تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 February 02
کد خبر: ۲۳۴۵۶

واکنش روسیه به حادثه اصفهان

وزارت امور خارجه روسیه حادثه اصفهان را بشدت محکوم کرد و در مورد "پیامدهای غیرقابل پیش بینی" آن هشدار داد.
واکنش روسیه به حادثه اصفهان

به گزارش تلنگر؛ سخنگوی «ریشی سوناک» که طبق رویه‌های رایج دفتر نخست‌وزیری خواست نامش فاش نشود، این مطلب را در نشست خبری روز چهارشنبه با حضور نمایندگان رسانه‌های خارجی و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در لندن مطرح کرد که پرسید، واکنش لندن به حادثه اصفهان با توجه به گزارش‌های منتشر شده درباره نقش رژیم صهیونیستی در این رابطه چیست؟

وی گفت: من نمی‌توانم درباره مسائل اطلاعاتی اظهارنظر کنم، اما ما در کنار شرکایمان اوضاع را دنبال می‌کنیم.

طبق اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان شامگاه شنبه (۸ بهمن ۱۴۰۱) مورد حمله ناموفق ریزپرنده‌ها قرار گرفت که یکی از آن‌ها با اصابت پدافند هوایی مجتمع و دو فروند دیگر در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند.

بر اساس بیانیه صادر شده، «این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد شده که به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.»

وزارت امور خارجه روسیه این حادثه را بشدت محکوم کرد و در مورد "پیامد‌های غیرقابل پیش بینی" آن هشدار داد. «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما قویاً هر اقدام تحریک آمیزی را که بالقوه بتواند به تشدید تنش‌های غیرقابل کنترل در منطقه‌ای که فاصله بسیاری تا آرامش دارد، محکوم می‌کنیم. وی هشدار داد: چنین اقدام‌های مُخربی می‌تواند پیامد‌های غیرقابل پیش بینی برای صلح و ثبات در خاورمیانه داشته باشد.

اما سخنگوی اتحادیه اروپا در اظهارنظر مشابه با سخنگوی دولت انگلیس اعلام کرد که اتحادیه، حمله صورت گرفته را دنبال می‌کند. وی با نیم نگاهی به نقش احتمالی رژیم صهیونیستی در این رابطه عنوان کرد: اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد که از هرگونه اقدامی که به تشدید تنش‌های موجود در منطقه منجر می‌شود، خودداری کنند.

یک مقام آمریکایی هم طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، دخالت واشنگتن در حادثه اصفهان را رد کرده، اما گفته که رژیم صهیونیستی مسئول این عملیات بوده است. این روزنامه به نقل از وی که نامش فاش نشده، افزود که هدف این حمله، محدود و مهار کردن آنچه جاه طلبی‌های هسته‌ای و نظامی ایران نامید، بوده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حمله صورت گرفته را بزدلانه و با هدف ایجاد ناامنی در ایران خواند و تصریح کرد: چنین اقداماتی نمی‌تواند در نیت و اراده متخصصان ما برای پیشرفت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشور تاثیری بگذارد.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: حمله تروریستی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی