سیاست داخلی

حق همسر شهید مطهری و من این نبود!

فکر می‌کنم ۱۴ سالش بود که با شهید مطهری ازدواج کرد؛ در کمتر از ۳۰ سال هفت فرزند را بزرگ کرد. من هم چون او فرزندانی با فاصله یکسال داشتم!

به گزارش تلنگر؛ خانواده‌هایی که در اوایل انقلاب از نزدیکان امام (ره) بودند این روزها یا از گردونه قدرت کنار رفتند و یا در صورت حضور مورد بی‌مهری‌های زیادی قرار می‌گیرند؛ از این قبیل خانواده‌ها می‌توان به خانواده مرحوم هاشمی، شهید مطهری، شهید بهشتی و حتی خانواده شهید رجایی اشاره کرد که اثری از آنها در تصمیم‌گیری‌های کلان نظام به عنوان خانواده‌هایی که نزدیکی زیادی به بیت ایشان داشتند و با افکار و عقاید ایشان آشنا بودند نیست!

خانواده مطهری و بهشتی و حتی رجایی به واسطه شهادت بزرگشان که صاحب جایگاه میان مردم و یا دارای مرجعیت بود به دلیل آنکه نتوانستند آثار ایشان را حفظ و نگهداری و نشر دهند یا خوب نشر دهند عملا دیگر اسمی از پدر نیز ندارند و فقط به دیوار نوشته‌ای و خاطره‌ای محسور ماندند که این مورد را می‌توان از علل بزرگ حذف آنها دانست و خودشان نیز در این حوزه مقصرند! اما گروهی به خاطر تغییر شرایط و نگاه نظام نسبت به اتفاقات افتاده در کشور از گردونه قدرت کنار گذاشته شدند تا باقی عمر را به مشاوره و تهذیب نفس بپردازند که نمونه زنده آن آقای ناطق نوری و فوت کرده‌اش هاشمی رفسنجانی است. جالب اینجا است که مردم بیش از هر زمان دیگری جای خالی چونین افرادی را در تصمیمات موثر بر زندگیشان حس می‌کنند.

عفت مرعشی در چند ماه گذشته نسبت به بی‌مهری‌های نظام با فرزندانش از جمله خانم فائزه و آقا مهدی ناراحت بودند و بارها لب به گله‌ و شکایت گشوده است.

در ادامه شما را دعوت می‌کنیم به یادداشتی که به نام خانم عفت مرعشی همسر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص همسر شهید مطهری منتشر را بخوانید:

در ۱۴ سالگی با شهید مطهری ازدواج کرده بودند و در کمتر از ۳۰ سالگی به نظرم هفت فرزند را که فاصله کمی با هم داشتند، اداره می‌کردند. من هم سه فرزند داشتم که فاصله یک‌ساله با هم داشتند.

شهید مطهری، انسان وارسته و با دانشی بود که رابطه بسیار نزدیکی با آشیخ اکبر داشت. اهل رویای صادقه بود. خانم مطهری می‌گفت که شب آخر زندگی ایشان، نیمه‌شب از خواب بلند شد. گریه می‌کرد و پا بر زمین می‌کوبید و می‌گفت، الان پیامبر را در خواب دیدم، ایشان به من گفت که فردا مهمان ما هستی. خود خانم مطهری هم خواب‌هایی می‌دید که شبیه به رویای صادقه بوده و حتی بعد از شهادت آیت‌الله مطهری، بارها می‌گفتند که ایشان را در خواب می‌بینند و هدایت زندگی و بچه‌ها را از آن دنیا نیز دارند.

هر دو در میانسالی و پیری به شوخی و جدی می‌گفتیم که اگر ما نبودیم، با این تعداد فرزند و مشکلات زندگی، موفقیت در اهداف، برای همسران‌مان امکان‌پذیر نبود.
متاسفانه در جمهوری اسلامی، نقش همسران شخصیت‌ها دیده نمی‌شود و جالب اینکه همیشه هزاران تعریف و تمجید از آیت‌الله مطهری می‌شد، بدون اینکه یک کلمه از تمام مشکلاتی که این خانم فرهیخته تحمل و فرزندان و خانواده را اداره می‌کرد و مواظب رشد همه‌جانبه فرزندان بود، گفته شود.

متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب، آیت‌الله مطهری در میانسالی (حدود ۵۹ سالگی) توسط گروه انحرافی فرقان که این روزها هم گروه‌هایی با همان افکار افراطی به صورت علنی دیده می‌شوند و مسموم کردن دختر مدرسه‌ای‌ها، می‌تواند از نمونه‌های آن باشد، شهید شدند .

هیچ‌گاه ندیدیم که خانم مطهری، علنی گله‌ای از مسوولان داشته باشد . با همه رنج‌هایی که کشید، همیشه به صورت شیرینی خاطرات و خواب‌های خود را تعریف می‌کردند آن‌قدر شیرین تعریف می‌کردند که حال حضار را خوب می‌کرد.

با نگاهی به خاطرات خود در سال‌های گذشته، یادم ‌آمد که با خانم‌های شهید مطهری و شهید عراقی، از طرف انصار المجاهدین به صورت ناشناس به سرکشی چند صد خانواده‌های رزمندگان می‌رفتیم و در مسیر خانم مطهری از بعضی اظهارات دوستان شهید مطهری گله می‌کرد و برای شخصیت‌های انقلاب، از جمله آیت‌الله هاشمی سفارش امنیتی و حفاظتی زیادی داشت. من هم بعضی از گله‌های خود را به علی آقا لاریجانی در مورد صداوسیما از طریق ایشان منتقل می‌کردم، هر چند که شنیدم وقتی که فرزند ایشان آقای علی مطهری و داماد ایشان آقای لاریجانی در انتخابات ردصلاحیت شدند، ایشان به بزرگ‌ترها گله جدی کرده بود.

در هر صورت، خانم مومنه‌ای بود به‌طور احسن به وظایف زناشویی و خانوادگی و تربیت فرزندان عمل کرد و چیزی جز عمل صالح از او ندیدم. هر چند که در اوایل دوره احمدی‌نژاد، به دلیل مصاحبه یکی از فرزندان ایشان که براساس شایعات بود، کمی از هم دور افتادیم و بعد هم به دلیل کهولت سن و پیری، روابط رو به کاهش افتاد ولی روابط دوستانه خانوادگی خوشبختانه برقرار بود.

موقعی که ایشان بیمار شد، بیمارستان رفت، متاسفانه من هم به دلیل پیری و عدم امکان حرکت، نتوانستم از او در بیمارستان عیادت کنم. از این نظر نیز حسرت می‌خورم .
اکنون با این فضای جامعه و جدایی بخشی مهمی از نسل جوان از انقلاب، بیشتر از گذشته جای شهید مطهری و فکر و سخنان او خالی است که با منطق و عقل به اسلام نگاه می‌کرد و به سعه صدر و آزادی بیان معتقد بود که همه گروه‌ها بتوانند، حرف خود را بزنند و با گفت‌وگو در جامعه فعالیت کنند، نه اینکه از خانواده شهید مطهری دو نفر ردصلاحیت شوند و از خانواده هاشمی دخترم در زندان باشد و خانواده شهید بهشتی، خانواده مرحوم منتظری و مرحوم طالقانی نیز سوابق تلخ برخورد را تحمل کرده باشند.

اگر انقلاب می‌خواهد بماند باید به اهداف تفکر و برنامه رهبران خود وفادار باشد. همسر شهید مطهری در مظلومیت و فشار به نزدیکانش رفت، اما باید قدر فرصت باقیمانده را دانست و انقلاب را به اهداف خود برگرداند، مسیری که مردم می‌خواستند و از آن آزادی و تامین دین و دنیای آنان انتظار می‌رفت.

انتهای مطلب

این مطلب برای شما مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرمان موتور

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x