تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۲۵ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 15
کد خبر: ۲۳۲۰۳

جلسه ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار شد

در این نشست، وزیر کشور با تقدیر از همراهی مردم در مدیریت مصرف گاز اظهار داشت: در نشست امروز که به صورت وبیناری با استانداران سراسر کشور برگزار شد، آخرین وضعیت برودت هوا و مدیریت سوخت در کشور مورد بررسی قرار گرفت.
جلسه ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار شد

به گزارش تلنگر؛ جلسه ستاد مدیریت بحران کشور جهت بررسی آخرین وضعیت متاثر از سامانه‌های بارشی اخیر و کاهش محسوس دما صبح یکشنبه (۲۵ دی ۱۴۰۱) به ریاست وزیر کشور و با حضور اعضای ستاد ملی مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار شد.

وزیر کشور در صحبت‌های خود به ضرورت آمادگی‌های لازم از سوی دستگاه‌های خدمات رسان و استان‌های معین اشاره کرد و افزود: در صورت لزوم به استان‌هایی که نیازمند کمک باشد به صورت فوری اقدامات لازم انجام گیرد.

احمد وحیدی وزیر کشور در این جلسه اظهار داشت: راه اصلی برای مدیریت مصرف انرژی و عبور از بحراندر فصل سرما، اصلاح و بهبود الگوی مصرف در کشور است و در عین حال باید نسبت به کاهش مصرف انرژی نیز اهتمام داشت.

وی افزود: در موارد بسیاری با مصرف مازاد فراوان گاز روبرو هستیم که به شبکه توزیع گاز فشار می‌آورد و سامانه توزیع گاز را دچار مشکل می‌کند که این رویه باید اصلاح شود.

وزیر کشور در ادامه بر استانداردسازی مصرف انرژی نیز تاکید کرد و گفت: در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد وظایفی طبق قانونی دارند که می‌بایست نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی اقدام نمایند.

وحیدی خاطر نشان کرد: در برخی مراکز به وفور گاز مصرف می‌شود که راندمان بالایی هم ندارد که در این زمینه می‌توان به شیوه گرماتاب اشاره کرد که برای گرم کردن برخی محیط‌ها اشاره کرد که بهره وری ندارد و باعث اتلاف انرژی می‌شود.

ورود جبهه هوای سرد به کشورمان در روز‌های اخیر از سویی و قطع گاز وارداتی از ترکمنستان سبب شده تا شبکه توزیع گاز بویژه در استان‌های شمال شرقی کشور با افت فشار روبرو شود؛ اکنون ۲۳ استان کشور با بارش‌های زمستانه برف و باران روبرو هستند و دمای هوا در برخی استان‌ها به زیر صفر درجه رسیده است.

در این رابطه و با هدف مدیریت مصرف انرژی در برخی استان‌ها مدارس غیرحضوری و کارمندان دورکار شده اند و گاز ادارات برای تامین گاز خانگی هموطنان قطع شده است.

سازمان هواشناسی روز یکشنبه - ۲۵ دی - از وضعیت جوی نارنجی و شروع بارش برف و باران شدید در ۲۳ استان خبر داد و اعلام کرد: هوای سرد تا ظهر دوشنبه در کشور ماندگار است.

هم اکنون بارش برف و باران شدید در استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، ارتفاعات مازندران و ارتفاعات و دامنه ایلام، غرب فارس شروع شده است.

مخاطرات فعالیت این سامانه نیز اختلال در سفر‌های بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز اعلام شده است.

بر اساس گزارش هواشناسی وضعیت جوی کشور تا پایان امروز نارنجی است. تا پیش از ظهر فردا دوشنبه نیز سرما و بارش‌ها در اکثر نقاط کشور ادامه خواهد شد و مجدداً در روز سه‌شنبه با ورود سامانه بارشی جدید بارش‌ها تقویت می‌شود.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: مدیریت بحران
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی