تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۲۸ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 18
کد خبر: ۲۳۲۳۵

دعوت رسمی وزیر خارجه ترکیه از امیر عبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان که بنا به دعوت رسمی «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه صبح روز سه شنبه در راس هیئتی سیاسی به ترکیه سفر کرده است، در دیدار با همتای ترکیه ای خود مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف دوجانبه ، مسائل منطقه و تحولات مهم بین المللی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.
دعوت رسمی وزیر خارجه ترکیه از امیر عبداللهیان

به گزارش تلنگر؛ همکاری‌های فی‌مابین در موضوعات مهم منطقه از جمله قفقاز و به‌ویژه تحولات سوریه از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر و رایزنی بین وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه بود.

حسین امیرعبداللهیان که بنا به دعوت رسمی «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه صبح روز سه شنبه در راس هیئتی سیاسی به ترکیه سفر کرده است، در دیدار با همتای ترکیه‌ای خود مناسبات دو کشور در حوزه‌های مختلف دوجانبه، مسائل منطقه و تحولات مهم بین المللی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور همسایه در ابعاد مختلف را با اهمیت خواند و با توجه به تبادل هیئت‌های عالی‌رتبه بین دو کشور، بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های روابط در حوزه‌های مختلف خصوصا در چارچوب کمیسیون‌های مشترک همکاری و شورای عالی روابط دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار ضرورت ارتقای همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مرتبط با منابع آبی و حقابه ایران از ارس و همچنین استمرار تبادل نظر در بخش‌های ذیربط در زمینه موضوعات زیست محیطی و همکاری‌های استانی و فعال سازی هرچه بیشتر بازارچه‌های مرزی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

همکاری‌های فی‌مابین در موضوعات مهم منطقه از جمله قفقاز و به‌ویژه تحولات سوریه از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر و رایزنی بین وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه بود که در این زمینه حسین امیرعبداللهیان با تاکید بر دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه برقراری آرامش و ثبات در منطقه و در بین کشور‌های همسایه، بر راه حل سیاسی جهت حل و فصل مشکلات بین سوریه و ترکیه، همانگونه که تا کنون مورد خواست و تاکید کشورمان بوده تصریح، و هرگونه اقدام از سوی دوطرف برای نیل به این وضعیت را مورد استقبال قرار داد.

مولود چاوش اوغلو نیز در این دیدار با ارائه ارزیابی مثبت از روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف، بر ارتقای همکاری‌ها خصوصا با توجه به عزم مقامات عالیه دو کشور در این زمینه تاکید کرد. وی تبادل هیئت‌ها در سطوح عالی بین دو کشور را زمینه ساز ارتقای هرچه بیشتر همکاری‌ها دانست و در خصوص تحولات منطقه در حوزه‌های قفقاز و سوریه و همچنین همکاری‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این زمینه‌ها به تشریح دیدگاه ترکیه پرداخت.

انتهای مطلب/ی.ن

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی