تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 01
کد خبر: ۲۳۷۸۴

دستمزد کارگران بعد از مشخص شدن عدد سبد معیشیت تعیین می شود

نماینده کارگران در شورای عالی کار با تایید خبر برگزاری نشست فردای شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی در وزارت کار تاکید کرد: تعیین دستمزد کارگران باید بعد از مشخص شدن هزینه معیشت کارگران صورت بگیرد.
دستمزد کارگران بعد از مشخص شدن عدد سبد معیشیت تعیین می شود

به گزارش تلنگر؛ محمدرضا تاجیک؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه فردا جلسه کمیته مزد برگزار میشود گفت: درخواست کارگران برای ورود جدی به بحث دستمزد تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.

وی نشست نمایندگان کارگران با وزیرکار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جلسه خوبی بود و وزیرکار دغدغه‌های نمایندگان کارگران را شنید. امنیت شغلی، معیشت، تامین اجتماعی و تشکل یابی بوده است. نمایندگان کارگران در آن جلسه درخواست داشتند که ماده ۷ قانون کار در راستای امنیت شغلی رسیدگی شود و در بحث دستمزد ماده ۴۱ قانون کار به طور کامل اجرا شود.

تاجیک اظهار داشت:هر ساله در نیمه دوم اسفند ماه جلسات شورای عالی کار به صورت جدی وارد چانه زنی مزدی می‌شود. پیش بینی این است که امسال هم مانندسنوات گذشته باشد. دستور جلسه فردا نیز پیرامون هزینه سبد معیشت خواهد بود.

تاجیک گفت:محاسبه سبد معیشت، مهم‌ترین دستور کار این کمیته است؛ در این راستا مقرر شد دولت داده‌های مورد نیاز را تهیه و به کمیته بیاورد تا در مورد آن بحث کنیم و در مورد نرخ سبد، به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه جلسه شورای عالی کار زمانی شکل می‌گیرد که عدد و رقم سبد معیشت مشخص شده باشد گفت:کاهش قدرت خرید جامعه کارگری و گرانی کالا را هیچ کس نمی‌تواند کتمان کند؛ بنابراین درخواست ما اجرای تبصره ۲ ماده ۴۱ در بحث سبد معیشت است. ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید، حقوق، دستمزد، مزایا و عیدی کارگران باید بر اساس نرخ تورم واقعی در کشور محاسبه شود. براساس تبصره ۲ حداقل مزد باید به‌اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانوار کارگری که تعداد آن‌ها توسط مراجع ذی صلاح تعیین می‌شود را تأمین کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه آنچه برای ما در تعیین دستمزد مهم است اجرای ماده ۴۱ قانون کار است گفت: ما خواستار تقویت قدرت خرید کارگران است، اکنون دستمزد‌ها حدود ۳۵ درصد هزینه‌های زندگی را جواب می‌دهد.

انتهای مطلب/ی.ن

 

 

 

 

برچسب ها: دستمزد کارگران
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی