تاریخ انتشار: ۰۱:۰۹ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 14
کد خبر: ۵۵۲۴

ایران به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل انتخاب شد

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی به مدت سه سال به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد انتخاب شد
ایران به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل انتخاب شد
به گزارش تلنگر؛ با رای ۱۷۵ کشور عضو سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی به مدت سه سال به عضویت «شورای اقتصادی و اجتماعی» آن سازمان موسوم به اکوسوک انتخاب شد.

اکوسوک، یکی از ارکان شش گانه سازمان ملل متحد است که در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی بین‌المللی نقش دارد. این شورا در حوزه­‌های یاد شده به هماهنگی، بازبینی و ارزیابی سیاست­‌های بین­ المللی، ایجاد تعامل و گفتگو میان اعضاء و ارائه توصیه به مجمع عمومی و آژانس‌های تخصصی مرتبط می ­پردازد.

اکوسوک در نظام توسعه­‌ای سازمان ملل متحد جایگاه مهمی دارد. تشکیل کنفرانس‌های بین المللی در موارد ضرورت، تدوین پیش‌نویس کنوانسیون‌ها برای ارائه به مجمع عمومی، ارائه توصیه با هدف تقویت همکاری‌ها در موضوعات اقتصادی و اجتماعی بین­ المللی و ایجاد ترتیبات مشورتی با سازمان­‌های مردم نهاد از جمله وظایف این رکن ملل متحد است.

اکوسوک ۵۴ عضو دارد که به مدت سه سال و از طریق آرای کلیه اعضاء در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای عضویت در این نهاد انتخاب می‌شوند. هر ساله دوره عضویت یک سوم اعضای این نهاد، یعنی هجده کشور به پایان می‌رسد و اعضای جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند.

در جریان انتخابات روز چهارشنبه در نیویورک، علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، هفده کشور دیگر از جمله مصر، کنیا، پاکستان، برزیل، ارمنستان، اوکراین، کانادا، ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و ترکمنستان نیز برای عضویت در اکوسوک انتخاب شدند.

آخرین باری که کشورمان در این نهاد سازمان ملل متحد عضویت داشت به سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ میلادی بر می‌گردد.  آرای آمریکا و عربستان سعودی از جمهوری اسلامی کمتر بود. اکوسوک رکن مهم چهارم سازمان ملل است.

/باشگاه خبرنگاران جوان 
ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی