تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 13
کد خبر: ۲۳۸۹۳

ایران بابت حمله به سفارت عربستان غرامت پرداخت می کند؟

ایران متعهد شده به عربستان غرامت پرداخت کند به خاطر حمله صورت گرفته به آرامکو و حمله به سفارت این کشور در تهران و در این باره سخنگوی وزارت امور خارجه توضیحاتی ارائه داد.
ایران بابت حمله به سفارت عربستان غرامت پرداخت می کند؟

به گزارش تلنگر؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در مورد خبر منتشر شده به نقل از وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه چین به دنبال برگزاری نشست مشترک سران شورای همکاری خلیج فارس با مقامات ایران در پکن است و آیا این خبر از سوی ایران تایید می‌شود؟ گفت: من نمی‌توانم این موضوع را با این جزئیات تایید کنم. آنچه که در مورد نقش آفرینی دولت چین مطرح هست و حائز اهمیت بود نقش‌آفرینی این کشور در از سرگیری روابط ایران و عربستان برای رفع سوء تفاهم‌ها بود و این موضوع محقق شد.

وی ادامه داد: فارغ از اینکه در مورد برگزاری این نشست توافق شده یا نشده ما از هرگونه تحول دیپلماتیک که می‌تواند به همگرایی سیاسی کمک کند، استقبال می‌کنیم چرا که همگرایی سیاسی به تحقق منافع اقتصادی کشور‌ها نیز کمک می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک معاونین وزرای خارجه ایران و سوریه، ترکیه و روسیه در مسکو شرکت می‌کند.

توضیح درباره روابط ایران و لیبی

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و لیبی گفت: گفتگو‌های خوبی بین ایران و دولت لیبی برقرار است و اخیراً سفیر غیرمقیم ما با وزیر خارجه لیبی گفتگو انجام داده از جمله در مورد گسترش روابط دو کشور و فعالیت مجدد سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و طرابلس.

وی با بیان اینکه قبلا بررسی‌های مقدماتی در این زمینه شکل گرفته است، تصریح کرد: امیدواریم در آینده شاهد فعالیت سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و طرابلس باشیم.

تکلیف ایران اینترنشنال چه می‌شود؟

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مطالب مطرح شده در ارتباط با توافق ایران و عربستان در نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال و طرح این ادعا از سوی این رسانه که قرار است فعالیت شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در پی توافق ایران و عربستان تعطیل شود، گفت: توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان در چارچوب مذاکرات محرمانه و عالی انجام شده است. عموماً رسانه‌ها در مورد این توافق‌ها به گمانه‌زنی رسانه‌ای می‌پردازند، ولی شما این حق را به سخنگوی وزارت خارجه بدهید که در مورد گمانه‌زنی رسانه‌ای اظهار نظر نکند.

وی با تاکید بر اینکه توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان توافق خوبی است و امیدواریم روابط دو کشور در ریل طبیعی خود قرار بگیرد گفت: این که بین دو کشور اختلاف نظر و مشکلاتی وجود داشته باشد یک امر طبیعی است و مهم این است که کشور‌ها در مورد این موضوعات اختلافی و حل آن‌ها به روند‌های دیپلماتیک پایبند باشند و امیدواریم با تحول مثبت صورت گرفته شاهد شکل‌گیری روابط هم همراه با حسن نیت بین دو کشور باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد روابط ایران و مصر نیز گفت: مصر کشور مهمی در منطقه است و منطقه به هم افزایی ایران و مصر نیازمند است.

روابط ایران و مصر چه می‌شود؟

وی با بیان اینکه در حاشیه اجلاس بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی کوتاه و مثبتی بین آقای امیرعبداللهیان و آقای عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر صورت گرفت، تصریح کرد: در ارتباط با مصر معتقد به برداشتن گام‌های جدیدی برای ارتقای روابط هستیم، ولی همانطور که می‌دانید روابط بین کشور‌ها در یک مسیر دوجانبه است و باید دید اراده کشور مقابل در چه مسیری است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط سوریه با ترکیه و نقش ایران در این موضوع گفت: روابط سوریه با همسایگانش مورد توجه ایران است و بهبود این روابط از اولویت‌های تهران است، ما همواره معتقد هستیم که افزایش همکاری‌ها بین سوریه و کشور‌های منطقه از جمله ترکیه به تحقق صلح در منطقه کمک می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های ایران برای بهبود روابط ترکیه و سوریه گفت: در همین چارچوب اولین نشست مقامات امنیتی ترکیه و سوریه در ایران برگزار شد و ایران به تلاش‌های خود برای بهبود روابط سوریه با کشور‌های منطقه از جمله ترکیه ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر چندی پیش مصطفی الکاظمی نخست وزیر پیشین عراق به ایران و اهداف وی از انجام این سفر با توجه به اینکه دیگر مسئولیتی در عراق ندارد، تصریح کرد: سفر مقامات مختلف عراق از جمله مقامات سابق این کشور به تهران و انجام مشورت‌ها میان ایران و برادران عراقی امر رایج و مسبوق به سابقه است و این تحول جدیدی نیست.

وی با بیان اینکه تمامی نخست وزیران سابق عراق همچنان از کانال‌های ارتباطی و تبادل نظر با ایران برخوردار هستند و برای گفتگو به ایران می‌آیند، ادامه داد: آقای الکاظمی نیز از این موضوع مستثنی نیست و ایشان هم برای مشورت‌های سیاسی و رایزنی با مقامات تهران به ایران سفر کرده بودند.

ماجرای غرامت ایران بابت حمله به سفارت

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در رسانه‌ها مطرح شده که ایران متعهد شده به عربستان به خاطر حمله صورت گرفته به آرامکو و حمله به سفارت این کشور در تهران غرامت پرداخت کند، گفت: بعد از توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان، شاهد شکل‌گیری جریان‌های رسانه‌ای و یا طرح برخی از موضوعات حاشیه بوده ایم، جریاناتی که می‌خواهند حاشیه بر متن غلبه پیدا کند و اصل موضوع یعنی حصول توافق را تحت تاثیر قرار دهند.

وی ادامه داد: در واقع تلاش‌هایی برای تحت شعاع قرار دادن این تحول مثبت صورت گرفته و ما مایل نیستیم که این مسائل حاشیه‌ای را مورد توجه قرار دهیم.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: غرامت
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی