تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 13
کد خبر: ۲۳۸۹۱

در موضوع تبادل زندانیان با آمریکا به توافق رسیدیم

وزیر امور خارجه از دستیابی ایران و آمریکا به توافق برای تبادل زندانیان خبر داد و گفت: اگر همه چیز از طرف آمریکایی به درستی پیش برود، در مدت کوتاهی شاهد تبادل زندانیان خواهیم بود.
در موضوع تبادل زندانیان با آمریکا به توافق رسیدیم

به گزارش تلنگر؛ حسین امیرعبداللهیان از دستیابی ایران و ایالات متحده به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داد و گفت: تبادل پیام‌ها همچنان در گفتگو‌های لغو تحریم‌ها در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روز‌های اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روز‌های آینده انجام خواهد شد.

وزیر خارجه با بیان اینکه ما این پرونده را یک پرونده کاملاً انسانی می‌دانیم، تصریح کرد: از مارس سال گذشته در این رابطه یک سندی بین ما و آمریکا به صورت غیرمستقیم به امضا و تأیید رسید، اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است، طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد.

وی همچنین گفت: معتقد هستیم جمع بندی گفتگو برای رفع تحریم‌ها در دسترس است. برای ما رفع اتهام بی اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک مسئله مهم و یکی از خطوط قرمز ما قلمداد می‌شود. در سفر خوبی برای رسیدن به جمع بندی گفتگو‌های طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به بیانیه مشترک ایران، عربستان و چین گفت: ۵۰ ساعت گفتگو در سطح آقای شمخانی و همتای سعودی خود و مقامات چینی صورت گرفت که در نهایت منجر به صدور بیانیه شد. در چارچوب این توافق، مقرر شد از زمان انتشار بیانیه سه جانبه، بازگشت روابط به حالت طبیعی اعلام شود و برای این، منتظر زمان هیچ طرف نباشند و ظرف دو ماه وزرای خارجه دو طرف با یکدیگر دیدار کنند و نسبت به تبادل سفرا و انتخاب سرکنسولگری‌ها در شهر‌های جده و مشهد مذاکرات انجام گردد.

وی افزود: در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن دولت آقای دکتر رئیسی نگاه به آسیا و اولویت همسایگان مورد توجه جدی دستگاه دیپلماسی قرار دارد. ما در این چارچوب پیشرفت‌های خوبی را در بحث توسعه مناسبات با همسایگان در ماه‌های گذشته شاهد بودیم از ماه‌ها قبل ایده‌هایی مطرح بود در خصوص حل مشکلات با برخی از کشور‌های منطقه از جمله عربستان سعودی. در جریان نشست بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی اولیه‌ای بین من و وزیر خارجه عربستان آقای فرحان در محل ورودمان به اجلاس چند دقیقه انجام شد. طرف سعودی تأکید داشت بر آمادگی خودش برای اینکه روابط به حالت طبیعی برگردد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: توافق تهران و ریاض در راستای منافع دو ملت است و در راستای صلح و امنیت منطقه انجام می‌شود و این توافق علیه هیچیک از کشور‌های مسلمان منطقه نخواهد بود. موضوعاتی از جمله یمن، سوریه، افغانستان و منازعه اوکراین وجود دارد که این موضوعات سازوکار دوجانبه خود را دارد.

امیرعبداللهیان گفت: ایران مانند همیشه مذاکره را راه حل اصلی می‌داند. تداوم جنگ راه حل نیست و شرایط را پیچیده‌تر می‌کند. امیدواریم در چارچوب توافقی که انجام شده علاوه بر دو ملت همه کشور‌های مسلمان در منطقه از مواهب آن برخوردار شوند.

وی ادامه داد: طبعاً کشور‌ها در راستای منافع خودشان اقدام خواهند کرد و اینگونه نیست که در این توافق تصمیمات کشورها، تصمیمات نیرو‌های مقاومت منطقه در مقابل تجاوزگری‌ها و تهدیدات رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود. هر موضوعی در جای طبیعی خودش قرار دارد و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی در چارچوب این گفتگو‌ها و مذاکرات انجام می‌شود.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: امیرعبداللهیان
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی