دین و اندیشه

انتقاد آیت الله علوی تهرانی از هتاکی رائفی پور

به گزارش تلنگر؛ آیت الله علوی تهرانی در واکنش به هتاکی رائفی پور به اهل بیت (ع) گفت: هیچ کس زورش به این آدم نمی‌رسد؟ او در ماه رمضان فضیلت لیله‌المبیت را از حضرت امیر نفی کرد، کسی توی دهانش نزد؛ چون با یک لشکر سایبری به همه فحاشی می‌کند و همه کوتاه می‌آیند!

زندگینامه آیت الله علوی تهرانی:

حضرت آیت الله حاج سیدمحمدرضا علوی تهرانی درروزسه شنبه ۶ ذی القعده سال ۱۳۴۷ هجری قمری برابر با اسفند ماه ۱۳۰۵ هجری شمسی درخاندانی روحانی از اهل فضیلت وتقوی دیده به جهان گشود.

پدرایشان نامش را محمدرضا ولقبش را شمس الدین نهادند.آباء و اجداد ایشان تا ۵ قرن پیش، همگی ازعلماء و همات دین و روحانیین نامدار عصر خویش بودند.

والد بزرگوارش مرحوم آیت الله سید محمد باقر علوی تهرانی، فرزند مرحوم آیت الله سید علی علوی تهرانی، فرزند مرحوم آیت الله حاج سید آقا بزرگ علوی تهرانی، فرزند مرحوم آیت الله العظمی سید حیدر علوی تهرانی بوده است.والده ایشان، زنی تحصیل کرده و دانش سرا دیده ومعلمه قرآن بود که در خانواده‌ای متدین تربیت شده بود.معظم له از ۵ سالگی تحصیلات رایج آن روزگار را شروع نموده وسپس با تغییرشیوه تحصیلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق از دانشگاه تهران می‌شوند.

همزمان با تحصیلات روز، مقطع سطح دروس دینی را نزد علمای بزرگ تهران طی می‌نمایند. ایشان در تهران در محضر اساتید نامداری ‏‏‏‏‏‏‏‏‏چون حضرات آیات عظام شاه آبادی، شعرانی، محمد تقی آملی، احمد آشتیانی، مهدی آشتیانی، سید کاظم عصار و فاضل تونی به تحصیل مشغول بودند و دروس ادبیات، منطق، اصول، فقه، هیأت، فلسفه وعرفان را نزد آن بزرگان فرا گرفتند.

سپس برای تکمیل تحصیلات حوزوی خود، به شهر مقدس قم مشرف شدند.در آنجا نیز از درس اساتید و مراجع عالیقدر زمان همچون آیات عظام بروجردی، حجت، امام خمینی، محقق داماد، گلپایگانی و علامه طباطبایی بهره‌مند شده و به تکمیل مبانی فقه واصول وفلسفه وتفسیر وعرفان پرداختند. ایشان به لحا ظ سعی و تلاش علمی که داشتند به درجه اجتهاد نایل آمدند و از آیات عظام امام خمینی، خویی، حکیم، کاشف العطاء و اصطهبانانی اجازاتی دراجتهاد اخذ نمودند.

درسال ۱۳۴۵ هجری شمسی با ارتحال والد بزرگوارشان به تهران عزیمت نموده وبه ترویج معارف الهی و نیز تدریس سطح وخارج علوم حوزوی واقامه جماعت در مسجد سپهسالار قدیم واقع در بازارچه مروی پرداختند.درسال ۱۳۵۱ به امر مراجع زمان، به مسجد حضرت امیر (ع) (واقع در خیابان کارگر شمالی، مقابل پمپ بنزین) آمدند وبه تبلیغ وتدریس واقامه جماعت پرداختند.

درهمان سال نیز در مجاورت مسجد، مکتب حضرت امیر (ع) را بنا نهادند.معظم له درحدود ۲۴ سال به فعالیت درمسجد حضرت امیر (ع) و متعاقب آن در حسینیه پرداختند و همواره در نشر معارف اهل بیت همت گماردند.سرانجام در ساعت ۹:۱۵ روز چهارشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۳۷۵ هجری شمسی برابر با اول ماه رجب دعوت حق را لبیک گفته و به سرای باقی شتا فتند.ایشان در طول مدت بیماری خویش و در حدود ۲۰ روز قبل از آن.

وقتی از بیمارستان به منزل منتقل شدند فرمودند که دوست خوبی از من دعوت کرده است تا من بروم. به ایشان اصرار شد که چه کسی از شما دعوت کرده است؟ اما چیزی نفرمودند بعد از چندین مرتبه اصرار فرمودند که مهمان حضرت امام محمد باقر (ع) هستم.همان طورکه فرمودند در روز ماه اول رجب مصادف با ولادت حضرت امام محمد باقر (ع) به سرای باقی شتافتند.

پیکر پاک ایشان پس از تشییع از حسینیه تا مسجد به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) منتقل شد و در آن مکان مقدس و در جوار ضریح آن بزرگوار به خاک سپرده شد.عاش سعیداً و مات سعیداًسیره اخلاقی و معنویسیره معنوی مرحوم آیت الله علوی تهرانی سیره اهل علم و تقوی بود.اما آنچه در سیره ایشان بسیار جلوه می‌کرد، ارادت خاص ایشان به ساحت مقدس اهل بیت (ع) بود.

همواره در برگزاری مجالس عزاداری اهل بیت چه در مسجد و چه در بیت خویش تمامی سعی و همت خود را بکار می‌گرفتند تا پرثمر باشد و می‌فرمودند مجلس هم باید مجلس قال باشد وهم حال. یعنی هم از معارف اهل بیت گفته شود وهم عزاداری وذکر مصیبت ایشان انجام شود که البته این امر در جلسات ایشان همواره مورد توجه بود. در جلسات هفتگی صبح‌های جمعه که از یادگار‌های ایشان است و هر هفته برقرار است زودتر از همه حاضر می‌شدند و در تجهیز و آماده سازی آن کمک می‌کردند.

عصر عاشورا و بعد از اتمام مجلس عزاداری در حسینیه پیشاپیش دسته عزاداران حسینی با پای برهنه به سمت مسجد حرکت می‌کردند و در مصیبت حضرت سیدالشهداء (ع) اشک می‌ریختند و عزاداری می‌کردند.معظم له تأکید بسیاری بر برگزاری هرچه با شکوهتر اعیاد خصوصا عید غدیر و نیمه شعبان داشتند و آن دو را هویت و اعتقاد شیعه می‌دانستند.

جلساتی که اکنون در حسینیه برگزار می‌شود با نیت پاک و خالص ایشان پایه گذاری شده است.از خداوند متعال مسألت می‌کنیم که روح مطهر ایشان را با ارواح طیبه اهل بیت (ع) محشور فرماید و به ما توفیق خدمتگزاری خالصانه در این مجالس را مرحمت نماید.

انتهای مطلب/ی.ن

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x