تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۲۴ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 14
کد خبر: ۲۳۱۸۷

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

آموختن روش صحیح آبیاری گیاهان، یکی از مهم‌ترین نکات آموزشی برای نگهداری و حفظ نشاط گیاهان در خانه می باشد.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

به گزارش تلنگر؛ آبیاری گیاهان یکی از اقدامات مهم  برای حفظ سلامت و افزایش طول عمر آن ها به حساب می آید. یک گیاه برای ادامه حیات نیازهایی اساسی از جمله؛ نور، خاک و آبیاری دارد. باید توجه داشته باشید که که آبیاری گیاهان به صورت افراطی باعث نابودی آن ها می شود.

توجه داشته باشید که یکی از علايم آبیاری گیاهان بیش از نیاز آن ها،زرد شدن برگ تحتانی آن هاست که در گیاهی نظیر دیفن باخیا اتفاق می‌افتد. البته در برخی از گیاهان مانند لیندا ، لخت و شل شدن برگ های فوقانی نشانه آبیاری زیاد است.

پس آبیاری گیاهان بیش از اندازه سبب بروز علائمی توسط گیاه می‌شود. برای شناخت این علائم بهتر است آن ها را بشناسید تا آبیاری گیاهان خود را به صورت صحیح انجام دهید. اگر در منزل گیاهان مختلفی دارید، حتما این مقاله را مطالعه کنید؛ چون با یادگیری شیوه صحیح آبیاری گیاهان، دیگر شاهد خرابی آن ها نخواهید بود.

در اینجا به 7 نکته برای آبیاری گیاهان اشاره می‌کنیم تا بهتر بتوانیم از آن ها نگهداری کنیم.

روش صحیح آبیاری گیاهان به چه صورت است ؟

مهم ترین نکته برای آبیاری گیاهان این است که گلدان را تا چه عمقی آبیاری می‌کنید؟ به طور مطلوب برای اکثر گیاهان، بهتر است آبیاری را با سرعت کم و تا زمانی که آب از سوراخ انتهای گلدان خارج شود، ادامه دهید. اینگونه مطمئن می‌شوید که آب به تمام قسمت های گلدان رسیده است؛ چون ممکن است ریشه گیاه تا انتهای گلدان رشد کرده باشد.

از طرفی این کار باعث می‌شود که ریشه گیاه هم به سمت پایین رشد کند. ضمن اینکه از این طریق شما از باز بودن سوراخ انتهایی گلدان خود مطمئن خواهید شد. اگر متوجه شدید آبی از گلدان خارج نمی شود، باید چک کنید. ممکن است راه سوراخ توسط شن ها و… مسدود شده باشد. پس از خروج آب اضافه از گلدان، حتما زیرگلدانی را تخلیه کنید؛ چرا که تجمع آب، مانع تنفس ریشه خواهد شد.

چگونه میزان رطوبت خاک را بررسی کنیم ؟

قبل از آبیاری، بررسی کنید که آیا گیاهتان واقعا به آن نیاز دارد یا خیر؟ سطح خاک ممکن است به نظر خشک و بی آب باشد، اما لایه های زیرین آن هنوز مرطوب باشند. انگشت خود را به اندازه ی دوبند انگشت در خاک فروببرید، اگر با انگشتتان احساس خشکی کردید، زمان آبیاری فرارسیده است. بهتر است این کار را چند دوره تکرار کنید تا برنامه آبیاری گیاهتان را با توجه به محیط زندگی خودتان و شرایط دما، نور و میزان رطوبت محیط به دست بیاورید.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

تشخیص گونه‌های گیاهی مختلف چه کمکی در به رشد گیاه می‌کند ؟

اکثر گیاهان ترجیح می دهند در خاک مرطوب زندگی کنند(نه خیس و آبدار! فقط مرطوب). خوشبختانه با خاک های مخلوط شده که برای زهکشی خوب، ترکیب می شوند، این امر میسر می شود. با این حال گیاهان مختلف، نیازهای رطوبتی بسیار متفاوتی دارند. بعضی از گیاهان دوست دارند خاکشان کاملا خشک باشد. برخی دیگر ترجیح می دهند بین دو آبیاری، خاکشان کمی رطوبت خود را از دست داده باشد. گیاهان نازپرورده ای نیز وجود دارند که اگر خاکشان فقط کمی خشک شود، همه ی جوانه ها و برگ های خود را می سوزانند. با این حال، به عنوان یک قاعده ی کلی، گیاهان گل دار دوست ندارند که خاکشان کاملا خشک شود. ساکولنت ها ترجیح می دهند خاکشان تقریبا خشک شود.

سبزیجات (به خصوص سبزیجات آبدار: مانند گوجه فرنگی) دوست دارند مرطوب نگه داشته شوند و به آب زیادی احتیاج دارند. برخی گیاهان دارویی(مانند: ریحان، رزماری و آویشن) علاقه دارند بین دو آبیاری، خاکشان کمی خشک شود و این کار عطر و طعم آن ها را قوی تر خواهد کرد. برخی گیاهان مانند بامبو لوتوس به خاک همیشه مرطوب احتیاج دارند. اگر نیاز آبی گیاهانتان را فراموش می‌کنید، یک پیشنهاد برای شما داریم. از راه های به خاطر سپردن دوره ی آبیاری گیاه این است که روی گلدان یا کنار گیاه، از تگ هایی استفاده کنید و روی آن ها نیاز آبیاری گیاه را یادداشت کنید.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چه وقتی از روز است ؟

ریشه ی گیاهان، صبح ها و شب ها بیشترین جذب آب را دارند و کمترین مقدار آن هنگام ظهر است. با این حال بهترین زمان آبیاری، صبح ها قبل از رسیدن اشعه های خورشید به گیاه است. بهتر است بدانید آب دادن به گیاهان در شب نیز ایده ی خوبی نیست. چرا که به دلیل نرخ کم تبخیر، آب در طول شب، روی برگ های گیاه و اطراف ساقه‌ها می‌نشیند. اینگونه گیاه بیشتر در معرض انواع بیماری های قارچی از جمله کپک پودری قرار می‌گیرد.

از دادن آب خیلی سرد، گرم و کلردار به گیاهان خودداری کنید. سعی کنید آبی که به گلدان ها می دهید، حتما از حداقل 1 ساعت قبل در دمای محیط قرار گرفته باشد تا هم کلر آب ازبین برود و هم اینکه با محیط هم دما شود. با این کار به دلیل اختلاف دما، به گیاه شوک وارد نمی‌شود. برخی گیاهان حساس؛ مانند: بنجامین و بونسای جینسینگ، به آب خیلی سرد یا گرم حساس بوده و شوک وارده را با ریزش برگ هایشان به شما نشان خواهند داد.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

با سرد شدن هوا، شیوه آبیاری گیاه چه تغییری می‌کند ؟

در فصل پاییز که هوا به مرور سرد تر خواهد شد و به خصوص در  فصل زمستان، اکثر گیاهان به اصطلاح به خواب می‌روند. در این زمان گیاهان کمترین میزان رشد را داشته و سوخت و ساز گیاه نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، نرخ تبخیر نیز در این فصول کمتر خواهد بود. بنابراین باید میزان آبیاری را کاهش داده و فواصل بین دو آبیاری را افزایش دهید. با این حال همانطور که بالاتر گفته شد بهتر است قبل از آبیاری، سطح خاک را با دست لمس کنید که خاک تقریبا رطوبت خود را از دست داده باشد؛چرا که آبیاری زیاد، منجر به باتلاقی شدن خاک و پوسیده شدن ریشه و در نهایت، مرگ گیاه می شود.

آب را بر کدام قسمت گیاه بریزیم ؟

برخی از گیاهان اگر در معرض نور خورشید، بر روی برگ هایشان آب بریزد، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد. قطرات آب میتوانند مانند ذره بین های کوچک عمل کنند و گیاه شما را بسوزانند. علاوه بر این، برگ های خیس می توانند منجر به افزایش احتمال قارچ و سایر بیماری ها شوند.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی

برای آبیاری گیاهان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

میزان آب در هر آبیاری باید طوری باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن شوید که آب به تمام قسمت‌های گلدان و ریشه‌ها رسیده است. با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان اطمینان حاصل می‌شود. هم‌چنین باید از دادن آب سرد و کلردار به گیاهان خودداری نمود.

انتهای مطلب/م.ع

 
 

 

 

برچسب ها: گل و گیاه
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی