تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 23
کد خبر: ۲۳۳۱۴

موهای زائد بینی چه زمانی مشکل ساز می شوند؟

موهای بینی مانند یک فیلتر از ورود گرد و غبار و ویروس ها به داخل بینی جلوگیری می کند و از بین بردن آن ها عوارض زیادی دارد.
موهای زائد بینی چه زمانی مشکل ساز می شوند؟

به گزارش تلنگر؛ مو‌های زائد بینی زمانی مشکل‌ساز می‌شوند که از حجم طبیعی خودشان خارج شده و یا رشد بی‌رویه داشته باشند. گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که این موها، خودشان را به شکل جوش‌های قرمز و یا متورم در داخل و بالای بینی نشان می‌دهند. همچنین گاهی باعث ایجاد خارش‌های شدید، ایجاد درد در بینی، حساسیت و سوزش می‌شوند که فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کنند.

 بهتر است بدانید مو‌های بینی بخشی طبیعی از زندگی هر فرد هستند. سطح داخلی بینی به اندازه سر، فولیکول‌های مو دارد.

دلیل رشد مو‌های بینی چیست؟

مو‌های بینی همانند یک فیلتر هوای طبیعی است.هنگامی که از حفره‌های بینی نفس می‌کشید، گرد و غبار، گرده و سایر ذرات درون بینی محبوس می‌شوند و به ریه راه پیدا نمی‌کنند.

لایه نازکی از مخاط، روی مو‌های بینی را می‌پوشاند که به چسبیدن ذرات به مو کمک می‌کند.این ذرات به دام افتاده یا بلعیده یا با عطسه و دستمال از بینی خارج می‌شوند.

محققان دریافتند که یک لایه متراکم از مو‌های بینی قادر است خطر ابتلا به آسم در تب یونجه (رینیت آلرژیک) را کاهش دهد.

چرا مو‌های بینی اینقدر زود بلند می‌شوند؟

مو‌های بینی با افزایش سن بلندتر و ضخیم‌تر می‌شوند. این بخشی از فرآیندی به نام حساسیت آناژن یا واکنش به هورمون‌های بدن شما است.

راه های از بین بردن مو‌های بینی

شما می‌توانید از دستگاه‌های موزن بینی استفاده کنید که با نک گرد و چرخان خود سطح بینی را تمیز می‌کنند.البته مو‌های بینی دوباره رشد خواهند کرد.

اما روش‌هایی مانند کندن یا اپیلاسیون مو‌های بینی می‌تواند منجر به رشد مو‌های زائد و عفونت شود.این بیشتر یک نظافت شخصی است تا یک موضوع پزشکی.

مو‌های بلند بینی به شما آسیب نمی‌رساند و برای شما مفید هستند؛ بنابراین سعی کنید از روش‌های اشتباه برای از بین بردن آن‌ها استفاده نکنید. زیرا می‌توانند مشکلاتی ایجاد کند.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: موی بینی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی