تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 2023 April 29
کد خبر: ۲۴۳۱۰

راهنمای انتخاب مدل عینکی که به صورت شما می آید

اگر به دنبال یک راه حلی برای داشتن استایلی زیبا هستید؛ با انتخاب عینک مناسب فرم صورتتان می‌توانید این کار را انجام دهید،‌ ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم که با شناخت فرم صورت خود بتوانید بهترین فریم عینک را برای خود انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب مدل عینکی که به صورت شما می آید

به گزارش تلنگر؛‌ انتخاب کردن عینک آفتابی یا طبی بر اساس تعدادی قوانین و مراحل خاص صورت می گیرد که اول باید با شکل صورت خود را را بشناسید تا بتوانید فریم عینکی که با شکل صورت شما مطابقت دارد را انتخاب و خریداری کنید.

در ادامه این مقاله مراحل انتخاب یک فریم عینک مناسب برای صورت را گردآوری کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید:

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فریم عینک مناسب انتخاب کنید

در هنگام خرید عینک طبی و یا آفتابی باید به این نکات توجه کنید:

عینک شما باید با خصوصیت های فردی شما مطابقت داشته باشد به طور مثال اگر شما چشمانی رنگی دارید ترجیحا باید فریم عینک شما رنگی باشد.

فریم عینک باید متضاد با فرم صورت شما باشد. مثلا اگر صورتی به فرم مربعی دارید بهتر است فریم عینکی به شکل گرد انتخاب کند.

اندازه فریم باید هماهنگ با صورت باشد یعنی نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ. 

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

انواع فرم صورت و فریم متناسب با آن‌ها

اشکال صورت‌ اصولا ترکیبی از انواع مختلفی هستند که اصلی‌ترین آن‌ها به ۷ نوع زیر تقسیم می‌شود:

فرم صورت بیضی
فرم صورت مثلثی رو به بالا
فرم صورت مستطیل
فرم صورت مربعی
فرم صورت مثلثی رو به پایین
فرم صورت لوزی
فرم صورت گرد

فرم صورت بیضی شکل

صورت‌های فرم بیضی یکی از بهترین فرم‌های صورت هستند، زیرا که همه اجزای آن با هم در تناسب اند. این مدل صورت ها باید به دنبال فریم عینکی که عریض‌تر هستند باشند. همچنین فریم‌هایی که خیلی باریک و پهن می‌باشند نیز برای این افراد مناسب است.

مدل عینک‌های مناسب برای صورت‌های بیضی شامل عینک خلبانی، چند ظلعی، پروانه‌ای، مستطیل، کلاب مستر و عینک ویفری می‌باشد.

فرم صورت بیضی

ارتفاع صورت بیضی از عرض آن بیشتر است یعنی فاصله پیشانی تا چانه زیادتر از فاصله گونه تا گونه است و عرض پیشانی نیز بیشتر از چانه‌ها می‌باشد.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فرم صورت‌های مثلثی رو به پایین

اغلب مردم فرم صورت مثلثی رو به پایین دارند یعنی قسمت پیشانی پهن‌تر از چانه‌ها می‌شود. فریم عینک مناسب برای این افراد فریمی است که قسمت بالای صورت را پهن‌تر نشان ندهد. همچنین عینک‌هایی که بدون فریم هستند نیز مناسب می‌باشد. در هنگام انتخاب عینک فریم‌دار باید ترجیحا فریمی باریک را انتخاب کنید. مدل عینک‌های مناسب برای صورت‌های مثلثی رو به پایین شامل: کلاب مستر، خلبانی، فریم گربه‌ای، چند ظلعی و مستطیل شکل می‌باشد.

فرم صورت به شکل مثلثی رو به پایین

هنگامی که فرم صورت مثلث رو به پایین است یعنی طول پیشانی بسیار بیشتر از چانه و فاصله گونه تا گونه است.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فرم صورت‌های مستطیل شکل

افرادی که فرم صورت آن‌ها به شکل مستطیل است طول صورت بیشتر از عرض آن است و اصولا بینی‌های کشیده‌ای دارند. برای این که درازای صورت را کمتر کنید و آن را معمولی‌تر نشان بدهید باید فریمی را انتخاب کنید که پهنای بیشتری نسبت به ارتفاع آن داشته باشد.

نمونه‌ای از فریم‌های مناسب آن‌هایی هستند که پل کوتاه‌تری دارند که در نتیجه باعث کوچک نشان دادن بینی می‌شود و یا فریم‌هایی با دسته‌های زینتی و فانتزی. فریم عینکی که مناسب این افراد است شامل:عینک گرد، عینک بیضی، عینک چند ضلعی، عینک گربه‌ای، عینک خلبانی، عینک ویفری، عینک کلاب مستر و عینک پروانه‌ای می‌باشد.

فرم صورت به شکل مستطیل

طول صورت بیشتر از عرض صورت و فاصله گونه تا خط فک زیاد است که معمولا بینی آن‌ها کشیده‌تر است که باید عینکی با فریم عمق زیاد خریداری کنند که هر چه پل عینک کمتر باشد بینی را کوتاه‌تر از حد معمول خود نشان می‌دهد.

فرم صورت‌های مربعی شکل

صورت‌های مربعی شکل معمولا فک قوی و پهنی دارند و پیشانی آن‌ها نیز پهن‌تر از فرم‌های دیگر صورت می‌باشد. این افراد باید عینکی را انتخاب کنند که صورت را کشیده‌تر نشان دهد و همچنین پهنای آن باید از ارتفاع آن بلند‌تر باشد. عینک‌های بیضی و باریک هم نمونه‌های مناسب و خوبی می‌باشند. عینک‌هایی که برای صورت‌های مربعی مناسب است فریمی همچون: فریم گرد، فریم عینک ویفری، فریم کلاب مستر، فریم پروانه‌ای، فریم بیضی و فریم گربه‌ای مناسب می‌باشد.

فرم صورت مربعی

فرم صورت مربعی به گونه‌ای است که پیشانی تا گونه فاصله منظمی دارد و طول و عرض صورت با هم برابر است و مناسب‌ترین عینک برای این افراد فریمی است که عرض آن بیشتر از طول آن باشد.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فرم صورت‌های لوزی شکل

فرم این صورت‌ها به گونه‌ای است که بخش‌های بالایی و پایینی صورت باریک هستند و مقداری تو رفتگی دارند و در قسمت گونه‌ها کمی بیرون رفتگی دارد. بهترین نوع فریم عینک برای این افراد فریم گربه‌ای، فریم بیضی شکل و یا عینک بدون فریم می‌باشد.

فرم صورت لوزی

در فرم صورت لوزی شکل طول چشم‌ها از هم کمتر و خط فک باریک‌تر است و گونه‌ها پهن‌تر و عریض‌تر هستند که معمولا به صورت برجسته‌تری دیده می‌شود. عینک بدون فریم برای این فرم صورت‌ها مناسب‌تر می‌باشد.

فرم صورت‌های گرد

در فرم صورت‌های گرد خطوط خمیده‌تر و پهنای برابری دارند. برای این که صورت کشیده‌تر و باریک‌تر دیده شود باید عینک پل داری که کاملا مشخص باشد را خریداری کنید و یا عینک‌هایی که پهنای آن‌ها نسبت به ارتفاعشان بیشتر است را انتخاب کنید. نمونه‌های فریم عینک مناسب برای این شکل صورت شامل: فریم پروانه‌ای، فریم خلبانی، فریم مربعی و فریم مستطیل شکل می‌باشد.

فرم صورت گرد

در این فرم صورت عرض و ارتفاع آن با یکدیگر برابر است و معمولا پیشانی کوتاه و خط فک منحنی و بدون زاویه است. فریم عینک مناسب برای این افراد فریم زاویه‌دار و باریک می‌باشد.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فرم صورت‌های مثلثی رو به بالا

صورت‌های مثلثی رو به بالا چانه‌های پهن‌تر و پیشانی باریک‌تری دارند که فریم مناسب برای آن‌ها فریمی است که قسمت گونه‌ها را پهن‌تر نشان دهد و عینک‌هایی که دسته‌های تزئینی و یا فرم گربه‌ای دارند مناسب‌تر خواهند بود. همچنین عینک‌های مخصوص این فرم صورت شامل: فریم خلبانی، فریم چند ضلعی، فریم گربه‌ای، فریم مستطیلی و فریم مربع مناسب می‌باشد.

فرم صورت مثلث رو به بالا:

صورت‌های مثلث رو به بالا یا قلبی شکل معمولا پیشانی عریض‌تر و چانه‌های زاویه‌دارتری دارند و برای این افراد بهتر است عینک‌هایی با خط مستقیم را انتخاب نکنند.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

بررسی نهایی فرم صورت برای انتخاب فریم مناسب

برای این که یک عینک با فریم متناسب با صورت خود را انتخاب کنید باید به سه مورد، رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ مو نیز توجه داشته باشید.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

انتخاب فریم عینک بر پایه رنگ پوست

در هنگام انتخاب عینک، فقط شکل و حالت صورت تعیین کننده نیست و باید در کنار این موضوع به رنگ پوست نیز دقت داشته باشید تا بتونید بهترین و مناسب‌ترین فریم عینک رو که با ویژگی‌های ظاهری شما تناسب داره رو انتخاب کنید و بعد از عینک زدن، زیبایی و جذابیت شما بیشتر و بهتر دیده بشه.

معمولا رنگ پوست به دو دسته رنگ پوست آبی و صورتی (سرد) و رنگ زرد و هلویی (گرم) تقسیم می‌شود که حدود ۶۰ درصد مردم جهان صورتی با رنگ‌های سرد دارند. انتخاب رنگ فریم عینک باید از رنگ‌های مکمل رنگ صورت باشد.

انتخاب رنگ فریم عینک

بعد از اینکه خنک یا گرم بودن ته رنگ پوست خودتون رو تشخیص دادید می‌تونید بهترین و مناسب‌ترین رنگ رو برای فریم عینکتون انتخاب کنید و مورد استفاده قرار بدید.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

از بهترین رنگ‌های فریم عینک برای افرادی که آندرتون یا ته رنگ گرم دارند عبارتند از:

رنگ شتری
رنگ خاکی
رنگ طلایی
رنگ مسی
رنگ هلویی
رنگ نارنجی
رنگ مرجانی
رنگ سفید
رنگ قرمز اتشین
رنگ آبی گرم

از بهترین رنگ‌های فریم عینک برای افرادی که آندرتون خنک دارند عبارتند از:

رنگ مشکی
رنگ نقره‌ای
رنگ رزگلد
رنگ قهوه‌ای
رنگ آبی - خاکستری
رنگ آلویی
رنگ ارغوانی
رنگ صورتی
رنگ سبز یشمی
رنگ آبی

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

فریم عینک را متناسب با شخصیت و سبک زندگی خود انتخاب کنید

عینکی که استفاده می‌کنید، میتونه سبک زندگی و شخصیت شما رو بهتر نشون بده. مثلا می‌تونید از یک مدل فریم عینک مخصوص برای آخر هفته‌ها و دورهمی‌های دوستانه استفاده کنید و چهره دوست داشتنی‌تر و سرگرم کننده تری پیدا کنید.

برای روز‌های کاری و فعالیت‌های مهم از یک عینک ساده و متناسب با موقعیت شغلی خودتون استفاده کنید تا نشون بده که تمام توجهات شما به انجام فعالیتتون هست.

اگر مجبور به استفاده از عینک هستید، بهتره عینکی رو با رنگ دلخواه و مورد نظر خودتون انتخاب کنید تا احساس راحتی بهتری با عینک داشته باشید. علاوه بر این می‌تونید چند نمونه عینک با فریم‌ها متفاوت تهیه کنید و متناسب با روحیه و حال و هوایی که در هر موقعیت دارید، از عینک مناسبی هم استفاده کنید تا تمام جزئیات مربوط به چهره و استایلتون با همدیگه تناسب داشته باشند.

پیشنهاد میشه مد روز بودن فریم عینک رو در درجه دوم اهمیت قرار بدید و فریمی رو برای عینکتون انتخاب کنید که با حالت چهره و استایلتون تناسب داشته باشه. مد روز بودن اگرچه بسیار خوب و عالی هست، اما ممکنه مدل خاصی از فریم عینک فقط برای مدت کوتاهی ترند و پرطرفدار بشه و خیلی زود از مد بره و شما مجبور باشید برای مدت طولانی از عینکی استفاده کنید که دِمُده شده و دیگه جذابیتی هم نداره!

انتخاب فریم عینک بر اساس رنگ چشم

رنگ چشم برای انتخاب فریم عینک دومین نکته‌ای است که باید حتما به آن توجه داشت. کسانی که چشمانی رنگی دارند باید فریم عینک را در رنج همان رنگ چشمان خود انتخاب کنند. برای مثال اگر فردی چشمانی آبی دارد می‌تواند رنگ‌های بنفش، یاسی، طوسی و آبی را انتخاب کند. افرادی که چشم‌های قهوه‌ای دارند می‌توانند از فریم‌هایی با رنگ‌های خردلی، عسلی، قهوه‌ای و حتی مشکی را انتخاب و خریداری کنند.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

انتخاب فریم عینک بر اساس رنگ مو

رنگ مو به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شود که رنگ‌های بلوند صورتی، بلوند پلاتینه، پر کلاغی، سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز، دودی و قهوه‌ای جزو رنگ‌های سرد محسوب می‌شوند و رنگ‌های بلوند طلایی، نسکافه‌ای، قهوه‌ای، طلایی و هویجی نیز در رده رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند که بهتر است فریم عینک متناسب با رنگ مو باشد.

در اینجا شما با اصول و قواعدی که برای خرید یک عینک مناسب نیاز بود را خواندید و حالا باید یک عینکی متناسب با مشخصه‌های صورت خود انتخاب کنید مثلا اگر شما جزء افرادی هستید که رنگ پوست گرمی دارید باید فریمی با رنگ‌های خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ را انتخاب کنید و یا اگر رنگ پوست شما سرد است باید از رنگ‌های مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای، طوسی-آبی، صورتی، یشمی و کهربایی برای فریم عینک خود انتخاب کنید.

 

برای افرادی که پوست سبزه‌ای دارند چه رنگ فریم عینکی بهتر است؟

فریم‌هایی به رنگ خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ انتخاب‌های زیبا و مناسبی برای پوست‌های سبزه می‌باشند.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

برای صورت‌های کشیده چه مدل فریم عینکی باید بخریم؟

باید عینک پهن و بزرگ بگیرید که کشیدگی صورت را پنهان کند. مدل‌هایی که پل کوتاهی دارند هم خوب هستند، زیرا بینی را کوتاه‌تر نشان می‌دهند. همچنین، عینک‌هایی که دسته‌های زینتی دارند هم پهنای صورت را کمتر می‌کنند و در نتیجه برای صورت‌های کشیده مناسب هستند.

متناسب بودن واقعا مهم است

شما برای مدت کوتاهی در فروشگاه هستید تا وسیله‌ای را بخرید که به طور متوسط به مدت ۱۶ ساعت در روز و دست کم ۲ سال بپوشید. پس راحت از آن عبور نکنید.

مهم است که این راه حل‌ها را بررسی کنید که به شما کمک می‌کند عینک مناسب را انتخاب و راحتی خود را در طول روز تضمین کنید.

۱. تناسب بینی

برای اینکه عینک در محل درست بایستد، قطعا به چیزی احتیاج دارد که بتواند آن را نگه دارد. حواستان باشد اگر این علائم را دیدید، در انتخابتان تجدید نظر کنید:

عینک از بینی شما سر می‌خورد.

عینک علائم سرخی روی پل بینی بر جای می‌گذارد.
مژه‌هایتان با شیشه برخورد می‌کنند.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

۲. از امتحان کردن و تکان دادن عینک خجالت نکشید

سر خود را به جلو خم کنید و سپس تکان دهید. عینک‌های مناسب نباید به پایین بلغزند.

اگر یک عینک در تست لرزش شکست خورده است، نشانه خوبی است تا بفهمید این عینک در سراسر عمرش از روی بینی شما لیز خواهد خورد. تصور کنید حالا که پوست بینی خشک است، عینک سر می‌خورد، اگر روزی عرق کرده باشید این ماجرا کابوس خواهد بود!

۳. به فشار روی گوش‌ها و گیجگاه توجه کنید

عینک را روی چشم خود قرار داده و به میزان فشاری که ایجاد می‌کند، توجه کنید. فقط نیفتادن عینک در اثر لرزش، برای خرید یک عینک کافی نیست. گاهی ممکن است عینک بیش از حد محکم باشد و فشار ایجاد کند. اگر حتی کمی فشار احساس کنید، در خریدتان تجدیدنظر کنید.

کمی سخت گیری در این مورد بد نیست!

راهنمای انتخاب عینک آفتابی و طبی می‌گوید، اگر عینک با فریم بزرگ انتخاب کردید یا یک پل بینی کوتاه دارید، شیشه عینک ممکن است پیوسته در برخورد با گونه‌های شما باشد. این حالت ممکن است در ابتدا چندان ناخوشایند به نظر نرسد، اما در دراز مدت ناراحتی ایجاد می‌کند. مخصوصاً وقتی:

در اثر خنده گونه هایتان با بالا حرکت می‌کنند.

آرایش شما را خراب می‌کند.

شیشه بخار می‌کند.

پس مطمئن شوید که عینک شما روی گونه‌های شما قرار نمی‌گیرد.

تماس با مژه‌ها

این بدین معناست که احساس کنید مژه‌های شما به شیشه برخورد می‌کنند. البته یادتان باشد که لنز‌های طبی می‌توانند ضخیم‌تر باشند، و از شیشه‌های موجود در فروشگاه به مژه هایتان نزدیک‌تر باشند.

چه مدل عینکی به چه فرم صورتی می آید؟

مرحله ۴: خودتان را به یک عینک بد راضی نکنید

خرید و انتخاب عینک می‌تواند کار سختی باشد و ممکن است وسوسه شوید که خرید را نیمه کاره رها کنید. اما برای خودتان تکرار کنید که هیچ وسیله‌ای برای شما مهم‌تر از عینکتان نیست. در حقیقت شما با عینکتان جهان را می‌بینید.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: عینک آفتابی
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی