تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۲۲ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 12
کد خبر: ۲۳۱۶۵

تیم اقتصادی دولت نیاز به تغییر دارد

تیم اقتصادی دولت سیزدهم ضعیف‌ ترین تیم در طول دست کم هشتاد سال گذشته است.
تیم اقتصادی دولت نیاز به تغییر دارد

به گزارش تلنگر؛ علی‌اصغر خانی، نماینده مجلس درباره وضعیت تخصیص اعتبارات عمرانی بودجه سال جاری و ملاحظاتی که در تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۲ باید موردتوجه قرار گیرد، بیان کرد: تا به امروز ما اصلاً از تخصیص اعتبارات عمرانی از سوی دولت در سطح استان‌ها راضی نیستیم و در تخصیص اعتبارات عمرانی واقعاً دولت عملکرد ضعیفی داشته است و در تخصیص بودجه عمرانی خیلی عقب هستیم.

درآمد‌های مالیاتی و نفت دولت در لایحه بودجه محقق شده است

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: درآمد‌های مالیاتی تا به امروز به میزان پیش‌بینی‌شده محقق شده است. درفروش نفت نیز- قیمت فروش را در سال جاری روی ۷۰ دلار بستیم و دولت بعد از جنگ اوکراین و روسیه نفت را روی ۸۰ و ۹۰ و ۱۰۰ دلار فروخته است- درآمد‌های دولت محقق شده است پس دو شاخص کلان درآمدی دولت در لایحه بودجه محقق شده است.

وضعیت تخصیص بودجه در سطح استان‌ها اصلاً قابل‌درک نیست

نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در وهله اول باید پرسید مابه‌التفاوت درآمد فروش نفت کجا رفته است؟ در وهله دوم نیز باید پرسید چرا زمانی که دو درآمد کلان بودجه محقق شده است در استان‌ها و شهرستان‌ها برخی از شاخص‌ها حدود ۵ الی ۱۰ درصد و برخی از شاخص‌های بودجه به میزان صفر درصد محقق شده است؟ ما به‌عنوان قانون‌گذار و ناظر متوجه این موضوع نمی‌شویم و دولت باید در این زمینه توضیح دهد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه تأکید کرد: این سوء مدیریت به سازمان برنامه‌وبودجه بازمی‌گردد و اگر دولت فکری نکند از دو حوزه آسیب خواهد دید.

وی بابیان اینکه در وهله اول دولت باید نسبت به نوسازی تیم اقتصادی خود سریعاً اقدام کند، گفت: تغییر رئیس بانک مرکزی تأثیری در بازار نداشت و دیدیم که قیمت دلار چند روز پایین رفت، اما مجدداً سیر صعودی را پیش‌گرفته است. پس علت اصلی وضعیت بازار، تیم اقتصادی و در رأس آن وزیر اقتصاد است.

سازمان برنامه‌وبودجه فریز شده است

خانی در پایان افزود: در وهله دوم باید تغییرات در سازمان برنامه‌وبودجه صورت گیرد، امروز سازمان برنامه‌وبودجه فریز است و به نحوی عمل نمی‌کند که حرکت در سطح کشور ایجاد کند. دوستان در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ امسال اعلام کردند در طرح جدید هدفمندی یارانه‌ها تنها ۴ رقم کالا گران خواهد شد، اما دیدیم ۴ هزار قلم کالا گران شد.

انتهای مطلب/ی.ن

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی