تاریخ انتشار: ۱۹:۴۷ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 11
کد خبر: ۵۴۲۹

حجت‌‌الاسلام قائم‌مقامی: احمدی‌نژاد سقوط کرده

حجت‌‌الاسلام والمسلمین قائم‌مقامی گفت: ما نباید خطاهای آقای احمدی‌نژاد را به‌گونه‌ای نقد و تحلیل کنیم که حاصلش این باشد که سران فتنه حرفشان درست بوده، اصلاً چنین چیزی نباید باشد
حجت‌‌الاسلام قائم‌مقامی: احمدی‌نژاد سقوط کرده

 به گزارش تلنگر، مواضع و رفتارهای اخیر محمود احمدی‌نژاد که بعضاً به‌بهانه مبارزه با ظلم و فساد همراه است مورد اعتراض حامیان دولت نهم و دهم قرار گرفته است؛ تا حدی که 43 عضو کابینه دولت نهم و دهم در اعتراض به عملکرد وی، بیانیه‌ای صادر کرده و نسبت به مصادره خدمات دولت نهم و دهم هشدار دادند؛ بر همین اساس و برای بررسی بیشتر رفتارهای محمود‌ احمدی‌نژاد با حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمد قائم‌مقامی که از جمله علمای حامی احمدی‌نژاد محسوب می‌شد و تا چند وقت اخیر نیز کنار وی در مراسمات مختلف حضور داشت به گفت‌وگو نشستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قائم‌مقامی در این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه احمدی‌نژاد در مسیر درستی برای پیگیری مطالبات خود حرکت نمی‌کند، گفت که نمی‌توان و نباید از سقوط او خوشحال بود و خطاهای وی نباید منجر به تبرئه فتنه‌گرانی شود که مدعی هستند رئیس‌جمهور سابق را بیش از همه می‌شناختند، در عین حال درخواست احمدی‌نژاد از مقام معظم رهبری را بدتر از درخواست سران فتنه برای ابطال انتخابات می‌داند.

متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

هرچند به‌لحاظ ظاهری و زبانی آقای احمدی‌نژاد، ظلم و فساد موجود را برآمده از ذات انقلاب و نظام اسلامی نمی‌داند لکن مع‌الاسف ایشان در قضایای اخیر به‌نحوی برخورد کردند که نمی‌توانیم او را در زمره صاحبان رویکرد مسئولانه، انقلابی و ولایتمدارانه در برابر مفاسد قلمداد کنیم

 آقای احمدی‌نژاد به‌بهانه مبارزه با ظلم و فساد، ارکان نظام را به فساد متهم می‌کند، نظرتان درباره رویکرد اخیر ایشان چیست؟

قائم‌مقامی: در مورد ایشان جای بحث‌های مختلفی است و از جهات مختلف می‌شود گفتگو کرد. بله، ایشان در درون نظام، ظلم و فساد می‌بیند اعم از آن‌که آنچه را ایشان می‌بیند واقعاً ظلم و فساد باشد یا به‌نظر ایشان این‌گونه است به‌هرحال رویکرد ایشان نقد و اعتراض به ظلم و فساد است و هرچند به‌لحاظ ظاهری و زبانی آقای احمدی‌نژاد، ظلم و فساد موجود را برآمده از ذات انقلاب و نظام اسلامی نمی‌داند لکن مع‌الاسف ایشان در قضایای اخیر به‌نحوی برخورد کردند که نمی‌توانیم او را در زمره صاحبان رویکرد دوم که رویکردی مسئولانه، انقلابی و ولایتمدارانه در برابر مفاسد دارند قلمداد کنیم و با تأسف باید بگوییم که ایشان مقداری به رویکردی که غلط و انحرافی است نزدیک شده‌اند و در عین حال نیز نمی‌توان ایشان را کاملاًَ اهل رویکرد انحرافی دانست.

به‌هرحال وضعیت ایشان مقداری بحرانی و خطرناک است و می توانیم بگوییم بر مرزی حرکت می‌کند که یک سمتش پرتگاه و سقوط است و سمت دیگرش نجات و صواب است. سخن این است که وقتی شما مظالمی را می‌بینید که همه می‌بینند و نمی‌شود آن‌ها را انکار کرد، باید چگونه برخورد کرد، آیا برخورد این گونه است که ما آرام آرام و بعد شدیدتر خودمان را از نظام و ولایت منقطع کنیم و ولی فقیه را مقصر بدانیم و مانند برخی عوام الناس یاشیم که بگوییم چرا ولی فقیه امر نمی‌کند که این مفاسد برطرف شود و ندانیم که اگر حتی پیامبر اکرم(ص) در مقام حکومت باشند لکن به‌قدر کافی یاور و ناصر نداشته باشند و شرائط مهیا نباشد نمی‌توانند برخی مفاسد را ریشه‌کن نمایند که البته این نتوانستن دلیلش نقص پیامبر(ص) نیست که به‌قدر ذره‌ای در وجود مبارکش نقص نیست بلکه دلیل این نتوانستن همان نقص در قابلیت و ظرفیت در حوزه مردم و نخبگان است.

آیا احمدی‌نژاد به‌خاطر نمی‌آورد که در سال 88 چگونه جریان مخالف دولت نهم و مخالف شخص ایشان که معتقد بود به‌هیچ‌وجه این دولت نباید تکرار شود، از رهبری درخواست می‌کرد که با ابطال انتخابات موافقت کند

در این‌جا راهکار مقابله با بدی‌‌ها و ناهنجاری‌ها یاری رساندن به مقام ولایت است تا ولی امر دستش برای اجرای عدالت و اجرای احکام خداوند بازتر شود زیرا که می‌دانیم این مقام به‌گونه‌ای است که حتی پس از قرار گرفتن در مسند حکومت می‌تواند در مواردی مقبوض الید باشد و بسط ید این مقام بستگی کامل به میزان قابلیت و نصرت عمومی و نصرت نخبگان دارد. این مطلبی است که مؤمنین عادی آن را با فطرت خود درک می‌کنند و جای تأسف دارد که شخصیتی مانند آقای احمدی‌نژاد که از شخصیت‌های برجسته نظام و انقلاب هستند و امیدوارم که همچنان این گونه باقی بمانند از این نکته غافل باشند و ندانند که ولی فقیه این گونه نیست که هرکاری را دلش می‌خواهد یا دیگران دلشان می‌خواهد انجام دهد. آیا ایشان به‌خاطر نمی‌آورد که در سال 88 چگونه جریان مخالف دولت نهم و مخالف شخص ایشان که معتقد بود به هیچ وجه این دولت نباید تکرار شود، از رهبری درخواست می‌کرد که با ابطال انتخابات موافقت کند که متأسفانه خطا و انحراف بسیار بزرگی بود که منجر شد به فتنه سال 88 که هنوز نظام دارد آسیب‌های آن را تحمل می‌کند. در آن ماجرا کسانی به‌غلط از رهبری می‌خواستند که "چون شما رهبر و حاکم هستید و قدرت دارید انتخابات را ابطال کنید تا مانع شوید از این‌که چنین شخصی بار دیگر به ریاست جمهوری برسد".

 در این زمان نیز مثلاً آقای احمدی‌نژاد به رهبری نامه می‌نویسد و درخواست می‌کند که باید ریاست دو قوه عزل شوند آیا این‌کار همانند درخواست فتنه‌گران برای ابطال انتخابات نیست؟

قائم‌مقامی: این بدتر از آن است با این تفاوت که به‌خلاف مطالبه ابطال انتخابات مطلقاً بدون پشتوانه و عقبه است و در نتیجه بیشتر به شوخی شبیه است و به هرحال سخن غلط و بی‌معنائی است انگار ولی فقیه می‌تواند هرکاری انجام دهد بنابراین هم درخواست ابطال انتخابات غلط بود و هم این درخواست غلط است. در این مورد ایشان در یک موضوع قضائی احساس می‌کند که ظلمی واقع شده و این می‌تواند اعم باشد از آن‌که واقعاً ظلمی اتفاق افتاده یا ایشان این گونه می‌پندارند در هر دو حال نحوه صحیح مقابله با ظلم واقعی یا پنداری این نبود که ایشان انجام داد زیرا که در این نظام هیچ یک از مقامات دائمی نیست بلکه زمان‌دار و محدود است و جهان نیز به پایان خود نرسیده و شخصی که درون نظام و درون سیستم قرار دارد می‌تواند با راهکارهای قانونی و با صبوری و متانت برای تغییر و اصلاح آنچه آن را ظلم و ناهنجاری می‌داند فعالیت نماید نه این‌که وقتی عدم ورود مستقیم رهبری به موضوع خاصی را مشاهده کرد فریاد بزند و تحصن کند و مرتکب برخی رفتارهای ساختارشکنانه شود. در این نظام کسی اعلام پادشاهی نکرده و عالی‌ترین مقام نظام که همان مقام ولایت است، دائمی نیست بلکه مادامی است و مادام که شرائط ولایت باقی باشد، شخص در این مقام قرار دارد و خدای نکرده به‌محض از دست رفتن شرائط خود به خود از مقام عزل می‌شود، بنابراین در این نظام که مبنایش علاوه بر ولایت الهی، جمهوریت و دموکراسی واقعی است همواره امکان تغییر و اصلاح به‌صورت قانونی و خردمندانه وجود دارد و نیازی به رفتارهای ساختارشکنانه و گرفتن ژست‌های اپوزیسیونی نیست.

تسنیم: اخیراً تعداد 43 نفر از وزرا و مدیران دولت‌های گذشته نامه‌ای نوشتند به رئیس جمهور سابق که "ما به‌خاطر نظام و رهبری و انقلاب با شما همکاری کردیم و آن خدمات برای جریان انقلاب است و شما نباید آن را مصادره کنید."، تحلیل شما از این نامه چیست؟

ما نباید حقانیتی را که در سال 84 و با آمدن دولت نهم و سپس دهم اتفاق افتاد نادیده بگیریم و بگوییم که اصل آن اشتباه بوده است

قائم‌مقامی: دیدگاه این 43 نفر درست است و مسئله مهم این است که به‌واسطه اشتباهات آقای احمدی‌نژاد که امیدوارم برطرف شود و ایشان به اصول و مبانی انقلاب برگردند، ما نباید حقانیتی را که در سال 84 و با آمدن دولت نهم و سپس دهم اتفاق افتاد نادیده بگیریم و بگوییم که اصل آن اشتباه بوده است. نخیر، ما همچنان معتقدیم که اتفاق سال 84 و رأی مردم به آقای احمدی‌نژاد و آمدن آن دولت، امر بسیار خوب و صحیحی بود، نگاه بنده در این مورد نگاه جریانی است و نه نگاه به فرد یعنی جریان درستی آمد که اقتضای انقلاب بود. انقلاب بعد از یک دوره فترت نسبی در عرصه مدیریت و فاصله گرفتن از اصول و مبانی که اوجش دوران موسوم به اصلاحات بود که در آن رسماً دم از حاکمیت دوگانه و ضرورت یگانه کردن آن با حذف ولایت و اسلام از حکومت و تغییر قانون اساسی زده می‌شد، در این شرائط انقلاب از خودش دفاع کرد. من همیشه گفته‌ام و باز هم می‌گویم که آمدن دولت نهم در واقع نشان دفاع انقلاب از خودش بود که با آمدن جریان انقلابی و ساده‌زیست و مردمی و خدوم و یگانه‌سازی حکومت از طریق حذف جریان غربگرا، نشاط و سرزندگی به انقلاب بازگشت و منشأ اتفاقات بزرگی در منطقه و جهان شد.

 برخی می‌گویند حامیان آقای احمدی‌نژاد اعم از علما و دیگرانی که سال 84 و 88 از ایشان حمایت کردند باید عذرخواهی کنند، نظرتان دراین‌باره چیست؟

قائم‌مقامی: این سخن اشتباه بسیار بزرگی است و مؤمنین انقلابی باید مراقب باشند در تحلیل‌ها و تفسیرها و نقدهائی که به آقای احمدی‌نژاد وارد است اصل مطلب را که ضرورت آمدن آن دولت بود مورد نقد و انکار قرار ندهند. باید نقد آقای احمدی‌نژاد عالمانه و مسئولانه صورت پذبرد که همراه باشد با دفاع از آمدن آن جریان.

یعنی حمایت آن موقع از آقای احمدی‌نژاد درست و به‌حق بوده؟

قائم‌مقامی: بله. درست و به‌حق بوده و الآن هم کار آن موقع را تأیید و حمایت می‌کنیم هرچند در دولت‌های نهم و دهم خطاهائی نیز وجود داشت که باید مورد نقد و بررسی قرار گیرد از جمله تنش میان قوه مجریه و سایر قوا که امری بسیار منفی بود و نیز عدم‌همراهی آقای احمدی‌نژاد در ماجرای سوریه که متأسفانه ایشان همراهی لازم را نداشتند و خود دارای استدلال دیگری بودند ولی به‌هرحال خدمات بزرگی صورت پذیرفت و استانداردهای مدیریت انقلابی و جهادی به‌گونه‌ای ارتقاء یافت که می‌توان گفت اگر برخی جنبه‌های مثبت مانند اشرافیت‌ستیزی مسئولین و ساده‌زیستی و مردمی بودن آنان که از شاخصه‌های دولت‌های نهم و دهم بود در دولت‌های بعدی مقداری تداوم یافت به‌برکت آن دوره و عدم امکان پائین‌تر آمدن از آن استانداردها بود.

نقد آقای احمدی‌نژاد باید هوشمندانه، محققانه و مسئولانه باشد به‌گونه‌ای که هرگز به تبرئه کسانی که در سال 88 مرتکب آن جرم و فساد بزرگ شدند، منجر نشود

ما نباید خطاهای سابق و لاحق آقای احمدی‌نژاد را به‌گونه‌ای نقد و تحلیل کنیم که حاصلش این باشد که سران فتنه حرفشان درست بوده، اصلاً چنین چیزی نباید باشد مثلاً اخیراً یکی از برادران متعهد و انقلابی در مورد آقای احمدی‌نژاد گفته بودند که "فلانی [یعنی یکی از سران فتنه 88] باطن ایشان را می‌شناخت و ما نمی‌دانستیم" که این سخن نادرست است زیرا که براین‌سیاق می‌توان گفت مقام معظم رهبری خیلی قبل‌تر باطن آن آقا را می‌دانست لکن برای ممانعت از روی کارآمدن او دست به شورش و فتنه نزد. می‌خواهم بگویم که نقد آقای احمدی‌نژاد باید هوشمندانه، محققانه و مسئولانه باشد به‌گونه‌ای که هرگز به تبرئه کسانی که در سال 88 مرتکب آن جرم و فساد بزرگ شدند، منجر نشود.

 از سقوط آقای احمدی‌نژاد باید ابراز خوشحالی کرد؟

قائم‌مقامی: ابراز خوشحالی در این مورد قطعاً غلط است زیرا ما در مورد یک برادر دینی و انقلابی که درون نظام بوده و هنوز هم علی‌رغم برخی لغزش‌ها از نظام خارج نشده و امید است که هرگز خارج نشود و بر مرزی حساس حرکت می‌کند که یک سمتش سقوط و سمت دیگرش نجات است، وظیفه داریم که دعا کنیم و کمک کنیم که این برادر سقوط نکند و بدتر نشود. بنده متأسف هستم نسبت به دیدگاه‌هایی که چه در زمان دولت ایشان و چه الآن دائماً میل دارد به این‌که ببیند ایشان کاملاً از نظام خارج شده است. در این مورد نباید خوشحال بود بلکه باید تلاش و کوشش کرد البته تا جایی که خود شخص بخواهد که این اتفاق نیفتد، در این مورد بهترین الگو، رفتار مقام معظم رهبری است که با ایشان و قبلاً با کسان دیگر با مدارای بسیار همراه با هدایت و نصیحت رفتار کرده‌اند، مدارایی که از دیانت و عقلانیت ناشی می‌شود. همین که ایشان حکم می‌دهند که برود به تشخیص مصلحت که این نگاه بسیار درست و اصلاح‌کننده‌ای است.

شما از کسانی بودید که در دولت آقای احمدی‌نژاد با ایشان ارتباط داشتید و در جلسات مختلفی شرکت می‌کردید. بعد از پایان دولت هم در برخی محافل کنار ایشان حضور داشتید، شما را طرفدار آقای احمدی‌نژاد می‌دانند، این ارتباط شما چقدر است؟

ما چک سفیدامضاء به کسی نداده بودیم و نمی‌دهیم زیرا که چک سفیدامضاء را نمی‌شود به کسی جز به مقام ولایت داد

قائم‌مقامی: نگاه ما در این مورد نگاه کسانی بود که ایشان را به‌شرط انقلاب و به‌شرط ولایت قبول داشتند و قبول دارند به‌تعبیر دیگر ما چک سفیدامضاء به کسی نداده بودیم و نمی‌دهیم زیرا که چک سفیدامضاء را نمی‌شود به کسی جز به مقام ولایت داد. اگر ولایت کسی بر شما ثابت شد که ثبوت آن نیز جنبه عقلی دارد و همراه است با نظارتی مستمر که آیا این شخص همچنان ولی است یا خیر، می‌توانید و باید به او چک سفیدامضاء بدهید یعنی که من در هرمورد تابع و مرید شما هستم و ملاک‌ها را از شما اخذ می‌کنم و اما به کسی که ولایتش ثابت نیست نمی‌توان چک سفیدامضاء داد و علی‌الاطلاق از او حمایت کرد که متأسفانه یکی از اشکالات جریان انحرافی پیرامون ایشان این بود که القا می‌کرد باید احمدی‌نژاد به‌صورت مطلق مورد تبعیت و پذیرش قرار گیرد و این یعنی تطبیق ولایت مطلقه با ایشان که اشتباه بزرگی است. به‌هرحال انسان در برخورد با مظالم و مفاسد درون نظام باید مراقب باشد و این مفاسد را از اصل نظام جدا کند و همراه ولایت در برابر آن‌ها بایستد.

/تسنیم 

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی