تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
کد خبر: ۵۶۱۷

توت فرنگی های کرستانی

سری به استان کردستان زدیم تا یکی دیگر از جذابیت های بهاری را در این استان به تماشا بنشینیم. برداشت توت فرنگی را در میان طبیعت چشم نواز این منطقه دیدیم و با مردم زحمتکش کُرد، کمی گرم گرفتیم. همچنین تا حدودی با نحوه کاشت و برداشت توت فرنگی های خوشمزه آشنا شدیم.
 هر زمانی از سال، می توان بهانه ای برای لذت بردن از طبیعت پیدا کرد؛ اما بهار، این پادشاه فصل ها، جور دیگری رخ می نماید. گل ها شکفته می شوند و سراسر دنیا به رنگ های زیبا مزین می شود و باران های بهاری لحظات خوشایندی برای مان پدید می آورند. با این همه، نمی توان از میوه های خوشمزه فصل اول سال، حرفی به میان نیاورد؛ گوجه سبز، درختان توت در هر گوشه شهر، چغاله بادام و البته، گل سر سبدشان، توت فرنگی.

بر اساس آماری که در سال ۱۳۹۵ داده شد، حدود ۸۰ درصد توت فرنگی ایران، در استان کرستان تولید می شود؛ که در این میان بیشترین مزارع توت فرنگی در شهرستان های سنندج، کامیاران و سروآباد قرار دارند.

بد نیست بدانید در کشت توت فرنگی، دو الگوی خاص بیشتر مورد توجه قرار دارند؛ کاشت یک ساله و چند ساله. اما ایرادهای بی شماری به کاشت چندساله وارد است چرا که محصول در سال های آخر برداشت، دیگر آن کیفیت گذشته را ندارد. میوه ها ریزتر شده و آفت ها نیز، صدمه های قابل توجهی به مزارع وارد می کنند. برای همین، کاشت یک ساله، توجه تولیدکنندگان توت فرنگی را بیشتر به خود جلب کرده است. در این نوع برداشت توت فرنگی، عملیات کاشت، داشت و برداشت در یک فصل زراعی انجام می شود و پس از آن، زمین دوباره شخم می خورد. بهترین زمان آغاز کاشت یک ساله، به اقلیم آن منطقه خاص بستگی دارد و می توان در اواخر اردیبهشت ماه و یا در میانه ماه شهریور عملیات کاشت را آغاز کرد. 

هر ساله در مناطق سرد معتدل کردستان، برداشت توت ‌فرنگی در نیمه اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا اوایل ماه تیر ادامه دارد. امروز به کردستان سفر می کنیم و در این روزهای پایانی بهار، به تماشای کار و کوشش مردان و زنان کُرد می نشینیم. همچنین، توت فرنگی های خوش رنگ و بو را از نظر می گذرانیم که دانه دانه از بوته ها چیده می شوند و برای توزیع در سراسر کشورمان، بسته بندی شان می کنند. باید ذکر کنیم که تمامی این تصاویر به دست عکاس هنرمند، «محمد لطیف حسینی نسب»، گرفته شده


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی