تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 12
کد خبر: ۲۳۸۸۲

ورود ایران چک 200 هزار تومانی به بازار+ عکس

بانک مرکزیجدیدا ایران چک‌های ۲۰۰ هزار تومانی با طرح سد کارون را منتشر کرده است که به زودی به بازار می‌آید.
ورود ایران چک 200 هزار تومانی به بازار+ عکس

به گزارش تلنگر؛ توزیع ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی که بنا بود به همراه ۱۰۰ هزار تومانی به بازار عرضه شود، به دلیل اشباع بازار از ایران‌‏چک‌‏های ۱۰۰ و ۵۰ هزار تومانی به زمان دیگری موکول شد تا در آستانه نوروز و در جهت تنظیم نیاز مردم به بازار عرضه شود.

مجید صنیعی، رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی در این باره ابراز داشت: آمادگی برای چاپ ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی وجود دارد و بخشی از این ایران‌‏چک‌‏ها هم‌اکنون چاپ شده و آماده توزیع است.
وی افزود: دستور توزیع ایران‌‏چک‌‏ها را باید بانک مرکزی و اداره نشر اسکناس و مسکوک صادر کند که هنوز دستوری برای توزیع صادر نشده است.

رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی از اعلام میزان ایران‌چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی آماده توزیع امتناع کرد و گفت: به میزان نیاز جامعه ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰هزار تومانی منتشر شده است، اما هنوز توزیع نشده و در آینده با توجه به سیاست‌‏های بانک مرکزی توزیع خواهد شد.

وی در خصوص ویژگی‌‏های ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰هزار تومانی، گفت: روی ایران‌‏چک‌‏های ۲۰۰ هزار تومانی طرح سد کارون ۳ چاپ شده است و رنگ اصلی این ایران چک سبز است.

رئیس سازمان چاپ اسکناس و ضرب مسکوک بانک مرکزی در خصوص اسکناس‌‏های ۱۰هزار تومانی نیز ابراز داشت: طرح این اسکناس آماده است، اما از آنجایی که مردم به ایران‌‏چک‌‏های ۱۰۰ و ۵۰ هزار تومانی اقبال زیادی نشان دادند، بنابراین در حال حاضر سیاست چاپ این اسکناس‌‏ها مطرح نیست.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۱- نخ امنیتی پنجرهای هولوگرافیک
این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که در مقابل نور و با تغییر زاویه دید، به صورت هفت رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی آن عدد ۲،۰۰۰,۰۰۰ به صورت لاتین درج شده است.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۲- نخ امنیتی پنهان
نخ امنیتی پلی‌استر فلورسنتی به همراه عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، در زیر نور ماوراء بنفش در سه رنگ قرمز، آبی و سبز نمایان می‌شود.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , ۳- چاپ برجسته
این نوع چاپ با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسایی می‌باشد. تصویر اصلی روی ایران چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران‌چک به این روش چاپ شده‌اند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۴- واترمارک
تصویر سه‌بعدی پرتره حکیم ابوالقاسم فردوسی به شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور به راحتی قابل رؤیت می‌باشد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۵- تصویر مکمل
قسمتی از عدد ۲،۰۰۰،۰۰۰ در رو و قسمتی دیگر از آن در پشت اسکناس چاپ شده که در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و این عدد را به صورت کامل نمایان می‌سازد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۶- مرکب حرارتی
رنگ به کار گرفته‌شده در چاپ آرم بانک مرکزی به گونه‌ای است که با لمس انگشتان دست و افرایش گرما، ناپدید و پس از سرد شدن مجدداً ظاهر می‌شود.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۷- الیاف فلورسنتی نامرئی
در فرایند ساخت کاغذ ایران‌چک از الیاف فلورسنت نامرئی استفاده شده است که در زیر نور ماوراء بنفش، در رنگ‌های مختلف قابل مشاهده می‌باشد.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۸- شماره سریال
چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمر و مشکی فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به طلایی مایل به زرد و سبز تغییر طیف می‌دهند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۹- چاپ با مرکب فلورسنت
نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه  به کار رفته است. این مرکب با تابش نور ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید داشته و به رنگ سبز فسفری تغییر می‌کند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۱۰- ریزنوشته (میکروپرینت)
نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل رؤیت هستند و تنها دستگاه‌های چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,  ۱۱- طراحی خطی سه‌بعدی (مدالین)
نوع ویژه‌ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به صورت برجسته به نظر می‌آیند.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: ایران چک
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی