تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 February 20
کد خبر: ۲۳۶۶۲

تهران شرایط یک زلزله بزرگ را دارد!

استاد بنام زمین شناسی و زلزله شناسی کشور در فیلمی، نقشه ای از تهران و "ریسک محتمل" را برای نقاط مختلف آن توضیح می دهد.
تهران شرایط یک زلزله بزرگ را دارد!

به گزارش تلنگر؛ چند روزی است که کلیپی از یک مصاحبه تلویزونی ناقص از صدا و سیما در حال پخش در کشور می‌باشد که در آن به قتلگاه تهران و محل آن اشاره می‌شود.

در این کلیپ که استاد بنام زمین شناسی و زلزله شناسی کشور در آن، نقشه‌ای از تهران و "ریسک محتمل" را برای نقاط مختلف آن توضیح می‌دهد و تحت هیچ شرایطی کلمه‌ای از قتلگاه یا عبارات سخت و سنگین دیگری بکار نمی‌برد را نشان داده و با توجه به چند پارامتر کلی مثل تراکم جمعیتی، بافت‌های فرسوده و معبر‌های تنگ در رابطه با ریسک احتمالی مناطق مختلف شهر توضیحاتی منطقی و کلی ارایه می‌دهد. حال آنکه سایت‌های مختلف با تیتر قتلگاه تهران در زلزله آنرا بزرگ نمایی کرده و موجب وحشت مردم تهران در این مناطق شده اند.

تلفن‌ها و پیام‌هایی بی شماری از عزیزان همشهری تهرانی داشتم که نگران بودند و جدی هم نگران بودند؟

همانطور که عرض کردم احتمال با رخداد تفاوت دارد، ریسک برابر حاصلضرب خطر در آسیب پذیری است لذا خود آن‌ها نیز به احتمالات زیادی بستگی داشته و مهمتر از همه تخریب پارامتری از موُلفه‌های خود زلزله و پارامتر‌های مهندسی ساختگاه و سازه می‌باشد. در یک کلام این نوع نقشه‌ها که برای عملیات برنامه ریزی مدیریت بحران شهری استفاده می‌شود، یک نگاه کلی به موضوع بوده و لزوما نمی‌تواند ملاک عمل باشد. تعداد پارامتر‌های مطرح در برآورد نقشه ریسک نیز از عوامل اصلی شیفت مناطق پر ریسک به حساب می‌آید که می‌تواند کل مناطق را زیر و زبر کند! اما بدانیم تهران شرایط یک زلزله بزرگ را دارد، تهران آسیب پذیر است و ریسک در برخی مناطق بالاتر از دیگر مناطق است و بدتر از همه نظام مدیریت بحران تهران عملا فلج و بر تئوری غلط استان‌های معین استوار است و باید کاری برای آن کرد!

حال، بجای استفاده از کلمات و تیتر‌های غیر علمی و ترسناک توسط سایت‌های خبری خواهش می‌شود از تیتر‌های صادقانه و درست، علمی و آگاهی دهنده به مردم که بخصوص در این مسائل حساستر هستند در زیر نویس خبر‌های خود بهره ببرند تا خدای ناکرده باعث وحشت مردم در ضمن آگاهی دادن و آموزش‌های عمومی مرتکب پنیک در جامعه نشوند.

* استاد نمونه کشور، در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: زلزله
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی