تاریخ انتشار: ۱۷:۵۵ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 12
کد خبر: ۵۴۶۵

۶ علامت که نشانه بیماری قلبی است

سلامت قلب اهمیت بالایی دارد و علائم آشکاری وجود دارند که نشان دهنده مشکلات قلبی است.
۶ علامت که نشانه بیماری قلبی است
به گزارش تلنگر،  در کشور‌های غربی یک چهارم آمار مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی -عروقی است، در نتیجه، حفظ سلامتی قلب اهمیت زیادی دارد؛ متأسفانه بسیاری از افراد تا زمانی که تجربه سکته قلبی ندااشته باشند به مشکلات خود در این زمینه پی نمی‌برند ؛ ما نمی‌توانیم به طور مستقیم قلب خود را مشاهده کنیم، اما تعدادی علائم آشکار خارجی وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده مشکلات قلبی باشند؛  این علائم عبارت‌اند از:

 چین‌وچروک نرمه گوش

یکی از علائم خارجی چین‌وچروک بر روی نرمه‌های گوش است که با نام علامت فرانک شناخته می‌شود؛  مطالعات گذشته نشان می‌دهند که رابطه‌ای بین چروک آشکار بر روی نرمه گوش و افزایش ریسک تصلب شریان وجود دارد البته هنوز دلیل این رابطه مشخص نشده است.

 برآمدگی‌های چربی

یکی از علائم خارجی دیگر برآمدگی‌های چربی زردرنگ هستند که بر روی آرنج، زانو‌ها یا پلک‌های چشم ظاهر می‌شوند ؛  این برآمدگی‌ها به خودی خود خطرناک نیستند، امامی‌توانند نشانه مشکلات بزرگ‌تری باشند ؛ این برآمدگی‌ها بیشتر در افرادی که  بیماری‌های  ژنتیکی خاص دارند مشاهده می‌شوند  این افراد دارای سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین یا همان کلسترول بد هستند سطح کلسترول به قدری بالا است که در پوست رسوب می‌کند متأسفانه، این رسوب‌های چربی در شریان‌های تغذیه‌کننده قلب نیز قرار می‌گیرند.

چماقی شدن ناخن‌های انگشت

پدیده‌ای شناخته شده با نام چماقی شدن ناخن می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات قلبی باشد؛  در این پدیده ناخن‌ها به دلیل تولید مقدار بیشتری از بافت تغییر شکل می‌دهند و ضخیم‌تر و پهن‌ترمی‌شوند این تغییرات معمولاً بدون درد هستند و در هر دو دست مشاهده می‌شوند در این وضعیت خون اکسیژن‌دار به طور مناسب به ناخن‌ها نمی‌رسد که  در نتیجه، سلول‌ها فاکتور رشدی را برای برطرف کردن مشکل تولید می‌کنند.

هاله اطراف عنبیه

ممکن است رسوب‌های چربی در داخل چشم در قالب یک حلقه خاکستری خارج از عنبیه مشاهده شوند  این حلقه تداخلی در بینایی ایجاد نمی‌کند ؛ تقریباً ۴۰ درصد از افراد بالای ۴۰ سال و ۷۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال این هاله را در چشم‌های خود دارند  وجود این حلقه چربی با فاکتور‌های بیماری قلبی-عروقی مرتبط شناخته شده است.

 التهاب لثه و دندان‌های لق

سلامت دهان نیز می‌تواند وضعیت قلبی-عروقی شما را پیش‌بینی کند. دهان پر از باکتری خوب و بد است. باکتری بد می‌تواند از دهان وارد جریان خون شود و در رگ‌های خون التهاب ایجاد کند این موضوع می‌تواند به بیماری قلبی-عروقی منجر شود.

 لب‌های آبی

رنگ لب‌ها نیز به عنوان یکی از معیار‌های دیگر برای سلامتی در نظر گرفته می‌شود ؛ لب‌ها معمولاً قرمز هستند  اما مشکلات قلبی می‌توانند باعث آبی شدن رنگ لب‌ها شوند، زیرا سیستم قلبی-عروقی نمی‌تواند خون اکسیژن‌دار را به بافت‌ها برساند.


منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی