تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 25
کد خبر: ۲۳۳۴۶

در کشور هیچ حمایتی از صنف اسب انجام نمی شود

رئیس هیات سوارکاری البرز گفت: هیات سوارکاری به صورت خودگردان و با کمک افرادی که عاشقانه و داوطلبانه علاقه مند به اسب هستند هدایت می شود.
در کشور هیچ حمایتی از صنف اسب انجام نمی شود

به گزارش تلنگر؛ اسب سواری علاوه بر ماهیت ورزشی، ظرفیتی مناسب برای صنعت گردشگری نیز به شمار می‌آید و امروز تنها یک رشته ورزشی نبوده، بلکه یک ظرفیت بزرگ در تولید، صنعت و اشتغال می‌باشد که نباید از آن غافل بود.

باستان‌شناسان با توجه به قدیمی‌ترین آثار بر جای مانده از پیشینیان در رابطه با رام کردن اسب‌ها، معتقدند که اولین اسب‌های اهلی به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردند.

اسب دوانی، چابک سواری، پرش با اسب، چوگان و درساژ (حرکات نمایشی اسب‌های تربیت شده) از مهمترین رشته‌های سواکاری است که در استان البرز رشته درساژ مورد استقبال مخاطبان این رشته ورزشی قرارگرفته است.

سوارکاری در ایران در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری از خانواده‌ها و ورزشکاران قرار گرفته است، اما در کنار لذت سوارکاری با اسب، سوارکاران و باشگاه‌داران با مشکلات عمده‌ای به ویژه هزینه بالای نگهداری اسب‌ها مواجه هستند.

در همین رابطه باآرزو ملک رئیس هیات سوارکاری استان البرز به گفتگو نشستیم تا وی از دغدغه‌ها و مشکلات این ورزش پرمخاطب و تاریخی به مخاطبان ما بگوید.

آرزو ملک در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه یکی از چالش‌های مهم ما در این رشته، هزینه بالای نگهداری اسب هاست که بالابودن این هزینه‌ها برخی از افراد را با مشکل رو به رو کرده و به دلیل اینکه با بازار راکد خرید و فروش اسب مواجه می‌شوند مجبور به هدیه دادن اسب‌ها به باشگاه‌ها می‌شوند.

وی‌گفت: در شرایط کنونی با هزینه‌های بسیار بالای نگهداری اسب، باشگاه داران زیرفشار سنگین هزینه‌ها قرار گرفته اند و بسیاری از این باشگاه‌ها در معرض تعطیلی هستند.

ملک بیان کرد: باشگاه‌داران در شرایط بسیار سختی در فصول مختلف سال برای نگهداری اسب مواجه هستند، اغلب این باشگاه‌ها در خارج از محدوده شهر قرار دارند و با مشکل نداشتن گاز شهری برای تامین سیستم گرمایشی در فصل زمستان مواجه هستند.

دریافت ماهانه ۷ میلیون تومان برای پانسیون اسب

ملک با اشاره به اینکه باشگاه‌داران ماهانه هزینه حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان برای پانسیون اسب‌ها دریافت می‌کنند گفت: این هزینه‌ها به هیچ عنوان هزینه‌های جاری یک باشگاه‌دار را هم تامین نمی‌کند، چرا که هر راس اسب که کار ورزشی و قهرمانی می‌کند روزانه چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ کیلو علوفه مرغوب مصرف می‌کند. هزینه خرید علوفه از مهمترین مشکلاتی هستند که امروزه باشگاه داران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر و افزایش قیمت‌ها باشگاه داران همواره همراه با ورزشکاران و سوارکاران بوده و همچنان هزینه نگهداری اسب را بر اساس قیمت مصوب سال گذشته دریافت می‌کنند و از دریافت هزینه‌های سال جاری خودداری کردند.

عدم تخصص بودجه به هیات‌های سوارکاری

وی با بیان اینکه متاسفانه در سطح کشور هیچ حمایتی از صنف اسب و پرورش اسب انجام نشده و قوانینی که از سال‌های گذشته توسط فدراسیون اعمال شده اجرا می‌شود گفت: هیات‌های سوارکاری به صورت خودگردان هدایت می‌شوند و بودجه‌ای در سطح کشور به این هیات‌ها اختصاص داده نشده است.

وی افزود: هیات سوارکاری با این همه مخاطب و با این همه مشکلات نه بودجه از اداره کل دریافت می‌کند و نه از فدارسیون و نه سهمی از برگزاری دوره‌های آموزشی و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد می‌برد.

رئیس هیات سوارکاری البرز تاکید کرد: این هیات به صورت خودگردان و با کمک افرادی که عاشقانه و داوطلبانه علاقه‌مند به اسب هستند هدایت می‌شود.

اسب سرمایه اصلی سوارکاران است

متولی رشته سوارکاری در استان البرز گفت: رشته سوارکاری با دیگر رشته‌های ورزشی کاملا متفاوت است اغلب افراد زندگی خود را در این راه قرار داده‌اند، اسب‌های هر یک از این سوارکاران سرمایه کل زندگی آنهاست، عدم حمایت از این رشته باعث می‌شود تا در آینده شاهد حضور بسیار کم سوارکاران در رقابت‌های جهانی باشیم.

وی گفت: تعداد باشگاه‌ها در استان ما بسیار زیاد است و این استان پایلوت و الگوی دیگر استان‌ها شده است.

درخشش سوارکاران البرزی در مسابقات

رئیس هیات سوارکاری استان البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: امسال علی رغم اینکه از لحاظ جوی سوارکاران با مشکل رو به رو شدند، اما به لطف خدا شاهد درخشش ورزشکاران البرزی در جام‌های مختلف کشوری بودیم.

ملک افزود: تمامی این موفقیت‌ها رهاورد زحمات چندین ساله سوارکاران بود که به ثمر نشست.

وی گفت: در همین رابطه در پانزدهمین جام کشوری که هفته گذشته برگزار شد در رده اسب‌های خالص ایرانی در چندین نوبت سوارکاران البرزی توانستند قهرمان و نایب قهرمان مسابقات شوند.

وی ادامه داد:در رده نونهالان چهره‌های نو ظهوری به جامعه سوارکاری معرفی کردیم که طی سال‌های گذشته این ورزشکاران آموزش‌های ویژه را تحت نظر مربیان فراگرفتند و در آخرین مسابقاتی که برگزار شد موفق به کسب مقام‌های خوبی در این مسابقات شدند.

ملک با اشاره به اینکه در رده بزرگسالان و جوانان نیز توانستیم مقام‌های متعدد سومی، پنجمی و هشتمی کسب کنیم بیان کرد: در مجموع در تمامی رده‌ها سوارکاران البرزی توانستند حائز کسب مقام شوند

درساژ رشته محبوب سوارکاران البرزی

رئیس هیات سوارکاری البرز ادامه داد: ششم بهمن ماه سومین رویداد استانی رشته درساژ را پیش رو داریم که این مسابقات به میزبانی شهرستان چهارباغ در دو رده آقایان و بانوان برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه استقبال از این رشته در کشور کمر رنگ‌تر از رشته پرش است اظهارکرد: در استان البرز نگاه ویژه به رشته درساژ می‌شود این رشته در این استان بسیار پر مخاطب است و مسابقات مختلفی در فصول مختلف برگزار می‌شود.

سکان دار هیات پرمخاطب سوارکاری البرز به حوزه آموزش اشاره کرد و تصریح کرد: در سال جاری پیشتاز حوزه آموزش در این رشته بودیم به طوری که میزبانی دوره‌های آموزشی داوری و مربیگری توسط فدراسیون به هیات البرز سپرده شد که این آموزش‌ها با حضور ۲۵ استان کشور در بخش داوری از هفته آینده در البرز برگزار خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: پس از ۱۲ سال در استان البرز شاهد برگزاری دوره‌های مربیگری سوارکاری هستیم که این دوره‌ها با فراخوانی که داده شد، تعداد ۶۵ نفر از واجدین شرایط پذیرفته شدند.

رئیس هیات سوارکاری استان البرز با تقدیر از حمایت‌های سرپرست فدراسیون سوارکاری در بعد آموزشی گفت: امیدواریم هرچه سریعتر با برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون که یکی از پر مخاطب‌ترین فدراسیون‌های ورزشی کشوراست، معرفی شود.

وی گفت: متاسفانه دو سال است فدراسیون سوارکاری با سرپرستی هدایت می‌شود.

ملک در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم مسئولان از این رشته که در ایران مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته و به نوعی پیشینه آن به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد برمی گردد نگاه ویژه داشته باشند.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: اسب سواری
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی