تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 12
کد خبر: ۲۳۸۸۴

دوره ریاست اردوغان به پایان رسیده/ تلاش در انتخابات بیهوده است

رئیس‌جمهوری ترکیه نسبت به پیروزی اپوزیسیون در انتخابات ماه مه هشدار داد و آن را «فاجعه‌ای» برای کشورش خواند.

دوره ریاست اردوغان به پایان رسیده/ تلاش در انتخابات بیهوده است

به گزارش تلنگر؛ براساس نتیجه اولین نظرسنجی پس از اعلام نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در ترکیه، حزب عدالت و توسعه دیگر حزب اول نیست.

بر اساس تصمیم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، انتخابات در تاریخ ۱۴ مه برگزار می‌شود.
بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده توسط پژوهشکده "پیار"، کمال قلیچداراوغلو، نامزد "ائتلاف ملت" ۵۷.۱ درصد و رجب طیب اردوغان، نامزد "ائتلاف مردمی" ۴۲.۹ درصد آرای مردمی را دارا هستند.

در این نظرسنجی، از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که «اگر انتخابات سراسری روز یکشنبه برگزار شود به کدام حزب سیاسی رأی می‌دهید؟» بر اساس نتایج این نظرسنجی، حزب مردم جمهوری‌خواه به ریاست کمال قلیچداراوغلو ۳۲.۳ درصد، حزب عدالت و توسعه، ۳۰.۸ درصد، حزب دموکراتیک خلق ۱۱.۶ درصد، حزب خوب ۸.۳ درصد، حزب حرکت ملی ۷.۱ درصد، حزب آینده من ۳.۷ درصد، حزب دوا ۲.۱ درصد، حزب ترکیه مستقل ۱.۸ درصد و بقیه ۲.۳ درصد آرای مردمی را به دست آورده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه در نشستی با شهرداران وابسته به حزب حاکم عدالت و توسعه در کنفرانس خبری ویدیویی تاکید کرد: نمی‌توانیم ترکیه را به امان ائتلاف چند وجهی، آزمند و بدون هدف بسپاریم، نمی‌توانیم اجازه چنین فاجعه‌ای را بدهیم.

اردوغان در رقابت‌های انتخاباتی با کمال قلیچداراوغلو، نامزد اپوزیسیون روبه‌رو خواهد بود که ائتلاف مخالفان روز دوشنبه او را به عنوان نامزد خود انتخاب کرد. او رئیس حزب چپ‌گرای میانه‌روی مردم جمهوری‌خواه است که موسس جمهوری ترکیه و اولین رئیس‌جمهوری آن یعنی مصطفی کمال آتاتورک ۱۹۳۸-۱۹۲۳ آن را تاسیس کرد.

این ائتلاف مخالفان نام «ائتلاف تلاش و آزادی» را بر خود اطلاق کرده و شامل احزاب «کارگران ترکیه TİP»، «کار EMEP»، «آزادی اجتماعی TOP»، «جنبش جهانی EHP» و «اتحادیه شورا‌های سوسیال» است.

مخالفان از اردوغان انتقاد می‌کنند که قدرت را منحصرا در اختیار گرفته و از آن برای تاثیرگذاری بر انتخابات استفاده می‌کند.

اردوغان در حالی روز شنبه بر شدت لحن خود افزوده که کشورش برای سخت‌ترین انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ۱۴ ماه مه آماده می‌شود.

اردوغان همچنین با انتقادات شدید به دلیل افزایش تورم و نحوه عملکرد دولتش در قبال زلزله ویرانگر اوایل ماه فوریه روبه‌رو است. او رسما کمپین انتخاباتی خود را روز جمعه آغاز کرد، در حالی‌که مخالفان قول داده‌اند سیستم ریاست‌جمهوری که او پنج سال پیش به راه انداخت را از بین ببرند.

اردوغان از وعده مخالفان برای به دست گرفتن دولت انتقاد کرد و گفت، این به منزله بازگشت به ائتلاف‌هایی خواهد بود که دوره‌هایی از بی‌ثباتی در کشور را قبل از ۲۰۰۲ ایجاد کرد.

این در حالی است که نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند انتخابات ریاست‌جمهوری سخت‌ترین انتخابات از سال ۲۰۰۳ خواهد بود.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: انتخابات ترکیه
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی