تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۲۱ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 11
کد خبر: ۲۳۱۵۰

دولت؛ خودش هم می داند تحریم ها چه بلایی سر مردم آورده

واقعیت این است که خود پاستورنشینان می‌دانند تحریم‌ها فشار مضاعفی به اقتصاد کشور آورده و تأمین منابع ارزی برای دولت و بانک مرکزی تبدیل به کاری سخت شده است.
دولت؛ خودش هم می داند تحریم ها چه بلایی سر مردم آورده

به گزارش تلنگر؛ اساسا تحریم یعنی بالابردن هزینه‌های اقتصادی کشور چه از طرف خودی و چه از طرف دیگران و عقب‌ماندن از روند توسعه که هر دو بسیار مخرب است و پایه‌های اقتصاد و ظرفیت‌های کشور را تضعیف می‌کند.

تعیین «ارز جهانگیری» یا همان ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی باهدف مشخصی از سوی دولت وقت انجام شد؛ اینکه دارو و خوراک مردم گران نشود. به همین منظور کالا‌های اساسی و دارو با نرخ مصوب مذکور تأمین و عرضه شد.
گروه‌های سیاسی مخالف دولت با منشأ فساد دانستن ما نحو فیِ و نادیده گرفتن اثر تحریم‌ها و موانع انتقال درآمد ارزی به کشور، انگشت اتهام خود را به سمت دولت و ناکارآمدی آن و ناچیز بودن اثر تحریم‌ها گرفتند.

در اردیبهشت ۱۴۰۱ منتقدان دیروز و مدیران امروز، بدون توجه به فراوانی و ثبات تأمین اقلام اساسی تصمیم به حذف ارز چهارهزارم ۲۰۰ تومانی گرفتند و آن را جراحی بزرگ و تصمیمی انقلابی و جهادی دانستند و مدعی ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها و اجرای کالابرگ الکترونیکی شدند که بعداً اعلام کردند زیرساختش آماده نیست.

در ادامه برای رفع مشکلات طبقات محروم یارانه‌ای را تعیین کردند تا فشار ناشی از افزایش یک‌باره قیمت‌ها علیه طبقات ضعیف را کنترل کنند؛ اما تورم ناشی از این تصمیم و پیامد متأثر از تورم و اوج‌گیری قیمت همه اقلام معیشتی و دارویی از سوی دولت نادیده گرفته شد و نتیجه این شد که علاوه بر کوچک شدن سفره مردم و کمبود آزاردهنده اقلام دارویی، گران شدن ۶٠ تا٣۶٠ درصدی اقلام غذایی شاهد رکورد افزایش تاریخی اسکناس آبی‌رنگ دلار بودیم؛ موضوعی که باعث تغییر رئیس ساختمان آبی‌رنگ بلوار میرداماد شد.

پس‌ازاین اتفاقات در ‎یازدهم دی‌ماه معاون اول دولت اعلام کرد دولت تصمیم گرفته است نرخ کالا‌های اساسی را برای دو سال آینده ثابت نگه دارد تا آسیبی به سفره مردم وارد نشود. اقدامی که آقای مخبر آن را دغدغه آقای رئیس‌جمهور دانست. به عبارتی آنچه اتفاق افتاد، شد «همان آش و همان کاسه» و ارز مخبر به‌جای ارز جهانگیری. آنچه بدون تردید محصولش فساد و رانت اجتناب‌ناپذیری است که گسترده‌تر از قبل ادامه خواهد یافت.

واقعیت این است که خود پاستورنشینان می‌دانند تحریم‌ها فشار مضاعفی به اقتصاد کشور آورده و تأمین منابع ارزی برای دولت و بانک مرکزی تبدیل به کاری سخت شده است. عاملی که باعث چندنرخی‌شدن ارز، کسری بودجه، افزایش سطح نقدینگی، بالا رفتن نرخ تورم، ایجاد رانت، افزایش هزینه مبادلات اقتصادی و تجارت خارجی و... می‌شود.

هزینه مضاعف برگشت ارز نیز که از آن به‌عنوان مقاومت اقتصادی و دورزن تحریم‌ها یاد می‌شود، باعث موج جدید جهش تورمی خواهد بود و این تصمیم آشکارا این پیام را می‌دهد که دوباره شاهد صف‌های مردم برای خرید ارز و کالا و احتمالاً کمبود برخی از کالا‌ها که تابستان ٩٧ شاهدش بودیم، خواهیم بود. اتفاقاتی که باعث شروع احتکار و برخورد با محتکران و تولید شاهان جدید با ارز مخبر خواهد بود.
‌‎

شرایط اقتصادی دولت با انتشار ۵٠٠ همت اوراق قرضه و کسری ۲۰۰ همتی فقط در یک‌بند حامل‌های انرژی نشان می‌دهد که کفگیر به ته‌دیگ خورده است و فشار مالی یارانه‌های انرژی و سوختِ ناشی از تحریم، تورم بیشتر از ۵۰ درصد را به دنبال داشته است.

درنهایت پیشنهاد می‌شود دولت از تکرار تجربه‌های تلخ که منابع کشور را به هدر می‌دهد صرف‌نظر کند و با لغو ارز مخبری ظرفیت خود را روی رفع تحریم بگذارد که بهتر بتواند درآمد ملی را افزایش، تورم را کاهش، سرمایه‌گذاری را افزایش و سفره مردم را گسترش دهد.

دولت باید حرف منتقدان را باجان و دل گوش دهد و با اتخاذ بهترین تصمیم، از برهه حساس کنونی خارج شود.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: تحریم دولت
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی