اش را دهد، مطابق با قانون ۳۳ ثبت احوال این امکان برای او به سه روش وجود دارد:

– زن باکره باشد: اگر زنی بدون داشتن رابطه زناشویی از همسر خود طلاق بگیرد، با داشتن مجوز از پزشکی قانونی، به ثبت احوال یا دفتر پیشخوان مراجعه کرده و اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود می‌کند.

– زن باکره نباشد: در این صورت زن تنها زمانی می‌تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه‌اش ثبت شده باشد.

– همسر زن فوت شده باشد: در صورتی که زنی شوهر خود را از دست داده باشد زمانی می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه اش را دهد که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه اش ثبت شده باشد.

شرایط حذف اسم همسر از شناسنامه در صورت وجود فرزند

شرایط حذف حذف اسم همسر از شناسنامه زن و مرد در صورتی که فرزند داشته باشند، کمی متفاوت است. به طوری که زن و مرد می‌توانند طبق شرایط بالا، با ثبت ازدواج مجدد خود، اسم همسر سابق را شناسنامه خود حذف کنند، اما اسم پدر و مادر در شاسنامه فرزند باقی می‌ماد. همچنین امکان حذف اسم فرزند در شناسنامه پدر و مادر وجود ندارد.

دلیل تفاوت حذف نام همسر از شناسنامه در صورت باکرگی و غیر آن

ازآنجایی‌که خیلی از افراد ممکن است با دریافت شناسنامه جدید (بدون مهر المثنی) در دوران عقد، هنگام ازدواج مجدد طرف مقابلشان را از این موضوع مطلع نکنند؛ این سؤال ایجاد می‌شود که چرا قانون‌گذار به‌منظور جلوگیری از فریب و سوءاستفاده، حکم به دریافت شناسنامه بعد از ثبت ازدواج مجدد می‌دهد، اما در دوران عقد و در صورت دوشیزه بودن این قانون منتفی می‌شود و فرد می‌تواند بلافاصله بعد از طلاق شناسنامه جدیدی دریافت کند؟

با توجه به اینکه نزدیکی و ازاله بکارت در دوران عقد صورت نیافته و علتی جهت تدلیس در ازدواج مجدد محسوب نمی‌شود لذا قانون‌گذار برای این قبیل افراد اخذ شناسنامه جدید و حذف نام همسر را آسان‌تر گرفته است. بااین‌وجود، لازم به ذکر است که ازدواج هر شخص در اداره ثبت‌احوال قید می‌گردد و در آنجا امکان محو و پاک نمودن آن وجود ندارد و اگر شخصی به‌قصد فریب دادن همسر این موضوع را کتمان نماید، قانون‌گذار مرتکب را به مجازات ۶ ماه تا ۲ سال حبس به جرم فریب در ازدواج محکوم می‌نماید.»

حذف نام همسر در صورت داشتن فرزند

زوجین می‌توانند پس از طلاق یا فوت همسر سابق خویش در صورت ازدواج مجدد نام او را از شناسنامه خود حذف نموده و وجود فرزندی مشترک هیچ مانعی برای این امر به وجود نمی‌آورد؛ البته مشخصات پدر و مادر در شناسنامه فرزند و همچنین مشخصات فرزندان در شناسنامه زوجین به قوت خود باقی می‌ماند.»

با استناد به قانون ۸۸۲ قانون مدنی، تنها در صورت لعان است که پدر می‌تواند اسم فرزند را از شناسنامه خود حذف کند و در این صورت فرزند نیز از ارث محروم خواهد شد.»

مدارک مورد نیاز برای حذف نام همسر از شناسنامه

مدارک مورد نیا برای حذف نام همسر از شناسنامه در صورت باکره بودن و باکره نبودن زن متفاوت است: «مدارک موردنیاز در صورت باکره بودن زن عبارت است از گواهی بکارت از پزشکی قانونی، سند طلاق، حکم طلاق، مدارک شناسایی از قبیل کارت ملی و شناسنامه و برگه معرفی‌نامه از دادگاه، اما مدارک موردنیاز در صورت باکره نبودن زن شامل ثبت ازدواج جدید و ارائه مدارک مربوط به آن، سند طلاق همسر سابق و مدارک شناسایی فرد از قبیل کارت ملی و شناسنامه می‌شود.»

در صورت فوت همسر، زوج یا زوجه لازم است با در دست داشتن گواهی فوت متوفی، سند ازدواج (مجدد) و مدارک شناسایی فرد از قبیل کارت ملی و شناسنامه به سازمان ثبت‌احوال مراجعه نمایند.»

سخن آخر

در صورتی که بین همسران اختلافی به وجود آید و آن‌ها از همدیگر جدا شوند، طبق قانون ۳۳ ثبت احوال، چه زن و چه مرد می‌توانند با توجه به شرایطی اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود کنند. برای حذف نام همسر طلاق گرفته و یا فوت شده، ثبت رسمی ازدواج مجدد طرفین، باعث تعویض شناسنامه می‌شود. چنانچه خانمی باکره باشد و از همسر خود جدا شده باشد، در بین مدارک مورد نیاز، گواهی پزشکی قانونی نیز نیاز است. اما با داشتن فرزند، حذف و یا تغییر نام پدر و یا مادر امکان پذیر نبوده و تنها همسران می‌توانند نام همسر سابق را به شرط ازدواج رسمی ثبت شده، حذف نمایند.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: شناسنامه
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی