تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - ۲۰ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 10
کد خبر: ۲۳۱۴۰

امسال 50 درصد بازنشستگان زیر 5 میلیون حقوق گرفتند

در حالی که سال گذشته، حقوق بازنشستگان هفت میلیون و ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده بود و در ابتدای امسال هم با اندک افزایشی به هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید، تعداد چشم گیری از بازنشستگان حقوق زیر 5 میلیون تومان دریافت کردند.
امسال 50 درصد بازنشستگان زیر 5 میلیون حقوق گرفتند

به گزارش تلنگر؛ نمایندگان مجلس تصویب کرده بودند که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌ بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی حداقل ۵ میلیون و ۶۰۰ تومان باشد، اما حالا بازنشستگان حقوق زیر ۵ تومان دریافت می‌کنند!

در دیدار اعضای هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی کشور با وزیر اقتصاد، علی بابایی کارنامی (رئیس فراکسیون کارگری مجلس) درباره مشکلات جامعه بازنشستگان کارگری گفت: ۵۰ درصد بازنشستگان زیر ۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند و باید در این بخش با برنامه‌ریزی دقیقی وارد شد و کمبود‌ها را جبران کرد و کمک‌حال کارگران و بازنشستگان بود.

او افزود: یکی از هویت‌های کارگران بازنشسته و شاغل بانک رفاه کارگران است و نمی‌خواهیم به‌هیچ‌عنوان این بانک را از دست بدهیم.

وی افزود: حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ کارگر بازنشسته و حدود ۱۵ میلیون کارگر شاغل در کشور داریم که باید به نوعی عمل بشود که سهامدار بانک رفاه شوند و این از مطالبه جدی کارگران و بازنشستگان است.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت: هر استان دارای یک کانون بازنشستگان استان دارد و با فرآیند قانونی کار شکل می‌گیرد در شهرستان‌ها فعال هستند.

بابایی کارنامی افزود: حق عضویت کانون بازنشستگان براساس قانون کار تعیین شده و امور مالیاتی براساس خدمات برای این کانون مالیات وضع کرده که این کانون تنها به ارائه خدمات مشغول است و خدمات هم مالیات ندارد و درآمدی ندارند که مالیات پرداخت کنند.

وی گفت: انتظار داریم که در بخش بانک رفاه و مالیاتی که برای کانون بازنشستگان در نظر گرفته شده است، کمک‌کار ما باشید و هوای کارگران را داشته باشید.

بابایی کارنامی همچنین اظهار کرد: ۵۰ درصد نیروی بازنشسته کشور ما امسال زیر ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و این در حالی است که اگر ۳۰ روز کامل باشد و این مسئله اجحاف به قشر کارگر است و باید در این بخش کمک‌کار کارگران بود.

بانک رفاه تنها ابزار نجات بازنشستگان است

در ادامه این نشست رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور گفت: بانک رفاه تنها ابزار نجات بازنشستگان است و باید با همین موقعیت باقی بماند.

محمد اسدی اظهار کرد: بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته در سراسر کشور هستند که کانون‌های بازنشستگان توسط بازنشستگان تشکیل و در سراسر کشور ۳۶۰ کانون فعال داریم و از هیچ دستگاهی بودجه دریافت نمی‌کنیم و ردیف بودجه نداریم و کاملاً غیرانتفاعی هستیم و بر اساس حق عضویت اداره می‌شویم.

وی افزود: درمان مستقیم تأمین اجتماعی نمی‌تواند جوابگوی ۵۰ میلیون بیمه‌شده باشد و بر همین اساس کانون بازنشستگان تلاش دارد تا در راستای رفع مشکلات بازنشستگان و کارگران در بخش بیمه تکمیلی کمک‌کار باشد و در این راستا گام بردارد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور گفت: تمام مجموعه بیمه‌شده و کل دارایی ما یک هتل در انزلی برای این مردم و افراد تحت پوشش کانون است و برای غیر نیست و یک مهمانسرای ۲۴ واحده در مشهد است.

اسدی افزود: کانون بازنشستگان فعالیت اقتصادی ندارد، اما بیمه و دارایی ما را از مجموعه‌ای دیده که دارای منابع هستیم و مالیات برای ما در نظر گرفته است و تقاضا داریم نسبت به کانون‌ها مثل تشکل‌های صنفی لحاظ شود.

وی بیان کرد: ما بر اصل مالیات اعتراض داریم و بر این اعتقادیم که ما درآمدی نداریم که بر اساس آن مالیات پرداخته شود و فقط حق عضویت افراد است که دریافت می‌شود و بر اساس ان خدمات‌رسانی می‌شود و کار انتفاعی برای غیر نداریم و انجام نمی‌دهیم و عضویت هم حق مالیات ندارد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور گفت: سال‌ها است که سر ماه برای پرداخت حقوق، ۵ حروف آخر ما در دریافت حقوق نگران هستند و تنها جایی که به داد ما می‌رسد بانک رفاه است و بانک رفاه تنها ابزار نجات بازنشستگان است و دغدغه ماست که اگر کلید بانک رفاه در اختیار دیگری قرار گیرد ما در حقوق افراد با مشکل مواجه می‌شویم.

اسدی گفت: اگر قرار است بانک رفاه برای اجرای قانون خصوصی‌سازی شود، ما بازنشستگان که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهیم در قالب تعاونی واردشده و ۳۴ یا ۳۵ سهمی که قرار است تبدیل به خصوصی شود، ما خریداری کنیم و اگر منافعی وجود دارد در اختیار این جمع قرار گیرد.

بر اساس قانون کمک‌کار کانون عالی بازنشستگان برای رفع مشکلات هستیم

سید احسان خاندوزی (وزیر اقتصاد و دارایی) هم در پایان این نشست گفت: بر عهده همکاران ما بود و زمانی که به‌عنوان مودی مالیاتی برای شما پرونده تشکیل می‌شود باید به شما اطلاع داده می‌شد که مشمول این قواعد هستید تا تکالیف قانون را مراعات کنید و فرصت‌ها را از بی‌خبری از دست ندهید که اگر به شما از سوی همکاران در این راستا اطلاع داده نشد، کوتاهی از سوی همکاران ما بوده و غافلگیرانه برای شما مالیات در نظر گرفته شد و باید دوستان ما این مسئله را باید جبران کنند.

خان دوزی افزود: برای سال‌ها و سنوات بعد و آینده هم باید باقوت وارد شوید و مسائل حقوقی و مالیاتی را بررسی کنید تا مشکلی برای سال‌های بعد نداشته باشید.

وی یادآور شد: در رابطه با پرونده ۲۵۱ هم با مسئول هیات ۲۵۱ هماهنگی می‌شود تا پرونده سرعت بیشتری مورد رسیدگی قرار گیرد.

خاندوزی گفت: در مورد تشخیص مالیات هم اگر اصل مالیات داده شود، اصل مالیات بخشوده نمی‌شود و اگر جرائم یا دیرکرد دارید، کمک‌کار خواهیم بود و تا جایی که قانون اجازه دهد تلاش می‌کنیم تا مشکلات برطرف شود.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: بازنستگان
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی