تاریخ انتشار: ۱۶:۳۱ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
کد خبر: ۵۶۶۰

ایران ، مهد تمدن ، در هلند به نمایش گذاشته شد

نمایشگاه "ایران: مهد تمدن" شب گذشته شنبه ۲۶ خرداد در موزه "درنتز" هلند افتتاح شد و قرار است ۱۹۶ شیء تاریخی از موزه ملی ایران به مدت پنج ماه در این موزه نمایش داده شوند.

«ایران: مهد تمدن» در "درنتز" هلند

افتتاح نمایشگاه ایران: مهد تمدن در موزه درنتز هلند

نمایشگاه "ایران: مهد تمدن" شب گذشته شنبه ۲۶ خرداد در موزه "درنتز" هلند افتتاح شد و قرار است ۱۹۶ شیء تاریخی از موزه ملی ایران به مدت پنج ماه در این موزه نمایش داده شوند.

به گزارش تلنگر ، این نمایشگاه که با حضور جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران، معاون استاندار شهر درنته، شهردار شهر آسن، مدیران موزه درنتز و مقامات محلی استان درنته افتتاح شد، ۱۹۶ اثر باستانی از بیش از ۶۰ مکانِ باستانی ایران را نمایش می‌دهد.

نوکنده، در آئین افتتاحِ این نمایشگاه توضیح داد: در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر از بیش از ۶۰ مکان باستانی ایران به نمایش درآمده است، که نمایش این آثار در هفت گالری طبقه بندی شده شامل «شروع استقرار در ایران در دوران پارینه‌سنگی»، «یکجانشینی و استقرار در روستاها»، «شهرنشینی»، «دوره عیلام و ماد»، «دوران طلایی، دوره هخامنشی، نوزایی ایران و دوره‌ی پارت و ساسانی» و دوره «ایران و اسلام» به نمایش درآمده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که فضای گالری‌های نمایشگاه بر اساس معماری بازار ایرانی طراحی شده است و در کنار نمایشگاه، در سالن معرفی، فیلم مستندی درباره ایران به مدت ۱۳.۵ دقیقه پخش می­شود.افزود: کاتالوگ نمایشگاه با ۱۷ مقاله از پژوهشگران ایرانی و سایر کشورها در ۲۰۸ صفحه و به زبان هلندی منتشر شده است و نسخه فارسی آن نیز بزودی توسط موزه ملی ایران منتشر می‌شود.

او ادامه داد: دست­اندرکاران موزه پیش­بینی کرده­اند که بیش از ۱۵۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند.

براساس اعلام موزه ملی ایران و براساس تفاهم‌نامه‌ی امضا شده‌ی دو طرفه بین موزه ملی ایران و موزه درنتز هلند، قرار است در آینده­ای نزدیک نمایشگاهی از آثار کشور هلند در موزه ملی ایران برگزار ­شود.


ارسال نظر

فرهنگ و هنر
تیمچه
پربازدید ها
شبکه های اجتماعی