کتاب و فرهنگ

اهمیت روز پاسداشت فارسی برای مردم ایران

روز پاسداشت فارسی در 25 اردیبهشت به ثبت رسیده است. گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر و حمسه آفرین در این روز است.  

به گزارش تلنگر؛ روز پاسداشت فارسی برای مردم ایران ارزش و اهمیت بسیاری دارد. شما با خواندن شاهنامه به عظمت و بزرگی این شاعر بزرگ پی می برید.

اهمیت روز پاسداشت فارسی برای مردم ایران

دلیل اهمیت و ارزش روز پاسداشت فارسی، این است که زبان و ادبیات فارسی گنجینه ای ارزشمند و میراث فرهنگی ایرانیان است که سده‌ها پیش یعقوب لیث صفاری بنیانگذار سلسله صفاریان این زبان را در کشورمان رسمیاعلام کرد و در راه اعتلای آن بسیار کوشید و ادیبان و شاعران بزرگ فارسی زبان نیز تمامی تلاش خویش را در مسیر حفظ و گسترش این میراث غنی به کار برده‌اند تا آن را به جایگاه شایسته خویش در جهان برسانند.

ارزش زبان فارسی در طول تاریخ

روز پاسداشت فارسی ارزشمند است زیرا، زبان فارسی به عنوان قدیمی ترین زبان های دنیا شناخته می شود. زبان برای هر ملین گنیجینه ای ارزشمند محسوب می شود. هر قوم را با زبان آن به رسمیت می شناسند. پس مهم است که شما را به چه زبانی بشناسند. زبان اصلی کشور ایران و قسمت هایی از مردم پاکستان، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان و عراق فارسی می باشد.

زبان‌شناسان و ادیبان اروپایی در نشستی که در سال ۱۸۷۲ در برلین تشکیل شد، چهار زبانِ فارسی، لاتین، یونانی و سانسکریت را به عنوان «زبان‌های کلاسیک جهان» معرفی کردند. این عنوان به زبانی تعلق می‌گیرد که باستانی و دارای ادبیات پرباری باشد و در آخرین هزاره به وجود آمدنش دچار دگرگونی‌های اندکی شده باشد.

زبان شیرین فارسی از کهن ترین زبان ها در گروه زبان هندو-ایرانی است. تقریبا بیش از ۵۰ درصد مردم کشور ایران به فارسی سخن می گویند. همچنین ۲۵ درصد از مردم  افغانستان و ۲ میلیبون نفر از پاکستان به فارسی حرف می زنند.

نگاهی بر زندگی نامه فردوسی

فردوسی که نام اصلی او ابوالقاسم حسن منصور بن محمد بن اسحاق شرفشاه است. تولد او در سال ۳۱۹ خورسیدی مساوی با ۳۲۹ هجری قمری و ۹۴۰ میلادی می باشد. محل تولد این شاعر بزرگ در روستای باژ از توابع بلوک طابران طوس است. همچنین این شاعر دز زمان ساسانیان که عصر فرهنک و تمدن بود پا به عرصه ی جهانی گذاشت.

روستای باژ در ۲۸ کیلومتری آرامگاه فردوسی قرار دارد. پدر این شاعر بزرگ ابومنصور می باشد که از بزرگان کشاورزی در شهر خراسان بود. مادر او از دختر خاندان و شاهزادگان بزرگ مازندارانی بود. همچنین سه خواهر داشت.

ثروت و تمکن مالی که فردوسی در آن دوران داشت باعشد تا زمان خود را صرف مطاعه و تحقیق کند و از این ثروت در راستای شاهنامه استفاده کرد. نگارش و تنظیم تمام وقت فردوسی باعث شد تا درآخرای عمر خود دچار تنگدستی شود. فردوسی در دورا جوانی خود با خواندن تاریخ ایران علاقه اش به وطن بیش تر می شد.

فردوسی دارای یک پسر و یک دختر بوده است. پسر او در سال ۳۵۹ ه‌.ق به دنیا آمده و در سال ۳۹۶ ه‌.ق در ۳۷ سالگی و زمانی که فردوسی ۶۷ ساله بوده، درگذشت. از فردوسی تنها یک دختر به جای ماند که پس از درگذشت فردوسی پاداش سلطان محمود را نپذیرفت.

سبک شعر در دوران ساسانیان

سادگی بیان و کهنگی تعبیرات و اصطلاحات به خوبی مشخص است. غلبه کلمات فارسی بر واژه های عربی و توجه به توصیفات طبیعی و ساده و محسوس و عینی از ویژگیهای شعر این دوره محسوب می شود.

مدح یا هجو و هزل از جمله موضوعاتی است که در این دوره رواج داشته است. در این دوره موضوعات معمولا ملایم و معتدل و به دور از اغراق بوده است. تغزلات عاشقانه و پند و اندرز و حکمت با شیوه ای شاعرانه و نه عالمانه نیز از مشخصات شعر این دوره به شمار می رود.

قالبهای مهم این دوره عبارتند از قصیده و مثنوی،در قصیده معمولاً موضوع مدح و هجو و تغزل است و در مثنوی تمثیل و داستان و حماسه بیان می شود. قالبهای دیگری مانند رباعی و دوبیتی گه گاه در یک دوره دیده می شود و تعداد آن ها بسیار اندک است.

فردوسی از چه لحنی استفاده می کرد؟

فردوسی کاملا لحنی لطیف و وطن دوست داشت. در تمامی اشعار او می توان لحن آرام و حماسی او را مشاهده کرد. فردوسی به دلیل عشق به وین و تاریخ خود شروع به تنظیم شاهنامه کرد که شما آن را مشاهده می کنید. همچنین فردوسی علت این کار خود را بیان کرده است که:

بسی رنج بردم در این سال سی/ عجم زنده کـردم بدیــن پــــارسی

اثر مهم فردوسی، شاهنامه

شاهنامه فردوسی حماسه‌ای منظوم، بر حسب دست نوشته‌های موجود دربرگیرنده نزدیک به ۵۰٬۰۰۰ بیت تا نزدیک به ۶۱٬۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسیِ جهان است که سرایش آن دست‌آوردِ دست‌کم سی سال کارِ پیوستهٔ این سخن‌سرای نامدار ایرانی است.

موضوع این شاهکار ادبی، افسانه‌ها و تاریخ ایران از آغاز تا حملهٔ عرب‌ها به ایران در سدهٔ هفتم میلادی است (شاهنامه از سه بخش اسطوره، پهلوانی و تاریخی تشکیل شده‌است) که در چهار دودمان پادشاهیِ پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان گنجانده می‌شود.

شاهنامه دارای سه بخش، اسطوره ای، پهلوانی و تاریخی می باشد. این اثر شاهکاری بی نظیر است که زبان فارسی را از تحریف و نابودی نجات داد و ما همیشه مدیون این شاعر بزرگ هستیم و بنابراین روز پاداشت فارسی برای ما اهمیت و ارزش زیادی دارد.

تاریخ شروع و اتمام شاهنامه

شاهنماه را فردوسی در ۳۰ سالگی سال  ۳۷۰ یا ۳۷۱ شروع به تنظیم کرد و حدود سی سال بعد پایان شاهنامه بود. هر کسی با خواندن این شاهکار متوجه ارزش آن خواهد شد و زحماتی که در این سی سال برای تنظیم شاهنامه کشیده شده است را می توان در تک تک جملات مشاهده کرد.

وفات فردوسی‌

تاریخ وفات این شاعر بزرگ ۴۱۱ یا ۴۱۶ هجری قمری نوشته اند. این شاعر بزرگ را حیاط خانه خود دفن کردند و از حاکمان محلی غزنوی بنایی برای مقبره این شاعر بزرگ ساخت. در طول زمان مقبره فردوسی دچار ریزش شده بود که رضا شاه پهلوی دستور داد تا آن را مرمت و بازسازی کنند و این مقبره ارزشمند از آن زمان باقی مانده است.

آرامگاه فردوسی امروزه در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر مشهد، در مسیر عبوری به‌سمت کلات نادری و در نزدیکی شهر تاریخی طبران و بقعه تاریخی هارونیه قرار دارد. روستای پاژ (زادگاه فردوسی)، امروزه با نام روستای فاز شناخته می‌شود. مهدی اخوان ثالث شاعر پرآوازه و موسیقی پژوه ایرانی چهارم شهریور ماه سال ۱۳۶۹ درگذشت و در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

انتهای مطلب/آ.ع

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

بم خودرو

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x