تاریخ انتشار: ۱۵:۳۷ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 25
کد خبر: ۲۳۳۵۲

پسر 4 ساله ای که خواندن و شمردن به چند زبان را یاد گرفته

تدی که از دوسالگی فراگیری زبان‌ها را آغاز کرده است، در سن سه سال و هفت ماهگی در آزمون یک‌ساعته IQ منسا شرکت کرد.
پسر 4 ساله ای که خواندن و شمردن به چند زبان را یاد گرفته

به گزارش تلنگر؛ پسربچه چهارساله‌ای که به‌صورت خودآموز خواندن را یاد گرفته است و می‌تواند به شش زبان غیرمادری خود تا ۱۰۰ بشمرد، حالا به جوان‌ترین عضو در انجمن بین‌المللی تیزهوشان «منسا» تبدیل شده است. «تدی هابز» که ساکن سامرست انگلیس است، با کمک یک تبلت و تماشای تلویزیون خواندن را فراگرفته.

تدی زمانی به عضویت منسا درآمد که والدینش پیش از آغاز مدرسه از یک مشاور سلامت خواسته بودند وضعیت او را بررسی کند. «بت هابز»، مادر این کودک چهارساله می‌گوید او ابتدا تصور می‌کرد که پسرش صرفاً از خودش صدا‌های عجیب‌وغریب درمی‌آورد، اما بعداً مشخص شد که او شمردن به چند زبان مختلف، ازجمله چینی را یاد گرفته است.

بت هابز می‌گوید: «به‌نظر می‌آید که او هر چند ماه یک بار به یک موضوع جدید علاقه پیدا می‌کند. یک بار به اعداد و یک بار به جدول ضرب و همچنین گاهی مشتاق مطالعه کشور‌ها و نقشه‌ها می‌شود.» مادر تدی می‌گوید نمره بالای IQ فرزندش که او را بالاتر از ۹۹.۵ درصد از سایر کودکان این رده سنی قرار می‌دهد، از نظر ایفای وظایف والدینی چالش‌زاست.

مادر جوان‌ترین نابغه منسا: می‌خواهیم تدی عادی باشد
بت هابز ادامه می‌دهد: «البته [تدی]این موضوع را نمی‌داند که اتفاق خوبی است و ما هم تا زمانی که بتوانیم، اوضاع را به همین منوال نگه می‌داریم. او کم‌کم دارد متوجه می‌شود که دوستانش خواندن بلد نیستند و برایش سؤال است که «چرا؟». ولی برای ما مهم است که او عادی باشد. اگر [تدی]می‌تواند این کار‌ها را انجام دهد، اشکالی ندارد. ولی برداشت او این است که خب، من خواندن بلدم، اما دوستم سریع‌تر از من می‌دود. هر کسی استعداد‌های خاص خودش را دارد.»

گفتنی است که انجمن منسا تنها افرادی را پذیرش می‌کند که در یک آزمون IQ مشخص در گروه ۲ درصد افراد برتر جامعه قرار می‌گیرند. این انجمن همچنین حمایت‌هایی را برای والدین کودکان نابغه ارائه می‌کند.

تدی که از دوسالگی فراگیری زبان‌ها را آغاز کرده است، در سن سه سال و هفت ماهگی در آزمون یک‌ساعته IQ منسا شرکت کرد. مادرش می‌گوید: «نگران این بودم که او یک ساعت جلوی لپ‌تاپ بنشیند، اما او عاشق این آزمون بود.»

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: نبوغ
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی