تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۲۹ دی ۱۴۰۱ - 2023 January 19
کد خبر: ۲۳۲۵۸

نخست وزیر محبوب نیوزیلند کناره گیری میکند

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند در تصمیمی ناگهانی اعلام کرد که به زودی از سمت خود کنار خواهد رفت و صندلی خود را به فرد دیگری واگذار می‌کند.
نخست وزیر محبوب نیوزیلند کناره گیری میکند

به گزارش تلنگر؛ جاسیندا آردرن نخست وزیر ۴۲ ساله نیوزیلند پنجشنبه (۱۹ ژانویه، ۲۹ دی) در سخنان تلویزیونی خود اعلام کرد که در ماه فوریه از این مقام کناره‌گیری می‌کند و در انتخابات عمومی امسال نیز کاندید نخواهد شد.

آردرن در حالی که سعی می‌کرد اشک‌هایش سرازیر نشود، گفت که پنج سال و نیم سختی را به عنوان نخست‌وزیر پشت سر گذاشته و او فقط یک انسان است و باید کناره‌گیری کند.

او همچنان در این کنفرانس خبری گفت: تابستان امسال، امیدوار بودم که راهی برای آمادگی نه فقط برای یک سال دیگر، بلکه برای دوره‌ای دیگر پیدا کنم، زیرا این نیاز امسال است، اما نتوانسته‌ام این کار را انجام دهم.

او افزود: می‌دانم بعد از این تصمیم بحث‌های زیادی درباره این که دلیل به اصطلاح واقعی چه بوده، وجود خواهد داشت... تنها زاویه جالبی که خواهید یافت این است که بعد از گذشت شش سال از چند چالش بزرگ، من یک انسان هستم. سیاستمداران انسان هستند. ما همه آنچه را می‌توانیم ارائه می‌دهیم تا زمانی که بتوانیم و بعد زمان آن (کناره‌گیری) می‌رسد؛ و برای من، زمانش رسیده است.

رای‌گیری حزب کارگر حاکم نیوزیلند برای رهبر جدی یکشنبه برگزار خواهد شد. رهبر حزب تا انتخابات عمومی بعدی، نخست‌وزیر خواهد بود. دوره آردرن به عنوان رهبر حزب حداکثر تا هفتم فوریه (۱۸ بهمن) به پایان می‌رسد و انتخابات عمومی ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) برگزار خواهد شد. به باور آردرن، حزب کارگر در انتخابات آینده هم پیروز خواهد شد.

بن توماس مفسر سیاسی گفت اعلام آردرن غافلگیری بزرگی بود، زیرا همچنان نظرسنجی‌ها او را نخست‌وزیر مطلوب کشور نشان می‌دهد حتی با این که حمایت از حزب او از بالاترین میزان در انتخابات ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

آردرن گفت نه به خاطر سختی کار بلکه به این خاطر استعفا می‌کند که معتقد است دیگران می‌توانند بهتر در این سمت عمل کنند. وی سال ۲۰۱۷ در سن ۳۷ سالگی به عنوان جوانترین رئیس دولت زن جهان وارد صحنه جهانی شد.

او هشت ماه پس از نخست‌وزیری، دومین رهبر منتخب بعد از بی‌نظیر بوتو نخست‌وزیر پیشین پاکستان بود که در دوران مسئولیت فرزند به دنیا آورد. او در دوران نخست‌وزیری خود چالش‌هایی مثل تیراندازی در دو مسجد در کرایست‌چرچ در سال ۲۰۱۹ که ۵۱ کشته و ۴۰ زخمی برجا گذاشت و همه‌گیری کرونا را پشت سر گذاشت.

اما محبوبیت وی طی یک سال گذشته در پی افزایش تورم که به بالاترین سطح در حدود سه دهه رسیده، کاهش یافته است. به نوشته رویترز، بانک مرکزی نیوزیلند به شدت نرخ نقدینگی را افزایش داده و جرم و جنایت نیز در این کشور افزایش یافته است. این کشور به به لحاظ سیاسی به شکلی فزاینده بر سر مسائلی مثل بازسازی زیرساخت‌های آب توسط دولت و معرفی برنامه‌ای در ارتباط با انتشار گاز‌های گلخانه‌ای دچار اختلاف شده است.

انتهای مطلب/ی.ن

 

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
شبکه های اجتماعی