تاریخ انتشار: ۱۰:۳۹ - ۲۲ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 12
کد خبر: ۲۳۱۶۶

تحلیل بورس روز چهارشنبه

به گواه شاخص کل و شاخص کل هموزن چهارشنبه نمادهای شاخص ساز و بزرگ بازار و نمادهای کوچک دو مسیر متفاوتی را طی کردند. چرا بورس امروز منفی شد؟
تحلیل بورس روز چهارشنبه

به گزارش تلنگر؛ از همان ابتدا و با بازگشت روند صعودی به شاخص بورس کارشناسان اعلام کردند سهامداران نباید در معاملات بازار در انتظار رشد‌های غافلگیرکننده همانند چند ماه نخست سال باشند بلکه بازار در کنار روند افزایشی، افت و اصلاح‌هایی را هم تجربه خواهد کرد.

علی فراقی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو بابیان اینکه طبق بررسی‌های گذشته بازار کم‌کم به‌شدت عرضه‌های خود وزن بیشتری داد، گفت: تقاضاکنندگان با کمبود توان و انرژی مواجه شدند و همان‌طور که قبل‌تر به این موضوع اشاره شد شاخص هم‌وزن در اوضاع مساعدتری به معاملات خود پایان داد و نشان از آن داشت که خریداران شرکت‌های کوچک را برای سرمایه‌گذاری خود جذاب‌تر می‌بینند.

فراقی اضافه کرد: البته باید این مورد را در نظر گرفت که شرکت‌هایی که تأثیرگذار بر شاخص کل هستند قرار است در محدوده‌های زمانی و قیمتی جذاب‌تر و کم ریسک تری در دسترس باشند و یک فرصت و مکث مناسب جهت بهترین شرکت‌ها از این دسته‌بندی وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به عرضه صورت گرفته در بازار در صورت به وجود نیامدن خبر قابل‌توجهی تا اولین روز هفته آینده جهت معاملات انتظار می‌رود تا بازار باعرضه غالب‌تر شروع به کار کند البته نمی‌توان تأثیر خبری لایحه بودجه و انتشار آن را لحاظ نکرد، زیرا برخی از ماده‌های آن به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برخی از صنایع بورسی را مورد هدف قرار می‌دهد که خصوصاً سود‌های این شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

فراقی بابیان این‌که ازلحاظ تکنیکی هم بخواهیم به این رفتار بازار دقت کنیم بازار در روز سه‌شنبه بالاتر از ناحیه مقاومتی خود بازگشایی شد، گفت: آن‌چنان‌که باید با ثبت یک کندل مورد اعتماد این ناحیه را رد نکرد و به‌اصطلاح یک شکست نامعتبر را برای شاخص کل رقم زد که اگر در روز‌های اول هفته آتی نتواند با تقاضا خود را بالای محدود یک‌میلیون و ششصد و پنجاه‌هزار واحد حفظ نماید احتمالاً بازار مدتی را درگیر این ناحیه باشد و گپی را هم که از روز سه‌شنبه شکل داده تا اولین روز‌های هفته آینده پر کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: نماد‌های شاخص هم‌وزن هم احتمالاً هم چنان در بازدهی مسیر هموارتری دارند که احتمالاً به‌واسطه جو بازار اندکی روز‌های اول هفته را اندکی متعادل پیگیری نمایند و با پشت سر گذاشتن مدت کوتاهی دوباره به پیشتازی خود از بازار ادامه دهند.

تحلیلگر بازار سرمایه در پایان گفت: فارغ از بازار یکی از فاکتور‌های تأثیرگذار و قابل‌توجه همین مبحث بودجه است که کم‌کم هم‌زمان به تصویب آن خواهد رسید که با توجه به موارد اخیر و تغییراتی که می‌تواند تا زمان تصویب شدن بر خود ببینید می‌تواند افق دید سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و حتی دیگر بازار‌ها را تحت تأثیر خود قرار بدهد.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: بورس
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی