تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۱۸ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 08
کد خبر: ۲۳۱۰۳

از مشورت‌های هاشمی هم استفاده نمی‌شد!

نظام گمان می‌کند که نیازی به مشورت با کسی ندارد و خود را عقل کل فرض کرده است؛ بنابر این حتی اگر مرحوم هاشمی رفسنجانی هم زنده بود کسی به مشورت‌هایش گوش نمی‌داد.
از مشورت‌های هاشمی هم استفاده نمی‌شد!

به گزارش تلنگر؛ سید حسین مرعشی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران و فعال اصلاح طلب در صفحه شخصی خود نوشت: اگر هاشمی بود، از کمک‌های ایشان استفاده نمی‌شد.

به طور کلی نقش شخصیت‌ها و نهاد‌های واسط در مدیریت بحران‌های اجتماعی و سیاسی مهم و مؤثر تلقی می‌گردد. متأسفانه در جمهوری اسلامی ایران، هیچ احساس نیازی به شخصیت‌ها و نهاد‌های واسط وجود ندارد.

فرض مسئولان نظام این بوده و هست که اوضاع کشور همواره عادی بوده و مسئولان در قامت امام و مردم در نقش امت تابع ظاهر می‌شوند. هیچ نارضایتی و تمردی هم از سوی امت متصور نبوده و توطئه دشمن تلقی می‌گردد. روش نظام جمهوری اسلامی ایران ساده فرض کردن معادلات پیچیده سیاسی و اجتماعی امروز است.

با این عدم نیازی که در نظام وجود دارد حتی اگر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم در قید حیات بودند از همکاری و کمک‌های فوق‌العاده و مؤثر ایشان استفاده نمی‌شد. کمااینکه در سال ۸۸ به ایشان و آخرین خطبه نماز جمعه ایشان هیچ اعتنائی نشد. مرحوم آیت‌الله هاشمی زمانی مؤثر بودند که نظام رسمی کشور خود را نیازمند همراهی ایشان و یا حداقل بهره‌گیری از مشاوره ایشان می‌دانست.

آخرین نقش‌آفرینی مؤثر مرحوم هاشمی در راستای اصلاح روابط ایران و عربستان در سال‌های اوّل ریاست جمهوری آقای سیدمحمد خاتمی است. پس از آن به تدریج نظام آقای هاشمی و نقش‌آفرینی ایشان را محدود و محدودتر کرد.

به طوری که به خاطر دارم در سفر دوم ایشان به مکه مکرمه برای شرکت در اجلاس وحدت اسلامی که به دعوت مرحوم امیرعبدالله انجام شده بود (در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد) طرف سعودی علاقمند به استفاده از ظرفیت‌های ایشان در بسط روابطی بود که به دلیل بی‌مهری‌های دولت و مقامات عالی کشور ایشان حاضر به انجام هیچ گفت‌وگوی جدی نشدند.

انتهای مطلب

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی