تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 May 24
کد خبر: ۲۴۶۱۳

مرحله جدید جنگ روسیه و اوکراین شروع می شود

زلنسکی در نوار ویدئویی که روز دوشنبه در قطار ضبط شد، گفت: "سلاح های بیشتری در راه هستند. او سپس مروری بر نشست آتی ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی کرد.

مرحله جدید جنگ روسیه و اوکراین شروع می شود

به گزارش تلنگر؛ بعد از تصرف باخموت، جنگ روسیه و اوکراین وارد مرحله جدیدی شده است. در حالیکه اکنون روسیه امیدوار است بتواند تا نزدیکی کی‌یف برسد، غرب آماده کمک‌های بیشتر به اوکراین است و با اعطاء جنگنده‌های آمریکایی به اوکراین، ممکن است معادلات پوتین به هم بریزد.

الجزیره قطر در گزارش اخیرش مروری بر آخرین تحولات میدانی جنگ اوکراین داشته است.

جنگ شعله ور می شود

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بار دیگر مدعی شد که مقاومت در شهر باخموت همچنان وجود دارد؛ شهری که مسکو پس از ۲۲۴ روز درگیری، کنترل کامل آن را به دست آورد و آن را هم رسما اعلام کرد. آندری یوسف، سخنگوی اطلاعاتی اوکراین گفته که دو لشکر ضد کرملین موسوم به "ارتش آزادی روسیه" و "ارتش داوطلب روسیه" در حال انجام عملیاتی در داخل بلگورود هستند تا منطقه‌ای امنیتی برای حفاظت از غیرنظامیان اوکراینی ایجاد کنند. یوسف افزود ناآرامی علیه ارتش روسیه، نه تنها در منطقه بلگورود، بلکه در تمام سرزمین‌های روسیه افزایش خواهد یافت.

در همین رابطه، ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار استان بلگورود روسیه گفته که در نتیجه حمله یک گروه خرابکار اوکراینی به این منطقه مرزی ۸ نفر مجروح شدند. او همچنین از فعال شدن سیستم عملیات ضد تروریسم در بلگورود خبر داد. فرماندار بلگورود گفت: "یک گروه خرابکار از ارتش اوکراین وارد منطقه گریگورون شده است. نیرو‌های مسلح روسیه تمام اقدامات لازم را انجام می‌دهند. دشمن را از بین می‌بریم.

مرحله جدید جنگ روسیه و اوکراین شروع می شود

گلادکوف در حساب تلگرامی خود نوشت: " بخش بزرگی از مردم، منطقه مورد نظر را ترک کرده اند. ما با وسایل حمل و نقل خود به کسانی که وسیله حمل و نقل ندارند کمک می‌کنیم. " وی ابراز امیدواری کرد که "سربازان به زودی ماموریت خود را به پایان رسانده و دشمن را نابود کنند. "

سلاح‌ها در راه هستند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پس از پیوستن به نشست گروه ۷ در ژاپن و سفر به عربستان سعودی برای شرکت در نشست اتحادیه عرب، به اوکراین بازگشت. زلنسکی در نوار ویدئویی که روز دوشنبه در قطار ضبط شد، گفت: "سلاح‌های بیشتری در راه هستند. "

او سپس مروری بر نشست آتی ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، داشت و گفت: "ما هر کاری از دستمان بر آید انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که تصمیمات اجلاس ناتو همان تصمیماتی هستند که برای ما کارساز خواهند بود. " وی افزود: "هر بار کمک‌های بیشتری برای اوکراین ارسال خواهد شد. این کمک‌ها در زمینه دفاع هوایی، توپخانه، فناوری زرهی، مهمات و آموزش پرسنل خواهند بود. "

زلنسکی همچنین از پدافند هوایی اوکراین که به گفته وی ۲۵ پهپاد رزمی روسیه را سرنگون کرده است، تمجید کرد. با این حال، اوکراین موفق به سرنگونی تمام موشک‌های روسیه نشده و به این خاطر، کی‌یف به بهبود سیستم دفاع هوایی خود ادامه خواهد داد.

شایان ذکر است که ایالات متحده در جریان اجلاس سران گروه ۷ در ژاپن، به آغاز آموزش خلبانان اوکراینی و اعطاء جنگنده‌های آمریکایی "اف-۱۶" چراغ سبز نشان داد. اوکراین از متحدان خود خواسته بود که جنگنده‌های مدرن، به ویژه F-۱۶ آمریکایی را جهت جایگزینی هواپیما‌های قدیمی میگ شوروی و سوخو، به کی‌یف بفرستند.

ویرانه‌ای به نام باخموت؛ شهر به دست روسیه افتاد؟

زلنسکی گفت که درگیری در شهر باخموت شرقی، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که روسیه اعلام کرد نیروهایش کنترل کل شهر را پس از ماه‌ها درگیری به دست گرفته اند. هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین اوایل دوشنبه در تلگرام نوشت: نیرو‌های ما در حال کنترل برخی بخش‌ها در باخموت هستند. نبرد در اطراف تپه‌های شمال و جنوب شهر ادامه دارد. مالیار گفت که روس‌ها در حال آوردن نیرو‌های ذخیره خود به شهر هستند.

منطقه باخموت دونتسک ماه هاست که درگیر جنگی خونین است. در آغاز هفته جاری، مسکو کنترل کامل خود بر این شهر به شدت ویران شده را اعلام کرد. زلنسکی به سرعت این مساله را انکار کرد با این حال، این مساله توسط روسیه بار‌ها تکرار شد. تسخیر باخموت اولین پیروزی بزرگ مسکو در مبارزات بیش از ۱۰ ماهه برای تصرف دونتسک است.

بسیاری معتقدند اشغال این شهر، راه روسیه را به سایر مناطق شرقی باز می‌کند و می‌تواند راه هجوم به کی‌یف را هم باز کند. با این حال، تحلیلگران نظامی معتقدند اگرچه باخموت اهمیت استراتژیک بسیار زیادی دارد، اما اشغال آن به معنی پایان کار نیست و بعید است کلید حمله به مناطق بزرگتر و به خصوص پایتخت باشد.

انتهای مطلب/ی.ن

برچسب ها: جنگ اوکراین
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی